Niemcy i Francja walczą ze skutkami powodzi. Oba kraje zgłosiły się o pomoc do Unii Europejskiej. Skalę kataklizmu można zobaczyć na zdjęciach i filmach.

REKLAMA

W Niemczech szczególnie dotknięte powodziami są regiony Saksonia-Anhalt, Turyngia i Dolna Saksonia. W wielu miejscach woda przedostaje się przez wały przeciwpowodziowe. Sytuacja jest szczególnie trudna w Oldenburgu, gdzie wysoki poziom rzeki Hunte zagraża części miasta.

We wtorek w nocy w Turyngii rzeka Leina rozlała się po mieście o tej samej nazwie. W Altenglan w Nadrenii-Palatynacie z kolei bliski przepełnienia jest zbiornik retencyjny. Ewakuowano mieszkańców pobliskiej ulicy. Wiele szkół odwołało zajęcia.

The situation remains tense in the flood areas in Europe, as the German weather service warns of continuous rain and risk of rising water levels, and ten departments in France still on high alert. pic.twitter.com/6r5a2wk2Ka

euronewsJanuary 3, 2024

100 milimetrów deszczu w 6 dni

W ośmiu departamentach północnej i zachodniej Francji obowiązuje stan alarmu powodziowego. Deszcz i silny wiatr pojawiły się w tym regionie sześć tygodni po powodzi spowodowanej przez orkan Ciaran.

Lokalni urzędnicy ustalili, że w departamencie Pas-de-Calais, gdzie orkan spowodował zniszczenia w listopadzie, w ciągu ostatnich sześciu dni spadło prawie 100 milimetrów deszczu. Wielu mieszkańców zostało ewakuowanych z powodu niebezpiecznie wysokiego poziomu wód.

W siedmiu kolejnych departamentach we Francji obowiązuje alert pomarańczowy.

#Germany and #France on high flood Red weather alert in Pas-de-Calais, France warning of risk to life due to flooding. Seven other French dpartements on orange warnings.VC: Amandine Ducrocq#Flood #storm #flood #StormHenk #PasdeCalais #Finistre #Nord #MeurtheetMoselle... pic.twitter.com/BnDtcDMQFO

Earth42morrowJanuary 3, 2024

Agencja AFP informuje, że promy przepływające przez kanał La Manche nie kursują z powodu powodzi wzdłuż wybrzeża Atlantyku.

Siedem unijnych krajów pospieszyło z pomocą

Francja i Niemcy zwróciły się o pomoc do Unii Europejskiej za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, który zakłada wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych.

W Niemczech działania ratownicze rozpoczęło 39 ratowników z Francji przy użyciu 16 pojazdów. Do Francji dziś mają wyruszyć ratownicy ze sprzętem z Holandii, Czech i Słowacji. Austria, Węgry, Szwecja i Słowenia również zaoferowały pomoc w razie dalszych potrzeb.

Na początku nowego roku solidarność UE nie słabnie. Po raz kolejny szybka i zdecydowana pomoc w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności dla dotkniętych powodzią regionów Niemiec i Francji stanowi świadectwo siły jedności. Dziękuję Austrii, Czechom, Francji, Węgrom, Holandii, Słowenii, Słowacji i Szwecji za szybkie okazanie wsparcia - powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarcic.