Smartfony, aplikacje, bankowość internetowa. To wszystko ma ułatwiać nam życie, ale bywa, że staje się i zagrożeniem. Jak robić zakupy przez internet i nie dać się oszukać? O czym pamiętać odbierając telefon z nieznanego numeru? Cennych porad udzielił w Porannej rozmowie w RMF FM Piotr Konieczny, ekspert ds. bezpieczeństwa z portalu Niebezpiecznik.pl.

REKLAMA

>>> PRZECZYTAJ I ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z PIOTREM KONIECZNYM <<<

1. Tajemnicze SMS-y

SMS-a o dziwnej treści z linkiem, w który można kliknąć, dostali już w Polsce chyba wszyscy. Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl wskazuje, że wiadomości od oszustów są w Polsce rozsyłane masowo.

Jak kliknie to jeszcze nic złego się nie zdarzy, ale potem, jeśli uzupełni formularze mówiące o tym, że "to jest twój bank musisz się zalogować, żeby zrobić dopłatę", to niestety straci pieniądze - tłumaczy ekspert i wskazuje, że przestępcy często wysyłają SMS-y tuż po zrobieniu zakupów w internecie. To dlatego wiadomości tego typu wydają się tak wiarygodne.

To co jest bardzo ważne w tego typu atakach to, żeby za każdym razem uzmysłowić sobie, że jeśli dochodzi do płatności w internecie, my mamy za to zapłacić, bo taka dopłata do paczki kiedyś być może faktycznie się zdarzyć, to musimy pamiętać o tym, aby sprawdzić czy logujemy się do naszego banku na stronie naszego banku. To jest ta jedna rzecz, o której niestety wszyscy zapominają - uważa Konieczny.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

„Jeśli już kupujemy coś w internecie to sprawdźmy czy logujemy się do naszego banku na stronie naszego banku”

Według eksperta dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie na smartfonie aplikacji mobilnej swojego banku.

Jeśli mamy zrobić przelew, róbmy to z tej aplikacji. To jest wbrew pozorom bezpieczniejsze i prostsze dla wielu osób, niż wpisywanie z palca adresu na komputerze czy ewentualnie za każdym razem weryfikowania tego czy jesteśmy na dobrej stronie, bo tego ludzie nie będą robić, chociaż będą wiedzieli, że muszą to robić - ocenia Piotr Konieczny.

2. Telefony z Fidżi

Coraz częściej zdarza się także, że dzwonią do nas nieznane numery z zagranicy. Co się stanie, kiedy taki telefon odbierzemy?

Nic się nie stanie. Prawdopodobnie niczego nie usłyszymy, tylko jakieś miłe albo niemiłe pikanie. Natomiast chodzi o to, żebyśmy oddzwonili, wtedy nas to kosztuje 7, a czasem 19 złotych, z czego pewien procent ma ten oszust, który wykonuje połączenia - wyjaśnia ekspert z portalu Niebezpiecznik.pl

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Ekspert z portalu Niebezpiecznik.pl: Jest jedna rzecz, o której wszyscy zapominają

3. Dzwoni ktoś z banku. Co teraz?

Konieczny wskazuje, że przestępcy mogą się nawet podszywać pod nasz bank - wysyłać nam maile, a nawet dzwonić z dokładnie takiego samego numeru, co zaufana instytucja.

Można tego typu połączenia podrabiać i tak naprawdę każdy może to robić, trzeba tylko skorzystać z odpowiednich narzędzi. To jest pewna niedogodność czy niedojrzałość technologii, z których korzystamy - ostrzega Konieczny.

Ekspert radzi, że jeśli odbierzemy telefon od instytucji, której teoretycznie powinniśmy ufać i zostaniemy poproszeni o podanie swoich danych to powinniśmy od razu się rozłączyć.

Dzwoni do nas ktoś z banku, policji, BIK-u - rozłączmy się. I teraz uwaga, ważne rzecz. Sami zadzwońmy do instytucji, która do nas dzwoniła i zapytajmy się: "miałem połączenie z banku, czy rzeczywiście jest jakiś problem z moim rachunkiem, o co chodzi?" Teraz mamy pewność, gdzie dzwonimy - dodał ekspert od bezpieczeństwa w sieci.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

„Jeśli dzwoni ktoś z banku, policji rozłączmy się i sami zadzwońmy do tej instytucji”

4. Jedno konto = jedno hasło

Niezwykle ważne jest także używanie różnych haseł do poszczególnych kont, z których korzystamy. W tej kwestii nie ma ustępstw.

Drodzy wszyscy, chciałbym do was zaapelować jako do narodu, abyście zwrócili uwagę na to, czy przypadkiem nie korzystacie z jednego hasła w więcej niż jednym miejscu. To przestępcom bardzo ułatwia życie, wasze dane wyciekną, albo już wyciekły i każdy może poznać to jedno, wasze hasło. A później tym jednym, waszym hasłem dostać się do innych waszych kont, bo je złączyliście - apeluje Piotr Konieczny.

@konieczny (@niebezpiecznik)w #RozmowaRMF: Chciabym zaapelowa, abycie zwrcili uwag na to, czy nie korzystacie z jednego hasa w wicej ni jednym miejscu. To przestpcom uatwia ycie, wasze dane wyciekn, ju wycieky i kady moe pozna to jedno, wasze haso @RMF24pl pic.twitter.com/qc6XAELigd

Rozmowa_RMFMay 26, 2022