Pracownice sopockiego urzędu zdecydują, czy chcą, żeby od 1 lutego zamiast "pani prezydent/naczelnik/inspektor" mówiono do nich: prezydentka, naczelniczka i inspektorka. Nowe nazwy mają pojawić się na tabliczkach przy drzwiach, stopkach mailowych, stronach www i komunikatach prasowych. Będą jednak wyjątki.

REKLAMA

Jak mówi pomysłodawczyni zmiany, wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim, od dawna "w ustawie o pracownikach samorządowych występują znane nam formy: sekretarka, telefonistka, sprzątaczka".

Czy żeńskie formą staną się codziennością?

"Najwyższy czas na inspektorki, dyrektorki, naczelniczki, prezydentki. Jestem zdania, że im częściej będziemy używać żeńskich form, tym szybciej zadomowią się w języku, w dyskursie publicznym i nie będą dziwić odbiorców" - mówi wiceprezydentka miasta.

Jej zdaniem, skoro funkcjonuje i nauczyciel, i nauczycielka, to powinno się również mówić "główna specjalistka".

Kobiety będą miały wybór

Chcemy dać pracującym w magistracie paniom wybór. Jeśli zdecydują się na przykład na zmianę tabliczki na drzwiach i wybiorą żeńską formę, będą miały taką możliwość
- dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Od 1 lutego pracujące w Urzędzie Miasta Sopotu kobiety będą mogły stosować żeńskie formy nazw stanowisk np. w stopkach poczty elektronicznej, na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, wizytówkach oraz na tabliczkach przy drzwiach.

Forma męska pozostanie na oficjalnych dokumentach

Sopocki urząd informuje, że w dokumentach formalnych (np. decyzjach administracyjnych czy umowach) czy kadrowych nadal stosowana będzie forma męska, ponieważ nazwy stanowisk pracowników administracji samorządowej określa rozporządzenie rady ministrów z 15 maja 2018 r. do ustawy o pracownikach samorządowych.

"Mam nadzieję, że pracujące w Urzędzie Miasta Sopotu panie chętnie będą stosować żeńskiej formy nazw stanowisk. Zmienią stopki w e-mailach czy powieszą tabliczki przy drzwiach. Ja swoją już mam!" - mówi wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.