Sławna gorylica Ndakasi zmarła w wieku 14 lat – przekazał Park Narodowy Wirunga w Kongo. Organizacja opublikowała poruszające zdjęcie, na którym widać zwierzę umierające na rękach swojego opiekuna.

REKLAMA

It is with heartfelt sadness that Virunga announces the death of beloved orphaned mountain gorilla, Ndakasi. Cest avec une profonde tristese que Virunga annonce le dcs du gorille de montagne orphelin Ndakasi.https://t.co/GdkJbhWESz pic.twitter.com/bsCKdEq8tB

gorillacdOctober 5, 2021

Ndakasi poznał cały świat. Gorylica zasłynęła ze wspólnego z inną samicą selfie z 2019 roku. Strażnicy pracujący w parku chcieli zrobić sobie zdjęcie ze zwierzętami, a one przybrały takie same pozy, jak mężczyźni.

Zdjęcie szybko stało się popularne. Niektórzy internauci podejrzewali, że fotografia to fotomontaż. Władze Parku Narodowego Wirunga w oświadczeniu zapewniły jednak, że zdjęcie jest prawdziwe.

"Otrzymaliśmy dziesiątki wiadomości na temat tego zdjęcia. Tak, jest prawdziwe! Te goryle zawsze zachowują się bezczelnie, więc to idealne ujęcie ich prawdziwej osobowości!" - napisano. Opiekunowie zwierząt wyjaśnili, że goryle często próbują naśladować zachowania ludzi.

"Mogę powiedzieć, że jestem jej matką"

Ndakasi trafiła do sierocińca dla goryli w 2007 roku, po tym jak uratował ją Andre Bauma. Dwumiesięczną samicę znaleziono, kiedy przytulała się do matki zabitej przez kłusowników.

Ndakasi szybko zbliżyła się do swojego opiekuna. W rozmowie z BBC w 2014 r. Bauma przyznał, że kocha Ndakasi, jakby była jego córką.

Spaliśmy w tym samym łóżku, bawiłem się z nią, karmiłem ją. Mogę powiedzieć, że jestem jej matką - powiedział opiekun. Po śmierci Ndakasi przyznał, że poznanie gorylicy "pozwoliło mu zrozumieć związek między ludźmi a małpami człekokształtnymi i powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby je chronić".

To był zaszczyt wspierać ją i opiekować się tak kochającym stworzeniem, zwłaszcza wiedząc, jakiej traumy doznała Ndakasi w bardzo młodym wieku. Można powiedzieć, że odziedziczyła to po matce - Nyiransekuye, której imię oznaczało "ta, która chętnie wita innych" - powiedział Bauma.

Goryle górskie żyją głównie w lasach parków narodowych w Ugandzie, Rwandzie i Kongo. Zmiany klimatu i kłusownicy powodują jednak, że ten gatunek jest zagrożony wyginięciem.

Wschodnia część Demokratycznej Republiki Konga, gdzie znajduje się Wirunga, jest ponadto pogrążona w konflikcie. Niektóre grupy zbrojne na terenie parku polują na zwierzęta.