Kolejny pomnik pamięci polskich żołnierzy został zniszczony na Białorusi. Jak informuje portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, we wsi Stryjewka koło Grodna zdewastowany został monument upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej.

REKLAMA

Kolejny polski cmentarz na Biaorusi zniszczony. Na zdjciu konsul Andrzej Raczkowski w Stryjwce na Grodzienszczyznie. pic.twitter.com/WP174oWhyt

RzecznikMSZJuly 23, 2022

Chodzi o kamienny obelisk, upamiętniający żołnierzy VII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego Armii Krajowej dowodzonego przez Zbigniewa Czarnockiego "Czarnego". 20 września 1943 roku ta jednostka stoczyła pod Stryjówką bój z żandarmerią niemiecką, tracąc 32 żołnierzy.

Pomnik na mogile żołnierzy AK postawiono w 1992 roku staraniami Światowego Związku Żołnierzy AK przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Another funeral of soldiers of the #Polish Home Army was destroyed in Stryeuka, #Hrodna region, #Belarus, reports Mostmedia. pic.twitter.com/v39vSwjK29

nexta_tv23 lipca 2022

Nazwiska większości poległych widniały na wmurowanej w obelisk tablicy. "Fakt zbiorowego pochówku nie zatrzymał wandali w pagonach z grodzieńskiego KGB, którzy kazali Aleksandrowi Szyszko, przewodniczącemu kołchozu "Jeziory", na którego terenie znajduje się zbiorowy grób żołnierski, zniszczyć upamiętnienie tak, żeby nie pozostało po nim śladu" - czytamy na portalu Związku Polaków na Białorusi.

Na miejsce przyjechał konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski.

Do zniszczeń dochodziło już wcześniej

W okolicach Grodna to już kolejny przypadek zniszczenia pomnika poświęconego Armii Krajowej.

Na początku lipca w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK, poległych w 1944 r. Nie pozostał żaden z 22 krzyży postawionych w tym miejscu pamięci. W związku z tym zdarzeniem do MSZ wezwany został chargé d’affaires Białorusi, któremu przekazano ostry protest w związku ze zniszczeniem cmentarza.

Barbarzyski akt pastwowego wandalizmu wobec grobw onierzy Armii Krajowej na BiaorusiJak poinformowa Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB, kwatera onierzy AK w miejscowoci Mikuliszki zostaa zrwnana z ziemi! To musi spotka si ze stanowcz reakcj wadz Polski. pic.twitter.com/nf1jf0aljP

RTyszkiewicz4 lipca 2022

8 lipca w wiosce Kaczycze w obwodzie grodzieńskim zniszczone zostało jeszcze jedno miejsce pochówku żołnierzy Armii Krajowej. W informacji opublikowanej wtedy na Telegramie Biełsat udostępnił zdjęcia z miejsca, gdzie znajdował się grób.

"W styczniu 1945 r. w tej okolicy odbyła się bitwa pod Rowinami pomiędzy Armią Krajową i wojskami wewnętrznymi NKWD. Zginęło 89 osób. Zostali pochowani właśnie pod Kaczyczami" - podano w wiadomości.

Według informacji Biełsatu w październiku 2021 r. na miejscu pochówku doszło do aktu wandalizmu.

Reakcja polskiego MSZ

"Niszczenie polskich cmentarzy na Białorusi jest niezgodne z prawem międzynarodowym. Potępiamy każdy taki atak" - przekazał RMF FM w oświadczeniu rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Białorusini zniszczyli już kilka polskich cmentarzy- między innymi w Bogdanach, Dyndyliszkach, Iwiu, Oszmianie i Jodkiewiczach. W niektórych miejscach niszczone są nagrobki i pomniki, ale na początku lipca w Mikuliszkach całą mogiłę polskich oficerów po prostu rozgrzebano i zrównano z ziemią.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych o ataki otwarcie oskarża reżim Łukaszenki. Rzecznik Łukasz Jasina tłumaczył, że do takich ataków nie dochodzi bez wiedzy i inspiracji ze strony władz centralnych. Resort zapowiada, że będzie przedstawiał skalę białoruskich ataków na arenie międzynarodowej.