W Polsce 2 i pół miliona rodziców opiekuje się dziećmi samotnie. 85 proc. z nich to kobiety. Jedną z nich jest pani Wioleta. O swoim mężu mówi: "On nas wciąż nachodzi. Straszy. Czuję się bezradna. Choć sprawa o rozwód jest w toku, pandemia opóźnia uwolnienie się od przemocowego męża. Mam wrażenie, że mój mąż czuje się bezkarny" – wyjawia samotna matka. To jedna z historii, która opowiedziana została w nowym Raporcie o Samotności Szlachetnej Paczki. Premiera publikacji już w najbliższy poniedziałek 29 marca.

REKLAMA

Możesz pomóc tym, którzy w pandemicznej izolacji muszą zmagać się z wyzwaniami codzienności. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i pomóż potrzebującym.

Każdego dnia ponad 2 mln 100 tys. samotnych matek walczy w Polsce z codziennością. Często nie jest to batalia wyłącznie o każdy grosz. To także wyniszczające zmagania psychiczne.

W najbliższy poniedziałek swoją premierę będzie miał Raport o Samotności Szlachetnej Paczki. To druga tego rodzaju publikacja. Pierwsza miała miejsce rok temu, na początku pandemii koronawirusa. Tegoroczny Raport ukaże się w wyjątkowy, choć niestety dobrze nam już znany czas. Zaledwie kilka dni temu wprowadzony został lockdown. Historia zatoczyła koło. Wróciliśmy do tego samego miejsca - ale nie tacy sami. Mniej w nas: cierpliwości i nadziei na szybki powrót do normalności. Więcej: wyczerpania i lęku.

"Byłam u psychologa, ale tylko dwie pierwsze wizyty są bezpłatne"

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Historia pani Wiolety

Na koniec swojego koszmaru ciągle czeka pani Wioleta. Przed urodzeniem bliźniaków pracowała jako kelnerka oraz sprzedawczyni. Po porodzie musiała zostać w domu. W tym czasie jej mąż zaczął nadużywać alkoholu. Niedługo później pojawiły się narkotyki. W końcu kobieta odważyła się odejść od przemocowego męża. Teraz zajmuje się sama pięciorgiem dzieci.

Pani Wioleta założyła sprawę o rozwód, jednak pandemia opóźnia sądową walkę o powrót do normalności. Co za tym idzie, proces alimentacyjny, którego koniec przyniósłby kobiecie nieco wytchnienia w planowaniu wydatków, przedłuża się.

"On wciąż nas nachodzi, straszy. Czuję się bezradna" - mówi pani Wioleta - "Byłam u psychologa, ale tylko dwie pierwsze wizyty są bezpłatne, a na prywatne mnie nie stać".

W marcu 2020 roku liczba rozpraw i posiedzeń, które odbyły się w sądach okręgowych, była niższa względem roku poprzedniego. Tylko w samym Sądzie Okręgowym w Warszawie w sprawach cywilnych odbyło się ich o połowę mniej.

Blisko 30 proc. potrzebujących, którzy zostali włączeni do Szlachetnej Paczki w 2020 roku, stanowiły osoby samotne. Raport Szlachetnej Paczki pokazuje wpływ pandemii na osoby samotne - nie tylko seniorów, ale i samodzielnych rodziców, takich jak pani Wioleta. Możesz im pomóc, wejdź na www.szlachetnapaczka.pl.

Pięć pociech pani Wiolety

"Chcę mieć już spokój, być dla dzieci, a ja stale oglądam się za siebie" - tłumaczy samotna matka - "Mam wrażenie, że mój mąż czuje się bezkarny".

Dzieci jest pięcioro. Kasia i Zuzia mają swój własny, lalkowy świat, w którym zanurzają się codziennie. Ulubioną bajką i ukochanym uniwersum Antosi jest "Świnka Peppa". Sławek uwielbia gry komputerowe, a Piotruś mógłby bez przerwy opowiadać o traktorach i zwierzętach.

Dla pani Wiolety największym skarbem są dzieci, ale - tak jak każdy - kobieta musi czasem odetchnąć. Chwil zapomnienia szuka w książkach. Gdy wraca do rzeczywistości, dla swoich pociech walczy o każdy dzień.

Kobieta chciałaby wrócić do pracy, ale w pandemii i z piątką dzieci znalezienie nowego zajęcia jest nie lada wyzwaniem.

Możesz docenić i zmotywować do dalszej walki tych, którzy zmagają się z trudami codzienności. Przyznaj 1%.

Samotność aż serce ściska. Premiera drugiego Raportu o Samotności

Wielu z nas nabrało przekonania, że w pandemii można liczyć tylko na siebie - podobnie jak pani Wioleta. Tradycyjne systemy wsparcia przestały działać. Wielu traci pracę, dorobek życia i możliwości podźwignięcia się z trudnej sytuacji. Wielu tego napięcia nie wytrzymuje i życie traci. W 2020 r. po raz pierwszy od dwudziestu lat liczba osób podejmujących próbę samobójczą przekroczyła granicę 12 tys. osób w skali roku. Niemal połowa z nich zakończyła się śmiercią.

Gdy rok temu Szlachetna Paczka publikowała pierwszy Raport o Samotności, nikt do końca nie wiedział, jak długo potrwa pandemia i co będzie ze sobą niosła. Rzeczywistość, z którą przyszło nam się zmierzyć, trwa od roku. I nikt nie wie, kiedy to wszystko się skończy.

Podczas lockdownu w marcu 2020 roku scenariuszy na to, jak będzie wyglądało nasze życie w najbliższych miesiącach, było wiele. Chyba jednak nikt nie przyjmował tego najczarniejszego, w którym równo za rok możemy obudzić się w tym samym miejscu, a jednak z zupełnie nowym, zwiększonym bagażem doświadczeń.

Każda wpłata na Szlachetną Paczkę to większa szansa na mniej samotności, biedy i nieszczęścia. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i pomóż potrzebującym.