Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden na pogrzebie królowej Elżbiety II siedział za prezydentem Polski Andrzejem Dudą - to jedna z najbardziej komentowanych informacji związanych z pogrzebem zmarłej brytyjskiej monarchini. Prezydent USA wraz ze swoją żoną Jill Biden usiedli w 14. rzędzie, polski przywódca z Pierwszą Damą - w 13.

REKLAMA

"Prezydent Joe Biden i pierwsza dama Jill usiedli w Opactwie Westminsterskim w 14. rzędzie, za prezydentem Polski, na pogrzebie królowej Elżbiety w poniedziałek, po przybyciu na nabożeństwo żałobne" - poinformował dailymail.co.uk. Joe Biden siedział obok prezydenta Szwajcarii.

Prezydent @AndrzejDuda wraz z Maonk Agat Kornhauser-Dud uczestnicz w naboestwie pogrzebowym Krlowej Elbiety II w Opactwie Westminster. #QueenElizabeth pic.twitter.com/4nH9L4jlqs

prezydentplSeptember 19, 2022

Z kolei miejsce cesarza Japonii - jak podaje portal - znajdowało się w 6. rzędzie, za europejskimi królami i królem Jordanii.

Lokalizacja miejsc siedzących na pogrzebie była ściśle określona w protokole dotyczącym głów państw, premierów i prezydentów, członków europejskich rodzin królewskich i innych gości spośród 2000 żałobników. Goście siedzieli po lewej, prawej stronie i przed platformą, na której znajdowała się trumna królowej. Król Karol III i członkowie rodziny królewskiej zajęli kilka pierwszych rzędów - podaje dailymail.co.uk.

Mao nam trzeba do samozadowolenia wida, skoro w sieci eksperci tocz dyskusj, e takie usadzenie goci na pogrzebie wystarczy, by mwi o tym, e spada pozycja USA na wiecie pic.twitter.com/M7iguDXFXu

p_zuchowskiSeptember 19, 2022

Dyplomata wyjaśnia

Zastosowano tutaj protokół starszeństwa - powiedział dr Marek Nowakowski, cytowany przez "Fakt". Brytyjska monarchia próbuje utrzymać dawne standardy i narzucają wszystkim innym swój protokół - dodał polski dyplomata i historyk.

Protokół generalnie przewiduje, że prezydenci są usadzani zgodnie z precedencją, która wynika z długości sprawowania urzędu. Ten prezydent, który najdłużej sprawuje władzę, siada jako pierwszy. Andrzej Duda jest dość długo urzędującym prezydentem, więc w tej precedencji jest wysoko. Joe Biden został później prezydentem niż Andrzej Duda, więc siedział za nim - wyjaśnił Nowakowski.

Od lewej: królowa Szwecji Sylwia, królowa Danii Małgorzata II, królowa Hiszpanii Letycja, królowa Belgii Matylda, król Niderlandów Wilhelm-Aleksander, król Szwecji Karol XVI Gustaw (częściowo zasłonięty), król Hiszpanii Filip VI (za), król Belgii Filip I Koburg (za) i królowa Niderlandów Maksyma (odwrócona do kamery)
Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss z mężem Hugh O'Learym / Adam Vaughan / PAP/EPA
Prezydent Polski Andrzej Duda / Adam Vaughan / PAP/EPA
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden / ANDY BAILEY / UK PARLIAMENT / HANDOUT / PAP/EPA
Cesarz Japonii Naruhito / FRANCK ROBICHON / PAP/EPA
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol / YONHAP / PAP/EPA
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / David Parry Media Assignments / PAP/PA
Wiceprzewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Wang Qishan / PHIL NOBLE / PAP/PA
Premier Kanady Justin Trudeau / STR / PAP/EPA

Kogo zabrakło na pogrzebie?

Zaproszenia na pogrzeb królowej Elżbiety IIwysłano do ponad 500 szefów rządów i zagranicznych dygnitarzy. W pogrzebie wzięły udział głowy 140 państw, w tym 19 monarchów. M.in. cesarz Japonii, król Hiszpanii czy król Norwegii.

Na uroczystości nie zaproszono przedstawicieli Syrii, Wenezueli i Afganistanu. Wielka Brytania nie ma pełnych relacji dyplomatycznych z tymi państwami, stąd nieobecność reprezentantów.

Ponadto nie zaproszono nikogo z Rosji, Białorusi i Birmy. Relacje między Rosją a Wielką Brytanią uległy znaczącemu pogorszeniu po rozpoczęciu przez Moskwę inwazji na Ukrainę, która częściowo jest prowadzona z terytorium Białorusi.

Jeśli chodzi o Birmę, to Wielka Brytania ograniczyła swoją obecność dyplomatyczną w tym kraju od czasu zamachu stanu w 2021 roku.

Zaproszenia otrzymały Korea Północna i Nikaragua. Dotyczyły one jednak ambasadorów, nie przywódców państw.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Wielka Brytania, wraz całym światem, pożegnał królową Elżbietę II. Nabożeństwo żałobne poświęcone monarchini rozpoczęło się o 11:00 londyńskiego czasu (12:00 czasu polskiego) w Opactwie Westminsterskim. Uroczystości trwały do późnego wieczora.

O godz. 20:30 czasu polskiego trumna z ciałem Elżbiety II została złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI na zamku w Windsorze. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyła tylko najbliższa rodzina.

Elżbieta II zmarła 8 września - trzy miesiące po obchodach Platynowego Jubileuszu - w wieku 96 lat.