Uwaga śpiochy, już w najbliższy weekend przestawiamy zegarki. Jednym z mniej lubianych efektów zmiany czasu na letni jest fakt, że będziemy spali o godzinę krócej, co może nie pozostać bez wpływu na nasz organizm. Jak temu zaradzić?

Przestawienie "do przodu" raptem jednej godziny może wpłynąć na organizm człowieka, rozregulowując rytm dobowy, poprzez zaburzenie snu i poczucie zmęczenia.

Jak przystosować się do zmiany czasu i zmniejszyć skutki zdrowotne? Najlepiej zahartować nasz organizm, zanim przestawimy zegarki. A więc od dziś, stopniowo przesuwaj godzinę snu i przebudzenia. Każdego dnia kładź się spać o 15-30 minut wcześniej, by twoje ciało mogło na spokojnie przyzwyczaić się do nowego harmonogramu, co pomoże uregulować twój biologiczny zegar.

Kluczowy jest regularny harmonogram snu. Kładź się spać o tej samej porze. Poza tym, unikaj albo przynajmniej ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu, szczególnie w godzinach wieczornych, ponieważ mogą one zaburzać sen, podobnie jak zbyt obfite posiłki.

Przed pójściem spać, unikaj też wszelkich niepotrzebnych bodźców, takich jak hałas i jasne światła, które może hamować produkcję melatoniny.

Nie zapominaj również, że aktywność fizyczna może pomóc w regulowaniu cyklu snu i czuwania oraz w zredukowaniu stresu.