Mimo wygranej z Ghaną 2:0, piłkarze reprezentacji Urugwaju odpadli z mistrzostw świata w Katarze. Kosztem drużyny z Ameryki Południowej do fazy pucharowej turnieju awansowała reprezentacja Korei Południowej, która rywalizację grupową zakończyła z lepszym bilansem bramkowym. Piłkarze z Afryki również odpadli.

Reprezentacja Urugwaju najpierw zremisowała bezbramkowo z Koreą Południową, a następnie przegrała z Portugalią 0:2. Aby myśleć o awansie do 1/8 finału, "Urusi" musieli pokonać Ghanę i liczyć na korzystny wynik toczonego jednocześnie spotkania Korei Południowej z Portugalią. Ghana miała wszystko w swoich rękach i zakwalifikowałaby się do kolejnej rundy w razie zwycięstwa.

Był to pierwszy pojedynek drużyny z Ameryki Południowej z Ghaną od ćwierćfinału mundialu w 2010 roku. Wówczas doszło do pamiętnego wydarzenia: pod koniec drugiej połowy dogrywki Luis Suarez zatrzymał ręką zmierzającą do bramki piłkę i został za to ukarany czerwoną kartką, ale podyktowanego rzutu karnego nie wykorzystał Ghańczyk Asamoah Gyan. Mecz zakończył się remisem 1:1, a w konkursie "jedenastek" lepsi okazali się "Urusi".

Od początku spotkania widać było, że to mecz o wyjście z grupy. Było sporo walki w środkowej strefie boiska, ale brakowało konkretów.

sport_tvpplDecember 2, 2022

Jako pierwsi groźnie zaatakowali Ghańczycy. Po strzale z linii pola karnego Sergio Rochet wybił piłkę do boku. Dobiegł do niej Mohammed Kudus, po czym padł na murawę po interwencji urugwajskiego golkipera.

Początkowo wydawało się, że piłkarz z Afryki symulował, ale powtórki wykazały, że był nieprawidłowo zatrzymywany przez bramkarza. Sędzia po wideoweryfikacji podyktował rzut karny, którego nie wykorzystał jednak Andre Ayew. Rocheta naprawił swój błąd i obronił strzał.

Zgodnie z maksymą, że niewykorzystane sytuacje się mszczą, pięć minut później Urugwajczycy wyszli na prowadzenie. W polu karnym strzelał Luis Suarez, jego uderzenie obronił Lawrence Ati-Zigi, ale przy dobitce Giorgiana de Arrascaety był już bezradny. Gracze z Ameryki Południowej mogli prowadzić ciut wcześniej, ale strzał Darwina Nuneza sprzed bramki wybił Mohammed Salisu.

Urugwaj obejmuje prowadzenie! Giorgian de Arrascaeta otwiera wynik https://t.co/j7AwiXv4wH__________#GHAURU #Mundialove pic.twitter.com/1lWWtsTb86

Ekipa prowadzona przez Diego Alonso podwyższyła prowadzenie sześć minut później. Na listę strzelców ponownie wpisał się de Arrascaeta, który uderzeniem z woleja pokonał golkipera Ghany.

Nie strzelili z Kore, nie strzelili z Portugali... ale z Ghan prowadz ju 2:0! Giorgian de Arrascaeta z drugim golem https://t.co/j7AwiXv4wH__________#GHAURU #Mundialove pic.twitter.com/hr4U3RHEZR

Więcej goli w pierwszej części gry już nie padło. Urugwajczycy zeszli do szatni z dwubramkowym prowadzeniem. W tym czasie Korea i Portugalia remisowały 1:1 - takie rozstrzygnięcia dawały awans Urugwajowi, jednak w doliczonym czasie prowadzenie Azjatom dał Hwang Hee-Chan i wówczas to Koreańczycy byli sklasyfikowani wyżej dzięki lepszemu bilansowi bramek (4-4, przy 2-2 Urugwaju).

Suarez pacze, Urugwaj w szoku! Korea prowadzi z Portugali!!! Brakuje jednego gola do awansu! https://t.co/j7AwiXv4wH__________#GHAURU #Mundialove pic.twitter.com/KnTccsRoG5

"Urusi", którzy drugą połowę rozpoczęli nieco później niż Korea z Portugalią, mieli jeszcze niespełna kwadrans na strzelenie trzeciego gola, który to im dałby awans - ale to się nie udało. Pokazali co prawda efektowny i skuteczny futbol, ale nieco za późno. W efekcie zakończyli udział w turnieju.

Bramki: 0:1 Giorgian De Arrascaeta (26.), 0:2 Giorgian De Arrascaeta (32.).

Żółte kartki: Ghana - Kamaldeen Sulemana, Alidu Seidu; Urugwaj - Darwin Nunez, Luis Suarez, Sebastian Coates, Edinson Cavani, Jose Maria Gimenez.

Sędzia: Daniel Siebert (Niemcy).

Widzów: 43 443.

Ghana: Lawrence Ati-Zigi - Alidu Seidu, Daniel Amartey, Mohammed Salisu, Abdul-Rahman Baba - Mohammed Kudus (90+8. Issahaku Abdul Fatawu), Thomas Partey, Andre Ayew (46. Osman Bukari), Salis Abdul Samed (72. Daniel-Kofi Kyereh), Jordan Ayew (46. Kamaldeen Sulemana) - Inaki Williams (72. Antoine Semenyo).

Urugwaj: Sergio Rochet - Guillermo Varela, Jose Maria Gimenez, Sebastian Coates, Mathias Olivera - Federico Valverde, Rodrigo Bentancur (34. Matias Vecino), Giorgian De Arrascaeta (80. Maxi Gomez) - Facundo Pellistri (66. Nicolas De La Cruz), Luis Suarez (66. Edinson Cavani), Darwin Nunez (80. Agustin Canobbio).