Iga Świątek pokonała Cori Gauff w finale turnieju Roland Garros 6:1, 6:3 i tym samym wywalczyła drugi wielkoszlemowy tytuł w karierze. Trwa niesamowita seria Polki. Świątek jest niepokonana od 35 spotkań.

Już po pierwszych wymianach widać było, że to Polka ma większe doświadczenie w finałach wielkich imprez. Gauff popełniała sporo błędów własnych, a Świątek potrafiła to wykorzystać i bez problemu wygrała dwa pierwsze gemy. W trzecim, przy serwisie Gauff, Polka musiała się bardziej napracować, ale ostatecznie też okazała się skuteczniejsza.

Dopiero w piątym gemie Gauff znalazła sposób na raszyniankę. Świątek nie wytrąciło to jednak z rytmu. W dalszej części seta zaskakiwała rywalkę precyzyjnymi zagraniami, utrzymała odpowiednią siłę uderzeń i wygrała seta 6:1.

Iga on point #RolandGarros | @iga_swiatek pic.twitter.com/IiWkRVW5GJ

rolandgarrosJune 4, 2022

Po pierwszej odsłonie Amerykanka poprosiła o dłuższą przerwę - to zgodne z regulaminem. Nieco dłuższy odpoczynek pomógł Gauff. Zawodniczka zmieniła styl gry, przełamała Świątek i wygrała gema przy swoim serwisie. Gdy wydawało się, że zwyciężczyni juniorskiego French Open złapała odpowiedni rytm i jest na drodze do wygranej w trzecim gemie, Świątek udało się odwrócić losy rozgrywki.

Po serii skutecznych akcji Polka objęła prowadzenie w drugim secie 3:2, a później zwiększyła przewagę. Gdy raszynianka była bliska wygranej w całym meczu, Gauff postawiła wszystko na jedną kartę. Amerykanka zaczęła grać bardzo ryzykownie, nie tylko na serwisie i utrzymała własne podanie na 3:5, ale chwilę później najwyżej rozstawiona w imprezie tenisistka wykorzystała już pierwszą z dwóch piłek meczowych, po 68 minutach.

Zwyciężczyni otrzyma 2,2 mln euro, a pokonana połowę tej kwoty.

All the feels #RolandGarros | @iga_swiatek pic.twitter.com/OrcGaTeouO

#RolandGarros | @iga_swiatek pic.twitter.com/0SJCWa4wBg

Iga Świątek pokonując w finale wielkoszlemowego turnieju French Open Amerykankę Cori Gauff odniosła 35. zwycięstwo z rzędu. To najdłuższa seria od 2000 roku. Poprzednie stulecie serią również 35 zwycięstw zakończyła Amerykanka Venus Williams.

35-0 #RolandGarros pic.twitter.com/Tq7u72NWH8

Swoją zwycięską serię Iga otworzyła w połowie lutego, triumfując w turnieju WTA 1000 w Dausze, a potem kontynuowała ją w imprezach tej samej rangi w Indian Wells i Miami; dwóch singlowych pojedynkach w spotkaniu Billie Jean King Cup w Radomiu (Polska pokonała Rumunię 4-0); w turniejach WTA 500 w Stuttgarcie oraz WTA 1000 w Rzymie, broniąc w stolicy Włoch tytuł wywalczony rok wcześniej.

W obecnym sezonie Świątek wygrała już sześć turniejów. Wcześniej była najlepsza w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie oraz Rzymie.

Iga Świątek - Cori Gauff 6:1, 6:3

Two legends @iga_swiatek x @lewy_official#RolandGarros pic.twitter.com/FOKrV5eb3s