GośćINNOŚĆ to hasło przewodnie 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”, który w sobotę rozpocznie się w Rzeszowie. W programie znalazły się spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz projekty nawiązujące do motta „Maskarady”, m.in. Żywa Biblioteka.

REKLAMA

Rzeszów za kilka dni stanie się stolicą teatru. W sobotę rusza bowiem Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” .

Jak poinformował organizator festiwalu Teatr Maska w Rzeszowie, ideą przewodnią tegorocznej Maskarady, która odbędzie się w dniach 14-18 maja, będzie hasło „gośćINNOŚĆ”, gdzie „inność” jest rozumiana jako odmienność, różnorodność, a „gościnność” jako szacunek i ciekawość drugiego człowieka.

Przyjrzymy się emocjom, jakie budzi w nas nieznane. Zastanowimy się, czy tolerancja jest pojęciem pozytywnym, pejoratywnym czy neutralnym, oraz czym różni się od szacunku. Chcemy rozmawiać o tym, jak pokonywać bariery, które nas dzielą – wyjaśnił dyr. artystyczny Maski i festiwalu Przemysław Jaszczak.

W programie „Maskarady” znalazło się siedem spektakli, w tym adresowanych do dzieci, również tych najmłodszych - od lat trzech, a także dla młodzieży i dorosłych.

Ponadto będą też inicjatywy nawiązujące do hasła przewodniego: Parada Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni”, Żywa Biblioteka, warsztaty dla dzieci i nauczycieli, czytanie performatywne dla młodzieży.

„Maskaradę” rozpocznie w sobotnie południe warsztat dla dzieci w wieku 10–13 lat „Jak poskromić Bazyliszka?”, które poprowadzi edukatorka Teatru Maska Natalia Koza. Motywem przewodnim warsztatu będą słowa Woody’ego Allena: „Piękno tkwi w oku patrzącego”, które są wezwaniem do wyjścia poza granice swojego ego i dostrzeżenia drugiego człowieka.

W czasie kolejnych dni festiwalowych widzowie będą mogli obejrzeć jeszcze spektakle przygotowane przez inne teatry z kraju, w tym m.in. "Ja, Bałwan" Teatru Animacji z Poznania, uhonorowane głównymi nagrodami na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Spektakl adresowany jest do dzieci, ale - jak zauważają twórcy – powinni go zobaczyć wszyscy, bez względu na wiek.

Żywa Biblioteka

W czasie festiwalowych dni zaplanowano też wydarzenie towarzyszące realizowane we współpracy z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie - Żywą Bibliotekę. Jest to międzynarodowy projekt promujący ideę tolerancji, dialogu i poszanowania praw człowieka.

Anna Kulpa z Teatru Maska wyjaśniła, że Żywa Biblioteka działa jak prawdziwa, z tym że Książkami są w niej ludzie. Wśród Tytułów Książek, jakie będą dostępne do wypożyczenia, znajdą się m.in.: Matka dziecka niepełnosprawnego, Osoba w depresji, Osoba z zaburzeniami odżywiania, DDA, Obcokrajowcy, Matka osoby chorej na schizofrenię, Ateista, Osoby reprezentujące różne odłamy wiary, Matka lesbijki, Osoba niebinarna, Osoba z autyzmem, Narkoman, Weganin, Podróżująca seniorka, Była oficer CBŚP.

„Wypożyczalnia” otwarta będzie tylko w niedzielę 15 maja w godz. 14 -19 w przestrzeniach Uniwersytetu Rzeszowskiego.