Fotoreporter "Tygodnika Solidarność" został postrzelony z policyjnej broni na Marszu Niepodległości. Chodzi o Tomasza Gutrego - podaje portal tysol.pl.

REKLAMA

W Warszawie w środę odbył się Marsz Niepodległości. W tym roku - ze względu na sytuację epidemiczną - miał odbyć się w formie "rajdu samochodowego", jednak wiele osób zdecydowało się wziąć udział w marszu przez stolicę. Doszło do zamieszek i starć z policją.

Jak informuje portal tysol.pl, podczas zamieszek postrzelony z policyjnej broni został fotoreporter "Tygodnika Solidarność" 74-letni Tomasz Gutry. Jak czytamy, został on trafiony w policzek z odległości kilku metrów. "Miał widoczny aparat fotograficzny. Kula utkwiła w ranie. Tomasza Gutrego czeka operacja usunięcia kuli" - pisze portal.

Legendarny fotoreporter "Tygodnika Solidarno" Tomasz Gutry na Marszu Niepodlegoci. W szpitalu - przed zabiegiem usunicia gumowej kuli z twarzy - pyta kolegw z redakcji, czy "wszystkie zdjcia doszy i kiedy zostan opublikowane".(Fot. East News i Tomasz Gutry) pic.twitter.com/QrJrNRUiPN

wroblewski_m11 listopada 2020

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak pytany o potwierdzenie tej informacji, powiedział PAP, że nic nie wie o takim zdarzeniu. Rzecznik potwierdził jednak, że podczas środowych zamieszek funkcjonariusze w indywidualnych przypadkach używali broni gładkolufowej. Tak, potwierdzam. Używano broni gładkolufowej. Było to niezbędne w związku z agresywnym zachowaniem tłumu - mówił. Dodał także, że podczas tych działań w tłumie byli nieumundurowani policjanci.

Solidarność chce wyjaśnień

O sprawę Gutrego portal tysol.pl spytał przewodniczącego Solidarności Piotra Dudę. To jest coś nieprawdopodobnego. Oburzającego, szczególnie wobec przypadków pobłażliwości policji podczas zamieszek wywołanych przez bojówkarzy podczas Strajku Kobiet. Nie może, nie ma prawa być tak, że jesteśmy ludźmi różnych kategorii i jedne protesty są traktowane przez policję z przymrużeniem oka, a inne traktowane z całą bezwzględnością - oświadczył Duda. Jak dodał, "albo jesteśmy wszyscy równi wobec prawa, albo nie".

Tomasz Gutry, to człowiek historia, jak można strzelać w głowę starszemu panu, według jego relacji z odległości kilku metrów, z ogromnym, widocznym aparatem fotograficznym na szyi? Wyglądał aż tak groźnie? - stwierdził także Duda, cytowany przez portal.

Oświadczył również, że Solidarność żąda wyjaśnień od Komendanta Głównego Policji oraz szefa MSWiA. Solidarność tej sprawy nie odpuści - dodał.

Reakcja MSWiA i policji

Minister Mariusz Kamiński rozmawiał z przewodniczącym "Solidarności" Piotrem Dudą, a wiceszef MSWiA Maciej Wąsik z red. nacz. "Tygodnika Solidarność" ws. rannego reportera - przekazał wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak dodał, "deklarujemy wszelką pomoc dla Pana Redaktora Gutrego i zapewniamy o dogłębnym wyjaśnieniu całej sytuacji, która nie powinna się wydarzyć".

Wcześniej Poboży, powołując się na szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, przekazał także, że w sprawie zranienia na Marszu Niepodległości reportera "Tygodnika Solidarność" Tomasza Gutrego wszczęte jest już postępowanie wyjaśniające przez policję.

Także Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia. "Niestety bardzo poważnie wyglądają obrażenia, które doznał jeden z fotoreporterów. Po ludzku jest nam przykro i liczymy na szybki powrót do zdrowia Pana Tomasza. Wyjaśnimy okoliczności tej sytuacji. Tak samo, jak każdą inną wątpliwość" - przekazała policja.

Niestety bardzo powanie wygldaj obraenia, ktre dozna jeden z fotoreporterw. Po ludzku jest nam przykro i liczymy na szybki powrt do zdrowia Pana Tomasza. Wyjanimy okolicznoci tej sytuacji. Tak samo, jak kad inn wtpliwo.

Policja_KSP11 listopada 2020

Jak dodano, w trakcie dynamicznych działań, gdy mamy liczne akty chuligańskie może dojść do sytuacji, w której obrażeń doznają także osoby postronne. "Nawet po użyciu śpb (środków przymusu bezpośredniego-PAP). Dlatego tak ważne jest, by miejsce naszych działań opuścić. Po to są używane komunikaty" - podkreśliła KSP.

W trakcie dziaa dynamicznych, gdy mamy liczne akty chuligaskie moe doj do sytuacji, w ktrej obrae doznaj take osoby postronne. Nawet po uyciu pb. Dlatego tak wane jest, by miejsce naszych dziaa opuci. Po to s uywane komunikaty.

Policja_KSP11 listopada 2020

Policja zwróciła przy tym uwagę, że celem działania policjantów w pododdziałach zwartych jest przywrócenie ładu i porządku. "W centrum wydarzeń oprócz nas zawsze są dziennikarze, z którymi współpracujmy, zapewniając im również bezpieczeństwo" - dodano.

Celem dziaania policjantw w pododdziaach zwartych jest przywrcenie adu i porzdku. W centrum wydarze oprcz nas zawsze s dziennikarze, z ktrymi wsppracujmy, zapewniajc im rwnie bezpieczestwo.

Policja_KSP11 listopada 2020

Starcia z policją

O godz. 13:30 w Warszawie rozpoczął się Marsz Niepodległości. W stolicy zgromadziły się samochody i motocykle, bo ze względu na sytuację epidemiczną Marsz miał odbywać w formie "rajdu". Część uczestników zignorowała jednak zmianę formuły wydarzenia. Stołecznymi ulicami maszerował kilkutysięczny tłum. Doszło do starć manifestantów z policją - na Rondzie de Gaulle'a, potem regularna, ale też chaotyczna bitwa na błoniach Stadionu Narodowego. Jak informował dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski, tam nastąpiła kumulacja chuligańskiej agresji - w powietrzu latały kamienie i butelki, policja odpowiadała granatami hukowymi.

Na boniach Narodowego regularna walka z policj. Lec race, butelki itp. @RMF24pl pic.twitter.com/m6csj9XQ5C

PBalinowski11 listopada 2020

Starcia wybuchły też na pobliskiej stacji kolejowej - to wyglądało bardzo niebezpiecznie, bo uczestnicy marszu biegali po torach, rzucali kamieniami z nasypu w policję i uciekali przed nadjeżdżającymi pociągami - relacjonował Paweł Balinowski. Te walki trwały mniej więcej godzinę, podczas której cały czas ściągani byli kolejni policjanci, aż sytuację udało się wreszcie opanować.

Na stacji SN ostre starcia @RMF24pl pic.twitter.com/PDY2y9iryS

PBalinowski11 listopada 2020

pic.twitter.com/EMSh3SEpT1

PBalinowski11 listopada 2020

/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Tomasz Gzell / PAP
/ Tomasz Gzell / PAP
/ Tomasz Gzell / PAP
/ Tomasz Gzell / PAP
/ Tomasz Gzell / PAP