Numer PESEL można przydzielić w dowolnym urzędzie gminy czy miasta. W podlubelskiej gminie Konopnica, w której jak szacują władze gminy może zamieszkiwać około 300 uchodźców - od rana są chętni, jednak nie ma szturmu. Na miejscu można zrobić za darmo zdjęcie, jest też tłumacz.
Od prawie tygodnia informowaliśmy mieszkańców tych, którzy mają u siebie uchodźców w domach, żeby nie pierwszego dnia, żeby nie szturmowali. Spodziewaliśmy się tego, że w całym kraju ilość tych osób, które będą chciały się zarejestrować do systemu Pesel może iść w setki tysięcy i mogą być problemy z funkcjonowaniem systemu. Uprzedzaliśmy o tym, żeby rozłożyć te swoje chęci wizyty w urzędzie na pewien czas i na spokojnie załatwić sprawę - mówi Mirosław Żydek - Wójt Gminy Konopnica.
Od rana w gminie są chętni do składania wniosków, ale nie ma szturmu. Żeby maksymalnie pomóc uchodźcom i rodzinom, które ich przyjęły na miejscu jest fotograf, można zdjęcia wydrukować i zeskanować. Zajęli się tym pracownicy gminy.
Robimy zdjęcia, bo mamy pracownika z dobrym aparatem w urzędzie. Inny pracownik obrabia elektronicznie, zdjęcia są skanowane i w ten sposób ułatwiamy - mówi wójt Konopnicy.
Na miejscu jest również tłumacz z języka ukraińskiego współpracujący zresztą od lat z gminą. Jest bezpośrednio przy składaniu wniosków. Pomaga w ich wypełnianiu i składaniu co jest dużym ułatwieniem dla Ukraińców, ale też urzędników. Nie ma problemów z komunikacją. Nie tracimy czasu. System na szczęście działa, nie zawiesza się. Załatwienie sprawy zajmuje około 20 minut - mówi Sylwia Skocz - z Urzędu Gminy Konopnica.
Wniosek można złożyć w każdym urzędzie gminy czy miasta.
Jest możliwość zarejestrowania w każdym urzędzie. Obowiązuje taka sama zasada jak obywateli polskich przy składaniu wniosku o dowód osobisty. W dowolnej gminie, czyli każdy może przyjechać to do Katowic, czy Szczecina np. tak jest dzisiaj jest system ten ewidencji ludności skonfigurowany - przypomina Wójt Mirosław Żydek.