Euro 2012 w stu procentach na pewno odbędzie się na Ukrainie i w Polsce. Nie ma innej alternatywy - zapowiadał w Kontrwywiadzie RMF FM Grzegorz Lato, szef Polskiego Związku Piłki Nożnej. Unieważnienia wyborów się nie boi, afer ze sobą w roli głównej też nie. Z ministrem sportu doszliśmy do porozumienia. To najlepszy minister, jakiego znam - dodał.

Konrad Piasecki: Grzegorz Lato – prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Już pan polubił ten tytuł?

Grzegorz Lato: Czy ja wiem? Nie przywiązuję żadnej wagi do tytułów. Byłem senatorem i też tytułu nie używałem. Ja jestem Grzegorz Lato.

Konrad Piasecki: Nie boi się pan, że mimo braku przywiązania powyborcze protesty mogą panu ten tytuł odebrać?

Grzegorz Lato: Zmieńmy zestaw pytań, bo to są sensacyjne doniesienia, które nie mają żadnego wydźwięku prawnego. W demokratycznym kraju demokratyczne wybory i trzeba je uszanować. Ja szanuję zawsze demokratyczne wybory.

Konrad Piasecki: Czyli ten scenariusz oprotestowania wyborów i ich powtórki jest - według pana – nierealny i nieprawdziwy?

Grzegorz Lato: Do dnia dzisiejszego nikt nie oprotestował. W związku z powyższym, nie szukajmy sensacji tylko weźmy się do pracy.

Konrad Piasecki: A gdyby jednak wybory powtórzono, pan wystartuje ponownie?

Grzegorz Lato: Na pewno tak. Ja szanuję dziennikarzy, szanuję ich zawód, ale to jest szukanie sensacji – a nóż coś tam jeszcze będzie.

Konrad Piasecki: A ochoty do prezesowania nie obiera panu to, że słyszy pan z ust ministra sportu, że wyborami w PZPN działacze po raz kolejny napluli polskiemu społeczeństwu w twarz?

Grzegorz Lato: Zostawię tę wypowiedź bez komentarza. Jestem po rozmowach z panem ministrem – doszliśmy do pewnego wspólnego celu, porozumienia. Bardzo szanuję pana ministra. Jest to chyba w tej chwili jeden z najlepszych ministrów sportu, jakiego ja znam.

Konrad Piasecki: A jak się panu rozmawiało z człowiekiem, który sugerował przed wyborami, że pan ma szemraną przeszłość i może mieć problemy z prawem?

Grzegorz Lato: Wie pan, myślę, że to nie minister, a prasa i nagonka z racji tego, że część miała swojego kandydata. Niestety, ten faworyt przegrał z kretesem.

Konrad Piasecki: Ale zapytał pan ministra, o jakie problemy z prawem chodziło?

Grzegorz Lato: Znamy się od lat z panem Drzewieckim. Jesteśmy zresztą na ty. Dobrze pan minister wie, że nie ma takiej możliwości, żeby ktokolwiek w cokolwiek mnie zamieszał czy posądził. Jeśli są takie dowody, to już powiedziałem kiedyś wprost: „Do prokuratury, proszę, natychmiast”. Okazuje się, że do dnia dzisiejszego zarzutów nie ma. Jest to niemożliwością. Łatwiej w totka wygrać, niż mnie w coś umoczyć.

Konrad Piasecki: Po tych kilkunastu dniach prezesowania pan wciąż uważa, że Grzegorz Lato to najwłaściwszy człowiek na najwłaściwszym miejscu?

Grzegorz Lato: Nikt nie jest idealny. Ja sobie z tego zdaję sprawę i ja sam siebie nie będę oceniał. Od tego są dziennikarze. Myślę, że niektórzy mnie chyba nie docenili. W związku z powyższym, poczekajmy trochę i wtedy mnie ocenicie.

Konrad Piasecki: Jak pan ocenia tę swoją wypowiedź o tym, że jeśli nie z Ukrainą to zorganizujemy z Niemcami Euro 2012?

Grzegorz Lato: A pan słuchał całą moją wypowiedź? Ja powiedziałem przy zakończeniu, że mam nadzieję, że nasi przyjaciele z Ukrainy na pewno zdążą. Chciałem panu powiedzieć jedno, że nie ma innej alternatywy jak Polska – Ukraina czy Ukraina – Polska. Jeszcze się nie zdarzyło w historii, że UEFA przydzielając komuś rozgrywki o mistrzostwo Europy, komukolwiek je odebrało. W 100 procentach, na pewno się odbędzie Euro 2012 na Ukrainie i w Polsce.

