Ponad trzy czwarte pacjentów nie odczuło poprawy w dostępie do opieki zdrowotnej po trzeciej fali pandemii. To wniosek z analizy Fundacji "My pacjenci". Na pytania odpowiedziała grupa tysiąca dorosłych Polaków. Najwięcej uwag dotyczy dostępu do badań diagnostycznych. Tutaj poprawę zaobserwował tylko co szósty pacjent.

Ponad 40 proc. ankietowanych uznało, że przepisy dotyczące teleporad są respektowane, a prawie jedna czwarta badanych jest odmiennego zdania. Pytanie dotyczyło uregulowań wynikających z rozporządzenie ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. 

Trzech na dziesięciu badanych znalazło się w sytuacji, w której ich prośba o bezpośrednią wizytę u lekarza została odrzucona i zaoferowano w zamian możliwość odbycia konsultacji telefonicznej z lekarzem. Niemal połowa z tej grupy respondentów przyznała, że powodem odmowy odbycia konsultacji bezpośredniej było uznanie przez osobę rejestrującą ich sytuacji zdrowotnej jako niewymagającej bezpośredniej konsultacji. 

Należy zastanowić się jak śledzić tego typu sytuacje w przyszłości, aby zapobiegać nieuzasadnionym teleporadom w miejsce koniecznych wizyt w gabinecie lekarskim. Należy także wskazać pacjentom sposób na weryfikację decyzji rejestracji odmawiającej porady kontaktowej i proponowanie w jej miejsce teleporady - komentuje profesor Bolesław Samoliński, były konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

Maj najłatwiejszym miesiącem

Tegoroczny maj był miesiącem najczęściej wskazywanym przez respondentów jako okres, w którym odczuli poprawę w dostępie do systemu. Poprawę zaobserwowała zdecydowana mniejszość respondentów:

ponad 1/5 badanych (22,1 proc.) odnotowała poprawę w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej, poprawy nie zaobserwowało 77,9 proc. respondentów

-  co szósty badany (16,7 proc.) odnotował poprawę w dostępie do konsultacji lekarzy specjalistów, poprawy nie zaobserwowało 83,3 proc. respondentów

- co szósty badany (15,8 proc.) odnotował poprawę w dostępie do diagnostyki i badań, poprawy, poprawy nie zaobserwowało 84,2 proc. respondentów.

Ponad 8,3 proc. badanych uważa, że ich stan zdrowia uległ pogorszeniu z powodu braku dostępu do opieki specjalistycznej, zabiegu lub badań medycznych. 

Opracowanie: