Rafael Nadal pokonał w finale French Open Serba Novaka Djokovica 6:0, 6:2, 7:5. Tym samym wygrał ten turniej po raz 13. Hiszpański tenisista wywalczył 20. wielkoszlemowy tytuł i zrównał się z rekordzistą wszech czasów wśród mężczyzn Szwajcarem Rogerem Federerem.

Nadal, nazywany "królem Paryża" i "królem kortów ziemnych", wcześniej świętował sukces na obiektach im. Rolanda Garrosa w latach: 2005-08, 2010-14, 2017-19. W niedzielę poprawił własny rekord triumfów w tej imprezie. Nikt inny w singlu nie wygrał żadnego z czterech turniejów wielkoszlemowych więcej niż 11 razy.

Niedzielny pojedynek dwóch najwyżej rozstawionych zawodników okazał się zaskakująco jednostronny. Będący drugą rakietą świata Hiszpan od początku grał agresywnie, nie dopuszczając Djokovica zbytnio do głosu. Lider rankingu ATP dopiero po 55 minutach gry zapisał na swoim koncie pierwszego gema, a ponad dwie godziny trzeba było czekać na jego pierwszą szansę na przełamanie.

Paryska publiczność, znacząco ograniczona ze względu na Covid-19, dopingowała zawodnika z Bałkanów, by pojedynek stał się bardziej wyrównany i emocjonujący. Warunek ten spełniła tylko trzecia odsłona. W szóstym gemie Djokovic zanotował swojego jedynego w tym meczu "breaka" i doprowadził do remisu 3:3. Wydał z siebie wówczas głośny, mobilizujący okrzyk.

Na niewiele się to jednak zdało. O losach seta i spotkania przesądziła strata podania przy stanie 5:5. Na koniec 11. gema zaliczył podwójny błąd. Jeszcze chwilę przyglądał się potem śladowi na korcie pozostawionemu przez piłkę. Nadal wykorzystał nadarzającą się okazję. Następnego gema wygrał do 0, posyłając na koniec asa.

Był to jego 100. wygrany mecz singlowy na kortach im. Rolanda Garrosa. Serb w tym spotkaniu miał aż 52 niewymuszone błędy, podczas gdy Hiszpan tylko 14.

Djokovic ma w dorobku 17 tytułów tej rangi, ale tylko jeden z nich wywalczył w Paryżu. Dokonał tego cztery lata temu. Będący liderem światowego rankingu Serb w niedzielę zanotował dopiero drugą porażkę w tym sezonie. Pierwsza była efektem dyskwalifikacji w 1/8 finału US Open za przypadkowe uderzenie piłką sędzi liniowej.

Finał był 56. pojedynkiem tych zawodników. Po raz 27. lepszy był gracz z Majorki. Po raz dziewiąty stawką ich meczu był tytuł wielkoszlemowy i w tym wypadku bilans jest nieznacznie korzystniejszy dla Nadala, który triumfował po raz piąty. Tylko dwa z decydujących pojedynków tej rangi między nimi zakończyły się w trzech setach.

We French Open spotkali się osiem razy i tu przewaga Hiszpana jest wyraźna: 7-1. Jeszcze nigdy nie przegrał on finału tej imprezy, a z Serbem zmierzył się w nim trzykrotnie.

"Djoko" poprzednio finał wielkoszlemowy przegrał w 2016 roku. Pięć kolejnych spotkań o taką stawkę zakończyło się jego sukcesem.