9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. To potrawa, którą uwielbia chyba każdy. Warto uczcić to święto w odpowiedni sposób.

REKLAMA

Pizza to potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. To płaski placek z ciasta drożdżowego z sosem pomidorowym, posypany tartym serem i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz można ją również jeść na zimno.


Jak się okazuje, historia pizzy sięga jeszcze czasów przed naszą erą. Co ciekawe, danie to ma swoje korzenie nie we Włoszech, a w Grecji. Dopiero około 500 r. p.n.e. dotarła stamtąd do Rzymu. To jednak nie Grecy, a Włosi uczynili pizzę swoją potrawą narodową. Najpopularniejszymi odmianami pizzy są właśnie te pochodzące z Włoch – neapolitańska, sycylijska czy Margherita.

Jak pizza zmieniała się na przestrzeni lat

Ogromną popularnością cieszą się także inne odmiany pizzy np. pizza hawajska, która wbrew pozorom nie pochodzi z Hawajów, a została wymyślona przez greckiego imigranta, który prowadził w latach 70. XX wieku restauracje w Kanadzie. Postanowił on w ramach eksperymentu, dodać do oryginalnej włoskiej pizzy słodki i egzotyczny smak. W ten sposób obok szynki, na pizzy pojawił się ananas. Okazuje się, że w Polsce także mamy swoje "warianty" pizzy. Największą popularnością cieszą się takie odmiany jak Pepperoni - wzbogacona szynką lub kiełbasą o tej samej nazwie, Pizza kebab – z dodatkiem mięsa kebab, Góralska - poza podstawowymi serami ma też ser góralski (oscypek) czy Farmerska – tutaj dodatkowo kukurydza i kiełbasa. Pierwszy lokal w Polsce serwujący pizzę powstał 8 marca 1975 roku w Słupsku.

Wszystko, co powinien wiedzieć każdy miłośnik pizzy

Nie każdy fan tej popularnej włoskiej potrawy wie, że największa pizza na świecie powstała kiedyś w Polsce a konkretnie w Krakowie. W 2010 r. krakowscy kucharze upiekli placek mierzący ponad 1 km, co wtedy było absolutnym rekordem świata. Siedem lat poźniej polski rekord został jednak pobity. Aktualnie najdłuższa pizza na świecie to ta przygotowana w miejscowości Fontana w Kalifornii (USA). Placek-gigant upieczony przez Amerykanów mierzył dokładnie 1930 metrów. Żeby przygotować to olbrzymie danie zużyto ponad 8 ton ciasta, 1,5 tony sera mozarella oraz 2,5 tony sosu pomidorowego. W samo przygotowanie rekordowej pizzy zaangażowanych było ponad 100 osób, a największa pizza na świecie pieczona była przez 14 godzin.

Kto jest największym "pizzożercą"

To, że ojczyzną pizzy są Włochy, wcale nie oznacza, że to właśnie Włosi należą do największych „pizzożerców” na świecie. Okazuje się, że najchętniej pizzę konsumują Norwegowie. Statystyczny mieszkaniec tego kraju zjada 5,4 kg tej potrawy rocznie. Drugie miejsce zajmują Niemcy, natomiast w Polsce przeciętna rodzina konsumuje minimum 1 pizzę w miesiącu. Wielkimi miłośnikami pizzy są tez Amerykanie. Każdego roku w USA sprzedają się 3 mld placków. Ponad 41 proc. Amerykanów jada pizzę przynajmniej raz w tygodniu, a co ósmy Amerykanin sięga po pizzę każdego dnia. W Ameryce Południowej największymi miłośnikami pizzy są z kolei Argentyńczycy.

Jak świętować dzień pizzy?

Najlepiej wybrać się w tym dniu do jednej z licznych restauracji, w których serwowane są pizze. Restauracje z typowo włoskim menu stanowią już ponad 60 proc. lokali gastronomicznych w Polsce. Według najnowszych wyliczeń analityków, w naszym kraju działa ok. 9 tys. pizzerii. Pizzę można też tego dnia zamówić przez telefon z dostawą do domu. Można ją też przygotować samemu w domu. Może warto spróbować? Poniżej znajdziecie przepis, który prezentujemy z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy.

Składniki:

  • świeże drożdże, 20 g,
  • mleko, 1/3 szklanki,
  • cukier, 1 łyżeczka,
  • mąka, 2 szklanki,
  • olej lub oliwa, 1 łyżeczka,
  • woda, 1/3 szklanki,
  • koncentrat pomidorowy, kilka łyżeczek,
  • pomidor, 1/2,
  • szynka, kilka plasterków,
  • kostka sera żółtego,
  • cukinia, kilka plasterków,
  • oregano, do smaku,
  • kilka czarnych oliwek.

Przygotowanie:

Ciasto: 20 g drożdży pokruszyć i wrzucić do miski. Zalać 1/3 ciepłego, ale nie gorącego mleka. Posypać 1 łyżeczką cukru i naczynie przykryć ściereczką. Po 20 minutach dodać 2 szklanki mąki, łyżeczkę oleju lub oliwy, 1/3 szklanki wody. Wyrobić ciasto i ponownie przykryć ściereczką.

Dodatki: Po godzinie wylepić ciastem prostokątną blaszkę. Posmarować odrobiną koncentratu pomidorowego. Na to położyć plasterki szynki, pokrojonego pomidora - sparzonego i obranego ze skórki oraz okrągłe plastry cukinii ze skórką. Zetrzeć ser i posypać wierzch pizzy. Udekorować oliwkami i posypać oregano.

Pieczenie: Wstawić do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika na ok. 20 min. Przepis pochodzi z portalu Smaker.pl