Grupa ponad 50 cywilów przybyła do tymczasowego centrum zakwaterowania we wsi Bezimenne po opuszczeniu obszaru wokół zakładu Azowstal w ukraińskim Mariupolu. Taką informację przekazał fotograf agencji Reutera. Potwierdził ją przedstawiciel ONZ. Później prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że ewakuowana jest pierwsza grupa cywilów - ok. stu osób.

REKLAMA

Najpierw fotograf Reutera informował o grupie ponad 40 cywilów, którzy przybyli do tymczasowego centrum zakwaterowania we wsi Bezimenne w obwodzie donieckim. Przewieziono ich tam autobusami z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi w konwoju sił rosyjskich i pojazdów z symbolami ONZ.

Później pojawiła się informacja o kolejnych 14 ewakuowanych osobach.

More civilians evacuated from around Azovstal plant https://t.co/aqiZUGRr8J pic.twitter.com/VfUs5NH99S

Reuters1 maja 2022

Agencja Reutera poprosiła o potwierdzenie tych informacji mera Mariupola i przedstawiciela ONZ. Ten ostatni przyznał, że ewakuacja prowadzona jest od soboty. Koordynują ją strony: ukraińska, rosyjska i Czerwony Krzyż. Odmówił jednak przekazania szczegółów.

U.N. confirms evacuation of civilians underway from Ukraine's Mariupol https://t.co/IvDTU3zSEU pic.twitter.com/1qXPUWYj5D

Reuters1 maja 2022

Informację o ewakuacji cywilów z Azowstalu przekazał też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podał, chodzi o pierwszą grupę, liczącą ok. stu osób. "Jutro spotkamy się w Zaporożu. Jestem wdzięczny naszej drużynie. Teraz, wspólnie z ONZ, pracują nad ewakuacją kolejnych osób z fabryki" - napisał na Twitterze Zełenski.

Evacuation of civilians from Azovstal began. The 1st group of about 100 people is already heading to the controlled area. Tomorrow well meet them in Zaporizhzhia. Grateful to our team! Now they, together with #UN, are working on the evacuation of other civilians from the plant.

ZelenskyyUa1 maja 2022

Rosyjskie ministerstwo obrony informuje o 80 ewakuowanych osobach.

Rada miejska Mariupola przekazała, że ewakuacja cywilów z innych miejsc w mieście niż zakłady Azowstal, została przełożona na jutro.

"Najtrudniejsza operacja od początku wojny"

Współpracownik Zełenskiego, parlamentarzysta Dawyd Arachamija pisząc o tej ewakuacji, stwierdził, że była najtrudniejszą operacją od początku wojny". "Teraz już mogę powiedzieć, że powiodła się częściowa ewakuacja cywilów z Azowstalu. Ponad 100 Ukraińców, w tym dzieci, kobiety, ludzie starsi, jest nareszcie bezpiecznych" - napisał Arachamija na komunikatorze Telegram.

"Dzisiaj dzięki wysiłkom Biura Prezydenta Ukrainy, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, razem z wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów pod tymczasową okupacją - Iryną Wereszczuk, przeprowadziliśmy najtrudniejszą operację od początku wojny. Dwa tygodnie temu wydawała się ona niemożliwa, a tydzień temu - mało prawdopodobna" - podkreślił ukraiński polityk.

Ewakuowanych nazwał ludźmi, którzy "na własne oczy zobaczyli, jak może wyglądać piekło".

Dodał następnie: "przed nami jeszcze wiele pracy i wielu ludzi".

Dzień wcześniej, w sobotę, wojskowi z ukraińskiego pułku Azow broniącego kombinatu Azowstal poinformowali, że do ewakuacji przekazano 20 cywilów - kobiet i dzieci.

W zakładach Azowstal w Mariupolu może przebywać nawet tysiąc cywilów. Od wielu dni trwały zabiegi o umożliwienie ewakuacji tych osób. Apelował o nią m.in. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz papież Franciszek.

W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.