Strażacy po wczorajszych intensywnych opadach deszczu interweniowali w całym kraju 845 razy. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z woj. śląskiego. Na razie w tym regionie deszcz przestał padać. Synoptycy nie mają dobrych wieści z kolei dla mieszkańców wschodnich części kraju. Tam prognozowane są burze z gradem.

REKLAMA



Nawałnice przeszły nad Polską minionej nocy. Strażacy musieli interweniować 845 razy. Tylko od północy odnotowano ponad 200 wyjazdów służb. Regionem najbardziej dotkniętym intensywnymi opadami deszczu i burzami jest woj. śląskie. Tam strażacy wyjeżdżali do pracy ponad 600 razy. Wypompowywali przede wszystkim wodę z zalanych piwnic i posesji. Niemal połowa interwencji służb dotyczyła powiatu wodzisławskiego.

Ulewy szczególnie dały się we znaki w okolicach Raciborza. Tam interwencji było prawie 200.

Po kilkadziesiąt razy strażacy wyjeżdżali także w rejonach Wodzisławia Śląskiego i Rybnika.

W Krzyżanowicach woda m.in. dostała się do budynku urzędu gminy i komendy policji oraz podmyła torowisko. W Rydułtowach natomiast zalana została piwnica w szpitalu.

Trudna sytuacja była również w Tychach, gdzie podtopiona została piwnica hotelu. W Katowicach, na jednej z ulic, woda dostała dostała się do budynku szkoły podstawowej.

W stolicy województwa śląskiego na drodze nr 86 kierowca samochodu wjechał w najprawdopodobniej przewrócone w czasie burzy drzewo. W Krzyżanowicach z kolei urazu doznała kobieta, która przewróciła się, kiedy próbowała wejść do zalanej piwnic swojego domu.

Efektem złej pogody są też przerwy w dostawach prądu, w piątek rano pozbawionych zasilania było 483 odbiorców.



Alarmy przeciwpowodziowe w 2 powiatach

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Odra na stacji pomiarowej w Raciborzu Miedoni przekroczyła stan ostrzegawczy o 12 centymetrów.

W dwóch powiatach - raciborskim i wodzisławskim - starostowie ogłosili pogotowie przeciwpowodziowe.

Rosną też poziomy Odry w Krzyżanowicach i Chałupkach, ale tam do osiągnięcia stanów ostrzegawczych brakuje po kilkadziesiąt centymetrów.

Systematycznie przybywa też wody w górskich rzekach w Beskidach, ale tam, jak na razie żadnych przekroczeń nie ma. Spokojnie jest natomiast na północy i w centrum województwa śląskiego. W Jawiszowicach na przykład, na granicy województw śląskiego i małopolskiego, poziom Wisły co prawda rośnie, ale do ewentualnego przekroczenia stanu ostrzegawczego brakuje jeszcze dwóch metrów.

Prognoza pogody

Jak informuje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wschodniej połowie kraju spodziewane są dziś burze, a im dalej na południe, tym większe będzie zagrożenie występowaniem gradu oraz wyższych prędkości wiatru. W miejscu występowania burz spadnie do 20 mm deszczu, a prędkość wiatru może osiągnąć 70 km/h.

W dzie zachmurzenie umiarkowane i due, przelotny deszcz i burze, szczeglnie na wschodzie i w centrumW trakcie burz opady do 20 mm, porywy do 70 km/h, moliwy gradTemperatura maksymalna od 15C do 20C, tylko nad morze okoo 13C. Wiatr saby i umiarkowany#IMGW pic.twitter.com/H57Tt0x2JD

IMGWmeteoMay 14, 2021

Nadal będzie jednak ciepło: 12 st. C na krańcach północnych i południowych, od 17 do 19 st. C na przeważającym obszarze kraju i do 21 st. C na Kujawach.