Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracowali eksperymentalną prognozę pogody na najbliższe miesiące. Jak mówią, w lutym temperatura nas nie zaskoczy, za w to kolejnych miesiącach już tak!

REKLAMA

Średnia temperatura w lutym w całej Polsce nie będzie znacząco odbiegać od normy wieloletniej z 1991-2020, która wynosi od -4,4-0,5 stopnia Celsjusza w Suwałkach do 0,1-3,5 stopnia w Szczecinie. Miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze również nie powinna przekroczyć normy. Jedynie na północnym wschodzie może być ich więcej.

Tak wynika z eksperymentalnej prognozy długoterminowej opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wiosna? Jak będzie temperatura

W marcu powinno być cieplej niż zakłada norma wieloletnia na lata 1991-2020. Dla Opola średnia temperatura w marcu wyniosła od 3,9 do 5,3 stopni Celsjusza, a dla Zakopanego od 0 do 1,7 stopnia. Miesięczna suma opadów na terenie całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej.

Również w kwietniu średnia temperatura na terenie całego kraju może być wyższa od normy wieloletniej, która dla Zielonej Góry wynosi od 8,7 do 10 stopni Celsjusza, a dla Zakopanego od 5,3 do 6,7 stopni. Na północy i północnym wschodzie sumy opadów powinny być w normie. Na pozostałym obszarze będzie ich więcej.

Maj w całej Polsce będzie z temperaturą w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, która wynosi dla Wrocławia od 13,9 do 14,7 stopni Celsjusza, a dla Zakopanego do 10 do 11,1 stopni. Na terenie praktycznie całego kraju miesięczna suma opadów powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, jedynie w centrum i na północnym zachodzie mogą być wyższe.

Jak przekazał IMGW, należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Jednocześnie synoptycy przypominają, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością.

"Prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - wyjaśnił IMGW.