Na polecenie prokuratury Stanów Zjednoczonych Sam Bankman-Fried, założyciel upadłej w zeszłym miesiącu giełdy handlu kryptowalutami FTX, został aresztowany na Bahamach. Zatrzymanie potwierdził prokurator generalny karaibskiej wyspy, a jako przyczynę podano przestępstwa finansowe przeciwko prawom USA i Bahamów.

REKLAMA

Bankman-Fried został aresztowany krótko po godzinie 18 w poniedziałek (czasu miejscowego) w luksusowym apartamencie na zamkniętym osiedlu. Prokurator generalny Bahamów poinformował, że spodziewa się ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Rzecznik biura prokuratora generalnego na Manhattanie potwierdził, że Bankman-Fried został aresztowany na Bahamach, ale odmówił komentarza w sprawie zarzutów. Amerykańscy prokuratorzy przekazali, że przeciwko Bankman-Friedowi gotowy jest akt oskarżenia. Według "The New York Times" byłemu szefowi FTX grozi wyrok za oszustwo i pranie brudnych pieniędzy. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stawia mu natomiast zarzuty związane z naruszeniami przepisów giełdowych.

Sam Bankman-Fried we wtorek ma zostać doprowadzony do sądu w Nassau, stolicy Bahamów - poinformowała agencja Reutera.

Spektakularny upadek założyciela giełdy FTX

Jeszcze pod koniec października majątek założyciela FTX wyceniany był na 15 mld dolarów. Już jednak 11 listopada kierowana przez niego giełda - działająca na Bahamach od 2019 r. - ogłosiła upadłość po tym, jak w trzy dni klienci wypłacili z niej 6 mld dolarów. Bankman-Fried został obwiniony wtedy o to, że próbował wykorzystać 10 mld dolarów z funduszy klientów, aby ratować upadającą giełdę.

Aresztowanie Bankman-Frieda odbierane jest jako koniec spektakularnej kariery 30-letniego przedsiębiorcy znanego pod inicjałami SBF, który często porównywany był do legendarnego inwestora giełdowego Warrena Buffeta. Jak podaje BBC, finansista stał się dobrze znany w Waszyngtonie ze wsparcia udzielanego głównie politykom Partii Demokratycznej, w tym na wsparcie działań powstrzymujących pandemię oraz na poprawę regulacji na rynku kryptowalut. Sam SBF przekonywał, że przekazywał pieniądze także republikanom, robił to jednak nieoficjalnymi kanałami.

A Statement from the Royal Bahamas Police Force on the arrest of Samual Benjamin Bankman-Fried. Police wish to inform that 30-year-old SAMUEL BENJAMIN BANKMAN-FRIED of California, U.S.A, has been arrested. pic.twitter.com/Mr85S2fzcN

latraelrahmingDecember 13, 2022

Do upadku FTX przyczynił się raport opublikowany przez portal CoinDesk, kontrolowany przez największą giełdę kryptowalut na świecie - chiński Binance.

Wparowały miliardy dolarów zainwestowane w kryptowaluty

Publikacja ujawniła, że bilans Alameda Research, siostrzanej spółki zależnej od FTX, może być podejrzany. Alameda w celach zabezpieczenia swoich środków opiera się o token FTT emitowany właśnie przez FTX (token to najprościej mówiąc kryptowaluta wydawana przez konkretną giełdę - przyp. red).

Firma FTX nie korzystała z bezpiecznych i niezależnych aktywów, takich jak właśnie dolar. To sprawiło, że w oczach inwestorów giełda stała się bardzo niebezpiecznym środowiskiem, podatnym na kryzys płynnościowy.

Według BBC, zgodnie z aktami sądowymi z zeszłego miesiąca, FTX była winna 50 swoim największym wierzycielom prawie 3,1 mld dolarów. Nie jest jasne, ile osób, które ulokowały pieniądze na giełdzie kryptowalut, odzyska je - eksperci ostrzegają, że może to być niewielki ułamek tego, co zdeponowali.