Real Madryt zajął pierwsze miejsce w rankingu piłkarskich klubów za 2014 rok, sporządzonym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS). Na 32. pozycji sklasyfikowano najlepszy z polskich klubów - Legię Warszawa.

"Królewscy" wywalczyli w minionym roku 10. w historii klubu Puchar Europy, a w grudniu również klubowe mistrzostwo świata. W rankingu IFFHS uzbierali 381 pkt, co jest rekordem w ponaddwudziestoletniej historii zestawienia - najlepszy dotąd wynik, 372,7 pkt, uzyskał w 1993 roku Juventus Turyn.

Drugie miejsce w tabeli zajął Bayern Monachium, ale Real ma nad Bawarczykami ogromną przewagę - to aż 105 pkt.

Mistrz Polski, który w poprzedniej edycji zajął 82. miejsce, zebrał tym razem 176 pkt, o 40 więcej niż przed rokiem. Wiele z nich zawdzięcza występom w rundzie jesiennej Ligi Europejskiej, w której zanotował pięć zwycięstw i awansował do fazy pucharowej z pierwszego miejsca w grupie L.

Identycznym dorobkiem punktowym co Legia może pochwalić się... mistrz Anglii Manchester City. Niżej znaleźli się m.in. aktualny lider francuskiej ekstraklasy Olympique Lyon (na 36. pozycji), AS Roma i Torino (oba na 40.), Inter Mediolan (56.), Valencia (73.), Liverpool (83.) czy Ajax Amsterdam (109.).

W zestawieniu znalazły się jeszcze dwa polskie zespoły - Lech Poznań (318. miejsce) i Ruch Chorzów (329.).

W rankingu uwzględniono wyniki klubów w rozgrywkach krajowych, przy czym zdecydowanie więcej punktów przyznawano za zwycięstwa i remisy w pucharach międzynarodowych. Przykładowo, za wygraną w Lidze Mistrzów doliczano 14 pkt, w Lidze Europejskiej - 12, podczas gdy za zdobycie trzech punktów w ekstraklasie doliczano od jednego do czterech punktów, zależnie od poziomu ligi.

W pierwszej czwórce znalazły się aż trzy hiszpańskie kluby. Trzecie miejsce zajęło bowiem Atletico Madryt, mistrz kraju i finalista Champions League, a czwarta jest Barcelona.

Poza pierwszą setkę wypadły czołowe niegdyś kluby europejskie - Manchester United (128. pozycja) i AC Milan (159.).

Złota Piłka dla Cristiano Ronaldo! "Chcę być jeszcze lepszy"

Złota Piłka dla Ronaldo. "Wyniki sportowe się nie liczą"

Złota Piłka FIFA. Lewandowski: Teraz głosowałbym na Neuera