Po Morzu Weddela dryfuje największa góra lodowa na świecie - wynika z danych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i agencji rządowej British Antarctic Survey. Obiekt ma powierzchnię 4320 km kwadratowych, co oznacza, że jest cztery razy większy niż Nowy Jork. Góra ochrzczona mianem A-76 odłamała się od lodowca szelfowego Ronne na Antarktydzie.

REKLAMA

Gigantyczną górę lodową jako pierwsza odkryła brytyjska agencja rządowa British Antarctic Survey. Obiekt został wychwycony również przez satelitę Sentinel-1 Europejskiej Agencji Kosmicznej, która opublikowała na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych jego zdjęcia.

Meet the new cool kid on the iceberg block: the recently calved #A76 is now the biggest iceberg in the world!The iceberg was spotted by @BAS_News and confirmed from @usnatice using @CopernicusEU #Sentinel1 imagery.Here's how it looked on 16 Mayhttps://t.co/GgFk6kIJLv pic.twitter.com/xOVWjidsZw

ESA_EOMay 19, 2021


Góra lodowa ma 4320 km kwadratowych powierzchni, jest długa na 175 km i szeroka na 25 km.

Dla porównania, powierzchnia Nowego Jorku wynosi 1213 km kwadratowych, zaś Majorki 3640 km kwadratowych. To czyni A-76 największą istniejącą górą lodową na świecie - przewyższa pod tym względem A-23A, która również dryfuje po Morzu Weddela i ma 3380 km kwadratowych powierzchni.

Lodowiec szelfowy Ronne, od którego oderwała się góra lodowa, jest zlokalizowany na Półwyspie Antarktycznym. To jedna z największych pływających płyt lodowych.

Naukowcy wskazują, że niektóre lodowce szelfowe na Półwyspie Antarktycznym uległy w ostatnich latach gwałtownej dezintegracji, co może mieć związek ze zmianami klimatycznymi.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.