Minister finansów będzie przedstawicielem państwa polskiego w międzynarodowych instytucjach finansowych, w tym w tzw. Banku Światowym - zapowiedział premier Donald Tusk, informując jednocześnie o odwołaniu Jacka Kurskiego z Waszyngtonu. Decyzji o odwołaniu Kurskiego nie uznaje Narodowy Bank Polski.

REKLAMA

Jacek Kurski nie będzie już przedstawicielem Polski w Banku Światowym. Został odwołany z Waszyngtonu. Nie będzie już reprezentował Rzeczypospolitej w instytucjach finansowych - oświadczył premier Donald Tusk.

Po posiedzeniu rządu poinformował on, że podjęto "uchwałę Rady Ministrów, na mocy której Minister Finansów, a więc minister właściwy dla finansów publicznych, będzie przedstawicielem państwa polskiego w instytucjach międzynarodowych finansowych, w tym w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju, w tzw. Banku Światowym".

Zgodnie z zapowiedzią Donalda Tuska wkrótce zostanie ogłoszony nowy kandydat na to stanowisko.

Odwołanie Kurskiego premier zapowiedział już o poranku.

"No to zapinamy pasy. Nowi szefowie służb, w tym CBA, przyjęcie budżetu, odwołanie przedstawiciela Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego Jacka Kurskiego z Waszyngtonu - to na początek dnia. Długiego dnia" - napisał szef rządu na platformie X.

No to zapinamy pasy. Nowi szefowie sub, w tym CBA, przyjcie budetu, odwoanie Kurskiego z Waszyngtonu - to na pocztek dnia. Dugiego dnia.

donaldtuskDecember 19, 2023

"Podjlimy take uchwa Rady Ministrw, na mocy ktrej minister finansw bdzie przedstawicielem pastwa polskiego w instytucjach midzynarodowych finansowych. Co oznacza odwoanie Jacka Kurskiego i przywoanie go z Waszyngtonu z powrotem do kraju" - premier @donaldtusk. pic.twitter.com/GeceHbgKwk

PremierRPDecember 19, 2023

NBP nie uznaje decyzji rządu ws. Kurskiego

Decyzji o odwołaniu Kurskiego nie uznaje Narodowy Bank Polski. Przekonuje, że ta decyzja jest nieważna, a Kurski cały czas reprezentuje nas w Waszyngtonie.

Bank centralny przytacza artykuł 11 ustawy o NBP, który mówi, że prezes NBP reprezentuje interesy Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych oraz, o ile rząd nie postanowi inaczej, w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Departament Prawny NBP informuje, e reprezentacja interesw Rzeczypospolitej Polskiej w midzynarodowych instytucjach bankowych w tym Banku wiatowym i EBOiR jest wyczn kompetencj Prezesa NBP. Kwestie te jednoznacznie reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Narodowym...

nbpplDecember 19, 2023

Dyskusja toczy się więc o to, czy Bank Światowy jest instytucją bankową, czy finansową - zauważa dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

NBP uważa, że jeśli coś ma w nazwie słowo bank, to jest instytucją bankową. Rząd natomiast przekonuje, że takie proste to nie jest, ponieważ udziałowcem Banku Światowego jest właśnie rząd.

Sytuacja jest o tyle trudna, że polskie prawo nie definiuje, czym jest Bank Światowy, a to oznacza, że to urzędnicy tej instytucji w Waszyngtonie będą musieli uznać, czy szanują wybór szefa polskiego rządu, czy szefa NBP.