Jaka inflacja w Polsce w lipcu? Nowe dane podał GUS. Według nich ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2025 r. wzrosły rdr o 3,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2025 r. wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem o 3,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w czerwcu o 2,9 proc. rdr i o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.
W lipcu 2025 r. #ceny towarw i usug konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku byy wysze ni przed rokiem o 3,1% (wskanik cen 103,1), a w stosunku do czerwca 2025 r. wzrosy o 0,3% (wskanik cen 100,3).https://t.co/Kr0pPW3S24#GUS #statystyki #WskanikCen #ceny pic.twitter.com/kEsEKMnpLV
GUS_STATJuly 31, 2025
Coraz więcej wskazuje na trwałe wejście inflacji w dopuszczalne odchylenia celu inflacyjnego NBP; w średnim i długim okresie stabilizacja inflacji w pobliżu celu tworzy przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych - ocenił wicedyrektor PIE Andrzej Kubisiak w komentarzu do danych GUS.
"W średnim i długim okresie stabilizacja inflacji w pobliżu celu tworzy przestrzeń do dalszych decyzji łagodzących po stronie Rady Polityki Pieniężnej. Potencjalne obniżki stóp procentowych będą prowadzić do zmniejszenia kosztów kredytu - zarówno dla firm, jak i konsumentów. W kontekście przedsiębiorstw, niższe koszty finansowania mogą stać się impulsem dla inwestycji oraz ożywienia wśród firm - ocenił wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jak wskazał, potwierdzeniem tej tendencji mogą być już widoczne symptomy ożywienia w kredycie korporacyjnym - jak pokazują dane NBP stan kredytów złotowych dla firm wzrósł w ujęciu rocznym o 10,2 proc.
Zaznaczył, że odczyt inflacji konsumenckiej w lipcu jest najniższy od marca 2021 r., czyli jeszcze sprzed pełnego odmrożenia gospodarki po pandemii. Przypomniał, że co prawda w 2024 r. inflacja na krótko znalazła się w granicach celu Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. +/- 1 p.p. - red.), ale był to efekt w dużej mierze przejściowy, oparty na czynnikach statystycznych oraz deflacji cen towarów powiązanej z dekoniunkturą w globalnym przemyśle.
Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w czerwcu w Polsce 3,5 proc. wobec 3,3 proc. w maju - podał Eurostat.
Liczba bezrobotnych w czerwcu wyniosła 611 tys. wobec 589 tys. w maju.