Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista polskiej mniejszości na Białorusi, który rok temu został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, nie ma pozwolenia na spotkania, telefony ani otrzymywanie paczek - poinformowała w czwartek jego żona Oksana Poczobut.

REKLAMA

"Dziś mija rok od ogłoszenia wyroku ośmiu lat dla Andrzeja. Od kiedy pojechał odbywać karę do kolonii w Nowopołocku, nie miał ani jednego spotkania, ani jednego telefonu, ani jednej paczki, nawet z rzeczami" - napisała małżonka dziennikarza w mediach społecznościowych.

Zaznaczyła, że przez cały czas Poczobut znajduje się w PKT, czyli celi specjalnej, określanej jako "więzienie w więzieniu", albo w karcerze, w którym więzień pozbawiony jest nawet prawa do korespondencji.

Cichanouska: Proces Poczobuta był zemstą polityczną

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oświadczyła w serwisie X, że wyrok ośmiu lat więzienia dla Poczobuta był osobistą zemstą Alaksandra Łukaszenki.

"Z żalem widzimy, jak reżim bierze nasze mniejszości narodowe za zakładników i wykorzystuje je do zastraszania naszych demokratycznych sąsiadów" - dodała.

Minął już rok od skazania

8 lutego 2023 roku sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego Dzmitryj Bubienczyk ogłosił wyrok ośmiu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dla Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz został skierowany do kolonii karnej w Nowopołocku, która ma opinię jednego z najgorszych więzień na Białorusi.

Poczobut został zatrzymany 25 marca 2021 roku i od tamtego czasu przebywa za kratami. W procesie politycznym, który trwał od 16 stycznia 2023 roku, władze zarzuciły Poczobutowi, obywatelowi Białorusi i działaczowi polskiej mniejszości "podżeganie do nienawiści", a jego działaniom - polegającym na kultywowaniu polskości i publikowaniu artykułów w mediach - przypisano znamiona "rehabilitacji nazizmu".

It's been exactly one year since Belarusian- journalist Andrzej Poczobut was sentenced to 8 years in prison as Lukashenka's personal revenge. It is shameful to see how the regime takes our national minorities as hostages & uses them to blackmail our democratic neighbors. pic.twitter.com/1YvY3pRTz9

TsihanouskayaFebruary 8, 2024

Poczobut był również oskarżony o wzywanie do działań na szkodę Białorusi. W maju ub.r. Sąd Najwyższy odrzucił apelację Poczobuta i utrzymał wyrok w mocy.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego. Polskie władze domagają się uwolnienia Poczobuta i oczyszczenia go z politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów.

Z dostępnych informacji wynika, że Poczobut odmówił wcześniej - jeszcze przed procesem - zgody na stawiany przez władze warunek opuszczenia kraju, którego jest obywatelem, w zamian za uwolnienie.

Białoruski dziennikarz o polskich korzeniach

Poczobut to grodzieński aktywista i dziennikarz. Przez wiele lat współpracował z polskimi mediami, w tym "Gazetą Wyborczą" i TVP Polonia, relacjonując sytuację na Białorusi. Za krytyczne wypowiedzi na temat rządzącego Białorusią od 1994 roku Alaksandra Łukaszenki trafiał do aresztu i był sądzony (ostatecznie otrzymał wyrok w zawieszeniu).

Jako działacz nieuznawanego przez białoruskie władze i zdelegalizowanego w 2005 roku Związku Polaków na Białorusi Poczobut, pasjonat historii, wiele czasu poświęcał m.in. badaniu losów Polaków na terenach dzisiejszej Białorusi.

"The release of Andrzej Poczobut remains a priority for the Ministry of Foreign Affairs," assured the Polish Ministry of Foreign Affairs. The Hrodna journalist was detained on March 25, 2021 and has been behind bars since then. pic.twitter.com/lx5kP2Oxpp

Belsat_EngFebruary 8, 2024

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w czwartek, że uwolnienie Andrzeja Poczobuta pozostaje dla resortu priorytetem. MSZ ponowiło apel o natychmiastowe uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów Poczobuta oraz innych więźniów politycznych.