Inżynierowie NASA otrzymali pierwszy sygnał od kosmicznej sondy Voyager 1 od ponad pięciu miesięcy - informuje CNN. Wśród specjalistów budzi to nadzieję na naprawienie problemów z komunikacją, z jakimi boryka się stary komputer pokładowy. Chociaż statek w dalszym ciągu przekazuje sygnał radiowy swojemu zespołowi kontroli misji na Ziemi, to od listopada sygnał ten nie zawierał żadnych użytecznych danych.

REKLAMA

Awaria trwa już pięć miesięcy

Brak istotnych danych, zawartych w sygnale radiowym sondy, zdaniem specjalistów ma wskazywać na uszkodzenie jednego z trzech komputerów pokładowych. Od miesięcy inżynierowie bezskutecznie starali się rozwiązać ten problem. Ostatnia akcja Voyagera wzbudziła nadzieję wśród pracowników NASA.

Naukowcy wysłali w stronę statku "poke", czyli pojedynczy sygnał, którego celem było "szturchnięcie" podzespołów sondy. Zadziałało i Voyager odpowiedział podobnym sygnałem.

Komunikacja kosmiczna się załamała

Zespół misji NASA po raz pierwszy zauważył problemy z komunikacją z Voyagerem 1 14 listopada 2023 roku. Wtedy jednostka modulacji telemetrycznej systemu danych lotu zaczęła wysyłać powtarzający się wzór kodu.

Jest to o tyle martwiące, ponieważ system danych o locie zbiera informacje z przyrządów naukowych statku kosmicznego i łączy je z danymi inżynieryjnymi, które odzwierciedlają aktualny "stan zdrowia" sondy. Kontrola misji na Ziemi otrzymuje te dane w kodzie binarnym, czyli ciągu jedynek i zer. Jednak od listopada system ten utknął w pętli - zawiesił się.

Statek kosmiczny może nadal odbierać i wykonywać polecenia przekazywane od inżynierów, ale problem z jednostką telekomunikacyjną oznaczał, że z sondy Voyager 1 nie przesyłano na Ziemię żadnych danych naukowych ani inżynieryjnych.

Od wykrycia problemu zespół misji próbował wysyłać polecenia w celu ponownego uruchomienia systemu komputerowego i uzyskania dodatkowych informacji na temat przyczyny zawieszenia się kodu.

Specjaliści NASA osiągnęli mały sukces

1 marca zespół wysłał do Voyagera 1 polecenie zwane "poke", aby uruchomić w kodzie konkretne zmienne, pozwalające na wykrycie przyczyn błędu.

An update on my twin #Voyager1: The team recently sent a "poke" to prompt V1's flight data system (FDS) and received a signal that differed from past attempts. A DSN engineer helped decode this signal, which may contain clues to the source of the issue: https://t.co/tDWLtmu6D2 pic.twitter.com/fwL59We1nf

NASAVoyagerMarch 13, 2024

3 marca inżynierowie zauważyli, że aktywność w jednej części systemu danych o locie wyróżnia się na tle pozostałych. Informacja ta wymagała jednak odszyfrowania ze strony specjalistów z sieci Deep Space Network NASA, ponieważ sygnał dotarł w formacie niecodziennym dla Voyagera.

Interstellar Mission Update: NASA Makes Progress Toward Understanding Voyager 1 Issuehttps://t.co/KTVEwccb6r #astrobiology #Interstellar #Voyager @NASAvoyager pic.twitter.com/ejxQ17kSB4

astrobiologyMarch 15, 2024

Deep Space Network to system anten radiowych na Ziemi, który pomaga agencji komunikować się z sondami Voyager i innymi statkami kosmicznymi badającymi nasz Układ Słoneczny.

"Zespół porówna odczyt danych z tym, który nastąpił przed wystąpieniem problemu. Poszukamy rozbieżności w kodzie i zmiennych, aby znaleźć potencjalne źródło bieżącego problemu" - pisze CNN, powołując się na blog NASA.

Nie jest to pierwszy problem Voyagera

Ostatni raz Voyager 1 doświadczył podobnego problemu z systemem danych lotu w 1981 roku. Jednak obecny problem nie wydaje się być powiązany z innymi usterkami, które sonda miała w ostatnich latach.

Wcześniej Voyager 1 napotkały nieoczekiwane przerwy w działaniu. Jedną z dłuższych był siedmiomiesięczny okres "ciszy" w 2020 roku.

Zamiast pięciu lat jest niemal 50

Sondy Voyager, pierwotnie zaprojektowane zostały na pięć lat. Obecnie są to dwa najdłużej działające statki kosmiczne w historii.

Wystrzelona w 1977 roku sonda Voyager 1 i jej bliźniak Voyager 2 podróżują przez niezbadaną przestrzeń kosmiczną wzdłuż zewnętrznych krańców Układu Słonecznego.

Since November 2023, NASAs Voyager 1 spacecraft has been sending a radio signal to Earth, but without usable data.On March 3, the Voyager mission team detected a new signal and were able to decode it... Voyager 1 is sending us scientific data again!https://t.co/NCoDpovWwe pic.twitter.com/z3eGl8GUvU

Xavi_BrosMarch 15, 2024

Voyager 1 jest obecnie najdalszym statkiem kosmicznym od Ziemi, oddalonym o około 24 mld kilometrów.

Sonda jest tak daleko, że polecenia wysyłane z Ziemi docierają do niej w ciągu 22,5 godzin. Ponadto zespół musi poczekać 45 godzin na otrzymanie odpowiedzi.