W sobotę, 18 marca o godzinie 10, w auli Auditorium Maximum UJ kilkuset śmiałków zmierzy się z tekstem VI Dyktanda Krakowskiego. O tym, jakie emocje pojawiają się niespełna 24 godziny przed wielkim testem opowiada autorka dyktand prof. Mirosława Mycawka.

REKLAMA

Dzień przed VI Krakowskim Dyktandem to czas wielkich emocji. Jak się okazuje, nie tylko u uczestników, ale też i u autorki tekstów, prof. Mirosławy Mycawki z Katedry Współczesnego Języka Polskiego UJ.

Adrenalina ma bardzo wysoki poziom. Nie mogę doczekać się tej atmosfery, bo jest niepowtarzalna. Tego, jak już przeczytamy tekst, reakcji publiczności i wyników. Jestem ciekawa czy w końcu ktoś napisze dyktando bezbłędnie - mówiła prof. Mycawka.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Prof. Mirosława Mycawka autorka VI Dyktanda Krakowskiego

Na niespełna 24 godziny przed wielkim ortograficznym sprawdzianem tekst dyktanda jest gotowy. Jednak jego autorka przyznaje, że układanie było w tym roku wyjątkowe, ponieważ powstało na tematyczne zamówienie: To zawsze zobowiązuje, trzeba zrobić rozeznanie w tematyce.

Prof. Mycawka podkreśla, że tworzenie tekstów Krakowskich Dyktand jest dla niej przyjemnością i za każdym razem pozwala jej odkryć nowe niuanse w języku polskim. Bardzo lubię przeszukiwać słownik i wyłuskiwać nowe perełki. Słownik jest studnią bez dnia. Chociaż przeglądałam go już milion razy, to zawsze coś nowego tam znajduję - opisywała pracę nad dyktandem.

VI Dyktando Krakowskie wymaga od uczestników przygotowania. Jest tekstem pełnym gier słownych i pułapek językowych, a równocześnie tworzy spójną i ciekawą historię.

Prof. Mirosława Mycawka podkreśliła, że udział w dyktandzie powinien być jednak przede wszystkim zabawą. Dyktando udowadnia, że warto interesować się językiem polskim i jego zasadami, a w utrwaleniu wiedzy pomaga atmosfera całej imprezy.

Dowodem na to, jaką popularnością cieszy się Krakowskie Dyktando jest fakt, że limit uczestników został błyskawicznie wyczerpany.

Dyktando w kategorii open napisze w tym roku 500 osób, natomiast z tekstem w kategorii junior, do 15. roku życia, zmierzy się 100 uczestników.