Picie wody i nawadnianie się jest rzeczą absolutnie najważniejszą, by ładnie wyglądać. Zanieczyszczone i suche powietrze fatalnie wpływa na naszą skórę. Teraz jest najlepszy okres do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych - podkreśla w rozmowie z dziennikarką RMF FM Ewą Kwaśny lekarz medycyny estetycznej Małgorzata Ornatowska.

Ewa Kwaśny, RMF FM: Przed nami święta i sylwester. Jak zadbać o wygląd naszej skóry domowymi sposobami?

Małgorzata Ornatowska, lekarz medycyny estetycznej: Tydzień to bardzo mało czasu, ale możemy coś spróbować. Jest bardzo szeroka oferta różnych maseczek nawilżających, ujędrniających, napinających skórę - możecie państwo kupić takie maseczki w drogeriach. Polecam także, żeby bardzo dobrze nawodnić skórę, pamiętać o tym, żeby przynajmniej półtora, dwa litry płynów dziennie wypijać. Tuż przed wielkim wyjściem wskazana jest pomoc w gabinecie profesjonalisty - czyli u kosmetyczki lub kosmetologa, tam można wykonać bardziej wyrafinowane zabiegi kosmetologiczne.

Zanieczyszczone i suche powietrze w mieszkaniach fatalnie wpływa też na naszą skórę. Co robić, by jej ulżyć - oprócz picia wody?

Zdecydowanie tak, to picie wody i nawadnianie się jest rzeczą absolutnie najważniejszą. Niemniej szczególnie pamiętajmy o dymie tytoniowym, który ma bardzo negatywny wpływ na kondycje skóry. Na rynku znajdziemy bardzo dużo suplementów, są to substancje antyoksydacyjne. Stres oksydacyjny prowadzi do zmiany struktury DNA i zdecydowanie wpływa na przyspieszenie procesu starzenia, w związku z czym antyoksydanty należy spożywać albo w formie suplementów, albo też w formie naturalnej.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Witamin szukamy w różnych produktach ...

Tak. Szukajmy przede wszystkim witamin, możemy też szukać takiej substancji, która się nazywa "resweratrol", to jest taki bardzo silny antyutleniacz i on znajduje się w skórkach np. czerwonych winogron, więc w czerwonym winie, co też zalecamy. Kieliszek czerwonego wina wpływa zdecydowanie antyoksydacyjnie.

Ale wina może nie do końca polecamy ...

Tak oczywiście, nie do końca polecamy.

Przed nami zima, więc mróz. Jak chronić skórę przed mrozem?

Jest to bardzo istotna pielęgnacja. Na pewno nie możemy skóry zabezpieczyć kremem nawilżającym. Jeżeli to będzie bardzo krótka ekspozycja, na mróz czy też wiatr to jest OK, ale jeśli ktoś przebywa na zewnątrz przez dłuższy czas, albo uprawia sport np. narty, jakieś dłuższe spacery - zdecydowanie musi to być krem tłusty.

A jeżeli jeszcze dochodzi słońce, wyjeżdżamy na narty?

To już musimy połączyć krem tłusty z faktorem. Musi być czynnik zabezpieczający przed promieniowaniem.

Wróćmy jeszcze do zabiegów, które można wykonać teraz bezpiecznie. Zabiegi pielęgnacyjne ...

Teraz jest najlepszy okres do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Są to gównie zabiegi depigmentujące. To jest problem, który towarzyszy już w tej chwili prawie wszystkim osobom. Jesień i zima to czas, kiedy należy walczyć z przebarwieniami.

Cytat

W tej chwili przebarwienia są problemem praktycznie wszystkich. Powstają w różnym wieku i są szczególnie na nie narażone osoby, u których dochodzi do zaburzeń hormonalnych, skoków poziomów hormonalnych. Czyli to głównie ciąża, leki antykoncepcyjne, zaburzenia hormonalne.
dr Małgorzata Ornatowska

Powstają one w różnym wieku?

W tej chwili przebarwienia są problemem praktycznie wszystkich. Powstają w różnym wieku i są szczególnie na nie narażone osoby, u których dochodzi do zaburzeń hormonalnych, skoków poziomów hormonalnych. Czyli to głównie ciąża, leki antykoncepcyjne, zaburzenia hormonalne np. w przebiegu chorób tarczycy, tudzież leczenia hormonalne pacjentów. Na to trzeba zwracać szczególną uwagę. Niektórzy lekarze nie informują swoich pacjentek np. że przy lekach antykoncepcyjnych są bardzo narażone na powstawanie przebarwień.

