Mycie rąk to czynność, którą powtarzamy w ciągu dnia bardzo często. Jednak wiele osób po wykonaniu tej czynności odczuwa różnego rodzaju dyskomfort. Jest to bardzo często przesuszona skóra dłoni, swędzenie a w skrajnych przypadkach nawet zaczerwienie. Do takich sytuacji może dochodzić, kiedy stosujemy niewłaściwy rodzaj mydła, albo nadużywamy tych antybakteryjnych. Eksperci portalu nbcnews.com podkreślają, że znalezienie właściwego dla siebie rodzaju mydła może sprawić, że te "20" sekund pielęgnacji dłoni stanie się dla nas ogromną przyjemnością.

Ręce należy myć codziennie po kilka razy, zwłaszcza przed przygotowywaniem posiłków, przed ich spożywaniem, po każdym korzystaniu z toalety, po spacerach, po robieniu zakupów w sklepach, supermarketach czy galeriach handlowych

Robimy to po to, aby zachować zdrowie, a jest to tym bardziej ważne w czasie, który mamy obecnie, czyli w okresie wzmożonych przeziębień i grypy. 

Mydła do rąk dostępne są w postaci żeli, pianek i kostek. Każdy rodzaj, jak podkreślają specjaliści jest dobry. Najważniejszy jednak jest ich skład. 

Unikaj mydeł antybakteryjnych!

Eksperci nbcnews.com zalecają zakup standardowego, zwykłego mydła do rąk zamiast antybakteryjnego.

Antybakteryjne mydło do rąk zawiera specyficzne składniki, które zabijają bakterie na powierzchni skóry, co może być niezbędne w przypadku osób pracujących w służbie zdrowia - wyjaśnia profesor Wiliam W. Huang, pracownik wydziału dermatologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Wake Forest.

Jak podkreślił, na co dzień nie potrzebujemy antybakteryjnego mydła do rąk, aby oczyścić ręce i zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Zwykłe mydło do rąk sprawdza się doskonale - mówi profesor Wiliam W. Huang.

Groźne barwniki, parabeny i formaldehyd

Z tym twierdzeniem zgadza się Dr Caren Cambell, certyfikowany dermatolog z San Francisco, również on zdecydowanie odradza stosowanie mydeł antybakteryjnych. Należy rozważyć unikanie zakupu mydeł zawierających barwniki, perfumy, parabeny i formaldehyd, ponieważ według Huanga, te składniki mogą podrażniać skórę lub wywoływać alergie.       

Alkohol, który może być jednym ze składników dezynfekuje ręce, ale na dłuższą metę może powodować wysuszenie skóry.        

Substancje zapachowe mogą podrażniać skórę, zwłaszcza jeśli jest ona sucha i wrażliwa. Dodatkowo może być też niedobra dla osób, które cierpią na egzemę, kontaktowe zapalenie skóry, czyli swędzącą wysypkę na skórze, która pojawia się po kontakcie z określonymi alergenami - mówi Abby Sipe dyplomowana pielęgniarka specjalizująca się w dermatologii, pracownik Dermatology of Southwest Ohio i Dermatologists of Central States.   

W takim przypadku najlepiej jest używać bezzapachowe mydło do rąk.  

Jak prawidłowo myć dłonie?

Podczas szorowania eksperci zalecają spienianie mydła od nadgarstków do czubków palców i spłukiwanie ciepłą wodą, aby usunąć zarazki do kanalizacji po skorzystaniu z łazienki, przed przygotowaniem jedzenia i nie tylko.