Polscy i niemieccy ratownicy medyczni szkolą się wspólnie w Ośrodku Symulacji Medycznych WSPR w Międzyzdrojach. Wszystko po to, by jak najlepiej pomagać pacjentom na terenach przygranicznych.

REKLAMA

W uruchomionym w 2020 roku ośrodku medycy uczą się języka swojego sąsiada, a także ćwiczą wspólnie na symulatorach imitujących prawdziwych pacjentów.

Wielu naszych pacjentów to obywatele Niemiec - mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. Ich liczba wzrasta szczególnie w okresie letnim, kiedy nasze województwo odwiedza wielu turystów. Zależy nam na tym, aby nasi medycy potrafili się z tymi pacjentami porozumieć podczas udzielania pomocy, ale też aby rozumieli się z medykami z Niemiec podczas ewentualnych wspólnych akcji czy podczas przekazywania sobie pacjentów - dodaje.

W ramach projektu polscy i niemieccy pracownicy służb ratowniczych i szpitali uczestniczą w innowacyjnych językowych szkoleniach tandemowych w zakresie medycyny ratunkowej z wykorzystaniem symulatorów pacjentów. Cztery tygodniowe moduły łączą w sobie komunikację i praktykę. Każdy moduł daje możliwość uzyskania certyfikatu z zakresu tematycznego danej jednostki szkoleniowej. Wszystko po to, aby po odbyciu szkolenia uczestniczący w nim pracownicy potrafili zapytać obcojęzycznego pacjenta o jego objawy i wcześniejsze choroby, wyjaśnić mu niezbędne działania, a następnie zapewnić mu optymalną opiekę.

Pierwsze zajęcia polskich i niemieckich medyków odbyły się Ośrodku Symulacji Medycznych WSPR w Międzyzdrojach w kwietniu tego roku. Zajęcia potrwają do grudnia 2022 roku. W szkoleniach udział bierze w sumie 20 medyków z Pomorza Zachodniego i z Niemiec.

Polskich uczestników zajęć reprezentują ratownicy medyczni WSPR w Szczecinie, a także lekarze i pielęgniarki z SPSK 1 w Szczecinie, SPSK 2 w Szczecinie oraz ze Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

Uczestnicy z Niemiec to ratownicy medyczni URG Uckermärkische Rettungsdienstgesellschaft mbH (Spółka Pogotowia Ratunkowego z o.o. Uckermark), DRK Deutsches Rotes Kreuz Kreisverband Uecker-Randow e. V (Związek Okręgowy Niemieckiego Czerwonego Krzyża Ucker-Randow), a także ratownicy medyczni, lekarze i studenci medycyny z Universitätsmedizin Greifswald (Medycyna Uniwersytecka w Greifswaldzie). Zajęcia poprowadzą polscy i niemieccy instruktorzy symulacji oraz pracownicy naukowi Kliniki Anestezjologii Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie.

Nowy symulator przedziału kierowcy

W ramach polsko-niemieckiego projektu zostanie kupiony symulator przedziału kierowcy ambulansu, który znajdzie się w Ośrodku Symulacji Medycznych WSPR Szczecin w nowej, budowanej siedzibie przy ul. Twardowskiego. Uczestnicy projektu będą na nim doskonalić techniki jazdy pojazdem uprzywilejowanym. Symulator będzie w środku wyglądał i poruszał się jak prawdziwy przedział kierowcy karetki. Znajdą się w nim podstawowe elementy pojazdu takie jak kierownica, skrzynia biegów, hamulec, kierunkowskazy.

Obraz wyświetlany w symulatorze będzie odzwierciedlał widok, jaki obserwuje kierowca ambulansu. Dzięki temu będzie można nim symulować jazdę pojazdem uprzywilejowanym w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych, aby realnie odwzorować sytuacje z jakimi na co dzień spotykają się kierowcy karetek.