Twarda odpowiedź Komisji Europejskiej wobec firm opóźniających dostawy szczepionek dla krajów Unii Europejskiej. Jak informuje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon będzie możliwość zablokowania eksportu do krajów spoza Unii, jeżeli firma nie będzie się wywiązywać ze swoich zobowiązań wobec Wspólnoty.

REKLAMA

Mechanizm umożliwiający blokowanie eksportu szczepionek zostanie zaproponowany jutro i zacznie działać w najbliższych dniach.

Twarda odp. KE wobec firm opniajcych dostawy szczepionek dla UE : Kraj UE na terenie ktrego znajduje si fabryka bdzie mg zablokowa eksport szczepionek (np. do UK), jeeli firma nie wywizaa si z umowy na dostawy dla UE. @RMF24pl

Sz_BorginonJanuary 28, 2021

"Liczy się czas" - przyznał urzędnik Komisji Europejskiej w rozmowie z naszą korespondentką.

Mechanizm będzie obowiązywać do końca marca z możliwością przedłużenia. Jeżeli firma nie będzie się wywiązywać z umowy na dostawy dla Unii, kraj Wspólnoty na terenie którego znajduje się fabryka szczepionek (a więc. np. Belgia), będzie mógł zablokować eksport tych preparatów (np. do Wielkiej Brytanii czy Kanady). Kraj zablokuje eksport po konsultacji z Komisją Europejską. Oznacza to, że firma nie otrzyma licencji eksportowej.

Decyzje o zablokowaniu eksportu zapadnie w ciągu kilku godzin. Szczegółowe kryteria takich restrykcyjnych działań zostaną przedstawione jutro.

Nieof. KE To nie jest blokada eksportu, bo jeeli dawki bd dostarczane zgodnie z umow (przypis. ramow z KE) to nie bdzie problemu z eksportem. Propozycja jutro/decyzja kilka dni @RMF24pl https://t.co/jw5ef56Low

Sz_BorginonJanuary 28, 2021

Przedstawiciel KE przekonywał, że "nie jest to propozycja blokady eksportu (...). Bo jeżeli dawki będą dostarczane zgodnie z umową do krajów Unii, czyli bez opóźnień, to nie będzie problemu z eksportem" - wyjaśniał.

Chcemy mieć zamówione szczepionki dla naszych obywateli, chcemy szczepić jak najwięcej osób
- mówił urzędnik Komisji Europejskiej.

Z tego mechanizmu będą wyłączone dostawy dla biednych krajów lub państw sąsiadujących, np. Bałkanów.

Restrykcje te zostały wprowadzone po tym, jak zaostrzył się konflikt Komisji Europejskiej z firmą AstraZeneca, która zapowiedziała redukcję dostaw do krajów Unii o 75 procent, podczas gdy zamierzała kontynuować 100 procent dostaw dla Wielkiej Brytanii.

Ten mechanizm kontroli/moliwoci odmowy eksportu szczepionek bdzie dziaa do koca marca z moliwoci przeduenia. @RMF24pl https://t.co/j98KeI6ff8

Sz_BorginonJanuary 28, 2021

KE podejrzewa, że dawki przeznaczone dla krajów Unii były sprzedawane Brytyjczykom.

Unijne kraje powinny dostawać szczepionki z fabryk z Niemiec, Belgii i dwóch zakładów w Wielkiej Brytanii.

AstraZeneca twierdziła natomiast, że szczepionki wyprodukowane w Wielkiej Brytanii będą rozprowadzane tylko w tym kraju. Także władze w Londynie nie wyrażały zgody na eksport "swoich" szczepionek do Unii. Urzędnik KE zauważył, że już wiosną Unia wprowadziła podobny mechanizm zakazujący eksportu maseczek i innych środków ochrony osobistej.