Słynny reżyser Andrzej Wajda oraz Henryk Samsonowicz - historyk, minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego otrzymali w piątek tytuły honorowych obywateli Warszawy. Uroczystość ich nadania odbyła się podczas dorocznej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim, w przeddzień głównych obchodów 71 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

REKLAMA

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że nowi honorowi obywatele Warszawy pokazują swoimi czynami, co oznacza współczesny patriotyzm. 71 lat temu był bohaterstwem w walce na barykadach, był gotowością do zapłaty za wolność ceny najwyższej. Dziś, jak pokazują następni honorowi obywatele Warszawy, patriotyzm to służba człowiekowi, społeczności, tym samym - Ojczyźnie - mówiła. To pojęcie służby jest wspólną cechą dziś wyróżnionych. To ona kształtowała ich działania, pozwalała dostrzec potrzeby innych. Laureaci doskonale rozumieją, że człowiek nie żyje tylko dla siebie, że pozostawia po sobie ślad, kiedy żyje także dla innych, kiedy żyje społecznie - podkreślała.

Prof. Henryk Samsonowicz po odebraniu tytułu honorowego obywatela stolicy powiedział, że przyznane wyróżnienie jest dla niego wyjątkowe. Nie ma historii Polski bez historii Warszawy, podobnie jak nie ma historii powszechnej bez historii Polski, stąd ten dyplom, który dostałem dzisiaj jest dla mnie wyróżnieniem szczególnym, nie tylko osobistym, ale także zawodowym - mówił. Z kolei Andrzej Wajda podkreślił swoje związki z Warszawą. Tytuł honorowego obywatela Warszawy to fantastyczne wyróżnienie. Z całą pewnością Warszawa dała mi więcej, niż ja byłem w stanie dać Warszawie. Tutaj ukształtowała się idea polskiej szkoły filmowej, tu walczyliśmy o nasze najważniejsze filmy, tu miały miejsce najważniejsze wydarzenia polityczne, które później znalazły swój obraz także w kinie - wyliczał. Warszawa jest miejscem, gdzie wszystko widać wyraźniej, gdzie w tej szarej i obojętnej codzienności PRL wszystko nabierało jakichś rumieńców, jakiegoś życia. I najważniejsze - to tu miałem najwspanialszych przyjaciół - zauważył Wajda.

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

(mn)