Konrad Piasecki: W stu procentach? Naprawdę pan uważa, że Ukraina nie będzie miała aż takich problemów z przygotowaniami, żeby się nie wyrobić, mówiąc kolokwialnie?

Grzegorz Lato: Nie. Jestem w stu procentach przekonany, że na pewno zdążą. Będą trwały prace kosmetyczne u nich i u nas do samego końca. Tak samo było w Austrii i Szwajcarii. Na miesiąc przed były jeszcze kosmetyczne sprawy jeśli chodzi o stadiony.

Konrad Piasecki: Musiał pan przepraszać za tę wypowiedź stronę ukraińską? Ukraińcy żądali nawet przeprosin oficjalną, dyplomatyczną drogą.

Grzegorz Lato: Znamy się bardzo dobrze z prezesem Surkisem, więc wystarczyły dwa telefony.

Konrad Piasecki: Znacie się z prezesem Surkisem, ale kiedy on przyjechał na zjazd PZPN-u, to – zdaje się – nie był entuzjastą pańskiej kandydatury.

Grzegorz Lato: Zostawmy to w spokoju. Rozmawialiśmy po wyborach, nie ma to żadnego znaczenia na dzień dzisiejszy.

Konrad Piasecki: A gdyby rzeczywiście tak było - bo z samej Ukrainy słychać takie głosy, że oni odkładają przygotowania - że Ukraina powiedziałaby „nie”, jesteśmy w stanie sami zrobić Euro samodzielnie?

Grzegorz Lato: Nie rozważam tej możliwości. Euro dostaliśmy my i Ukraina, więc w związku z powyższym, po raz kolejny powiem – mistrzostwa 2012 odbędą się na Ukrainie i w Polsce. Albo odwrotnie, w Polsce i Ukrainie.

Konrad Piasecki: Jeśli ta Ukraina to pewniak, to po co przygotowujemy sześć stadionów,a nie cztery? Czy to nie jest tak, że przygotowujemy sześć na wypadek, gdyby jednak się nie udało?

Grzegorz Lato: Jeśli chodzi o sześć stadionów, wystąpiliśmy, żeby można było rozegrać mecze na sześciu stadionach. I Krakowowi i przede wszystkim Śląskowi należą się przynajmniej po dwa mecze. A jak wyjdzie, decydujemy nie my, tylko w stu procentach UEFA.

Konrad Piasecki: Wie pan kto z ramienia UEFA będzie koordynatorem Euro?

Grzegorz Lato: Na dzień dzisiejszy nie.

Konrad Piasecki: To prawda, że Zbigniew Boniek przymierza się do tej funkcji?

Grzegorz Lato: Dziwnym trafem się przewija ciągle mój kolega z Boiska Zbigniew Boniek. Z naszej strony jest na dzień dzisiejszy pan Listkiewicz i pan Olkowicz. To są dwie osoby, które są bezpośrednio w kontakcie z UEFA. UEFA wyznacza swojego człowieka, ale myślę, że to będzie kto inny.

Konrad Piasecki: Nie Boniek?

Grzegorz Lato: Nigdy nie mów nigdy. Pożyjemy, zobaczymy.

Konrad Piasecki: Jeśli Boniek zostanie koordynatorem, to oznacza, że wyrzuci z siodła Listkiewicza?

Grzegorz Lato: Nie ma takiej możliwości, bo to jest delegat PZPN.

Konrad Piasecki: Listkiewicz pozostanie delegatem PZPN-u do organizacji Euro i nic już tego nie zmieni?

Grzegorz Lato: Nie wyobrażam sobie, żeby Michel Platini, którego bardzo dobrze znam, bez naszej rekomendacji, nagle wyrzuca Michała Listkiewicza i wsadza tam kogokolwiek z Polski. To nie takie proste.

Konrad Piasecki: Czyli miejsca dla Zbigniewa Bońka przy Euro nie ma?

Grzegorz Lato: Na pewno nie za Michała Listkiewicza, ani za Olkowicza.

Konrad Piasecki: Czyli trzecia osoba, niezależna, Zbigniew Boniek jako koordynator ze strony UEFA wchodzi w grę?

Grzegorz Lato: Tak, ze strony UEFA, ale na pewno nie ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Konrad Piasecki: Dziękuję bardzo.

Grzegorz Lato: Dziękuję.