Zanim wejdziesz do jeziora, sprawdź, czy w wodzie nie czają się sinice. Najwięcej pojawia się ich na początku sezonu. Rozmnażają się pod wpływem słonecznego ciepła, w ciągu zaledwie kilku godzin pochłaniają zawarty w wodzie tlen, a następnie obumierają i opadają na dno jeziora, wydzielając niebezpieczne dla człowieka toksyny.

REKLAMA

Drobne glony, wydzielające toksyny porównywalne z jadem grzechotnika, to żółto-zielona kaszka występująca na powierzchni wody. Sinice niemal przez cały sezon letni występują w Zalewie Wiślanym, dlatego też ten akwen jest zamknięty dla amatorów kąpieli. Groźne glony spotkać też można nad jeziorami, m.in. w Olsztynie.

Sinice są bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci oraz psów – tłumaczy prof. Zbigniew Endler z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Bardzo często dochodzi do poważnych powikłań. (...) W Kątach Rybackich zdarzały się wypadki śmiertelne psów, które weszły i napiły się wody.

Jeśli wody z sinicami napije się dorosła osoba, może pojawić się u niej biegunka, temperatura, a nawet alergia. Jeśli z kolei dojdzie do zetknięcia z glonami, na ciele może pojawić się pokrzywka. Wówczas jak najszybciej należy umyć ciało wodą z mydłem i nie wystawiać się na słońce.

18:05