Jak sobie radzić z przebarwieniami?

To jest bardzo trudna historia, mówi się, że to jest walka z wiatrakami. Mamy sposoby, które będą przebarwienia zmniejszały, natomiast nie mamy sposobów takich, żeby pozbyć się przebarwień i utrzymać to na stałe. Niestety przebarwienia będą wracać i im więcej z nimi walczymy, im silniejszym orężem, czyli laserami, mocnymi peelingami, tym prawdopodobieństwo powrotu tych zmian jest niestety większe.

Czy możemy mówić o najczęstszych błędach, które popełniamy przy pielęgnacji naszego ciała?

Tak, to są dwa podstawowe błędy, albo nieregularna, niesystematyczna pielęgnacja, czyli za mało, albo za dużo, więc najważniejszą rzeczą w pielęgnacji jest regularna, codzienna pielęgnacja. Zwracam też uwagę na preparaty. To nie znaczy, że bardzo drogi krem to świetny krem. Zalecamy państwu stosowanie preparatów prostych do pielęgnacji, jednoskładnikowych, które jak najbardziej przypominają wydzielinę gruczołów łojowych, są pozbawione zapachu i innych elementów, które mogą być alergizujące dla skóry.

Twarz, szyja czy dekolt, która część naszego ciała - zwłaszcza u pań - jest najbardziej problematyczna, nad którą powinniśmy się skupić najbardziej?

Wszyscy najbardziej skupiają się na twarzy, ale generalnie radzimy, żeby bardziej pomyśleć o szyi i dekolcie, dlatego że regeneracja jest proporcjonalna do ilości gruczołów łojowych. Na szyi i dekolcie tych gruczołów jest zdecydowanie mniej, w związku z czym zdolność regeneracyjna szyi i dekoltu jest niewspółmiernie mniejsza niż twarzy. Proponuje młodym i wszystkim moim pacjentom, żeby czasem zapomnieli troszeczkę o pielęgnacji twarzy, a właściwie nie przywiązywali aż tak wielkiej wagi do pielęgnacji twarzy na korzyść szyi dekoltu i dłoni.

Cytat

Zwracam też uwagę na preparaty. To nie znaczy, że bardzo drogi krem to świetny krem. Zalecamy państwu stosowanie preparatów prostych do pielęgnacji, jednoskładnikowych, które jak najbardziej przypominają wydzielinę gruczołów łojowych, są pozbawione zapachu i innych elementów, które mogą być alergizujące dla skóry.
dr Małgorzata Ornatowska

Właśnie o ręce chciałabym jeszcze zapytać. Jak o nie dbać?

Regeneracja dłoni jest bardzo trudnym tematem, w związku z małą ilością gruczołów łojowych. Na pewno należy o nie dbać i pewne czynności wykonywać w rękawiczkach, żeby jak najbardziej ręce zabezpieczać. Jeżeli jest już niska temperatura - jak teraz - rękawiczki są rzeczą absolutnie konieczną, również kremy, które powinniśmy stosować. W pewnym momencie też będą musiały być włączone zabiegi bardziej inwazyjne, żeby ręce utrzymywać w dobrej kondycji.

Czy kosmetyki poradzą sobie z regeneracją skóry?

Nie do końca. W pewnej części będą bardzo dobrym zabezpieczeniem, dlatego że uzupełniają barierę wodnolipidową skóry, która tworzona jest przez mieszaninę wydzieliny gruczołów potowych i gruczołów łojowych. Stratum corneum, warstwa rogowa naskórka, jest czymś co chroni nasz organizm przede wszystkim przed wysychaniem, czyli stanowi barierę przed przenikaniem środków do wewnątrz naszego organizmu. To też cała reklama kosmetyków, które mówią o kwasie hialuronowym, o kolagenie, które sobie swobodnie przenikają w głąb skóry właściwej i powodują jej regeneracje, nie do końca jest rzetelna i prawdziwa. To właśnie jest cechą negatywną przemysłu kosmetologicznego w stosunku do preparatu, który jest produktem medycznym i musi mieć bardzo rzetelną reklamę, potwierdzoną badaniami klinicznymi. Produkt kosmetologiczny może mieć reklamę troszkę mniej rzetelną i w ocenie skuteczności preparatu stosuje się coś takiego jak test zadowolenia odbiorcy.

Opracowanie: