Robert Lewandowski awansował na drugie miejsce, ex aequo z Klausem Fischerem, w klasyfikacji strzelców wszech czasów niemieckiej ekstraklasy. Piłkarz Bayernu Monachium ma 268 trafień, a ostatnie uzyskał w sobotnim meczu 25. kolejki z Werderem Brema (3:1). "Jestem dumny" - przyznał polski piłkarz w mediach społecznościowych.

Bawarczycy już do przerwy prowadzili 2:0 po golach Leona Goretzki (22.) i Serge'a Gnabry'ego (35.), ale kapitan reprezentacji Polski długo nie potrafił pokonać czeskiego bramkarza gospodarzy Jiriego Pavlenki.

Lewandowski był bliski wpisania się na listę strzelców w 54. minucie, ale po jego uderzeniu głową piłka odbiła się od słupka i wpadła wprost w ręce Czecha. Jeszcze mniej brakowało w 58. minucie, kiedy Pavlenka najpierw obronił nogą strzał Lewego, a później już rękami sparował piłkę na poprzeczkę po dobitce Polaka.

Także w 66. minucie Czech popisał się efektowną interwencją po główce Lewandowskiego z niewielkiej odległości. Jednak po tym stałym fragmencie gry piłka przypadkowo trafiła pod nogi Polaka, który bez problemu posłał ją do pustej bramki.

Był to 32. gol Lewandowskiego w tym sezonie Bundesligi. Do końca pozostało jeszcze dziewięć kolejek, więc wciąż ma realną szansę na pobicie rekordu Gerda Muellera - 40 bramek ligowych w jednym sezonie (1971/72).

TO JEST KRL! Jeden mecz, dwa rekordy - @lewy_official, jeste wielki! pic.twitter.com/3zSh0lKMZy

LaczyNasPilkaMarch 13, 2021

Lewandowski został zmieniony w 79. minucie spotkania, tuż po akcji, w której ponownie był bliski zdobycia bramki, ale Pavlenkę znów uratował słupek. Werder zmniejszył rozmiary porażki, kiedy bramkarza gości Manuela Neuera pokonał Niclas Fuellkrug.

I am proud to reach a number of #268 goals in the #Bundesliga like legendary Klaus Fischer I always want my goals to help us win new titles with @FCBayern #teamwork

lewy_officialMarch 13, 2021

"Jestem dumny, że udało mi się osiągnąć 268 bramek w Bundeslidze tak jak legendarnemu Klausowi Fischerowi. Zawsze chcę, aby moje cele pomagały Bayernowi zdobywać kolejne tytuły" - tak swój sukces skomentował na Twitterze sam Lewandowski.

Bayern ma 58 punktów, o pięć więcej od RB Lipsk. Wicelider zagra w niedzielę u siebie z czwartym w tabeli Eintrachtem Frankfurt - 43 pkt. Na trzecim miejscu umocnił się VfL Wolfsburg - 48. W sobotę drużyna Bartosza Białka, który wszedł na boisko w 84. minucie, pokonała u siebie zamykające tabelę Schalke 04 Gelsenkirchen 5:0. Jedną z bramek zdobył Ridle Baku, brat broniącego barw Warty Poznań Makany Baku.

Czołówka klasyfikacji strzelców wszech czasów niemieckiej ekstraklasy

W klasyfikacji wszech czasów Lewandowski zrównał się z Klausem Fischerem. Niekwestionowanym liderem jest Mueller, który zdobył 365.