To dobra wiadomość - tak rzecznik rządku komentuje ofertę prezydenta dotyczącą mediacji miedzy PO i PiS w sprawie euro. W Kontrapunkcie RMF FM i Newsweeka Paweł Graś wyraził nadzieję, że pośrednictwo Lecha Kaczyńskiego złagodzi stanowisko Jarosława Kaczyńskiego. Zaznaczył również, że premier Donald Tusk jest dobrym kapitanem i nigdy nie owija rzeczy w bawełnę.

Agnieszka Burzyńska: Naszym gościem jest Paweł Graś – od pięciu dni rzecznik rządu, nazywany również twarzą kryzysu.

Paweł Graś: Dzień dobry. Twarzą kryzysu? Naprawdę?

Agnieszka Burzyńska: Nie smutno panu? Bycie twarzą kryzysu to nic przyjemnego?

Paweł Graś: Nie. Z tym określeniem się nie zgadzam. Poza tym ja mam pogodną twarz, więc jeśli tak to raczej pogodna twarz kryzysu.

Andrzej Stankiewicz: Mówi się o panu „wierny generał Platformy”. A Waldy Dzikowski dodaje, że ten wierny generał Platformy nie miał siły odmówić Donaldowi Tuskowi.

Paweł Graś: Jeśli pan premier prosi, to panu premierowi się nie odmawia. To jest zupełnie oczywiste.

Agnieszka Burzyńska: Ale bez entuzjazmu, tak?

Paweł Graś: Mam tę przyjemność i ten zaszczyt pracować z panem premierem od bardzo wielu lat – znamy się, rozumiemy się.

Agnieszka Burzyńska: Ale z entuzjazmem czy bez entuzjazmu pan przyjął tę propozycję?

Paweł Graś: Jeśli tylko jest tak poważne wyzwanie jak to, to przyjmuje się je z radością i nadzieją. Pomimo to, że jest to wyzwanie trudne, są trudne czasy, ale tym większa satysfakcja, jeśli to zadanie uda się dobrze wykonać.

Andrzej Stankiewicz: Dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki – zna pan takie powiedzenie?

Agnieszka Burzyńska: To jest nieprawdziwe powiedzenie?

Paweł Graś: Tak - znam to powiedzenie.

Andrzej Stankiewicz: Pan wchodzi drugi raz. Był pan w rządzie jako koordynator do spraw służb specjalnych. Wtedy to było chyba zaledwie kilka tygodni.

Paweł Graś: Kilka miesięcy.

Agnieszka Burzyńska: Dlaczego pan odszedł?

Paweł Graś: Pani redaktor, tę sprawę wyjaśniliśmy i przecięliśmy.

Agnieszka Burzyńska: Wszystko było mówione, że to z powodów osobistych. Błagamy. Ludwik Dorn też odchodził z powodów osobistych, później się okazało, że zupełnie…

Paweł Graś: Przychodzi taki moment, gdzie trzeba czasem zrobić krok w tył, przyjrzeć się sobie i swoim zadaniom z lekkim dystansem, potem wrócić do formy.

Agnieszka Burzyńska: Czyli nie przetnie pan tych wszystkich domysłów, co się wtedy stało, że się pan pokłócił z dworem Donalda Tuska, Grzegorzem Schetyną itd.?

Paweł Graś: Nie. Nie pokłóciłem się ani z panem premierem, ani z panem wicepremierem Schetyną, ani z innymi członkami gabinetu. Wszystko to są absolutnie nieprawdziwe informacje.

Andrzej Stankiewicz: Czyli teraz ministrowie Nowak, Arabski i Ostachowicz przywitali pana z otwartymi rękami?

Paweł Graś: Dokładnie tak. Powiem więcej, zabiegali, żebym tam razem z nimi się znalazł.

Agnieszka Burzyńska: „Stara paka przyjaciół znowu w rządzie. Będzie fajnie” – to słowa Mirosława Drzewieckiego po pańskim powołaniu. Jest fajnie?

Paweł Graś: To jest tak, że ta grupa ludzi z Platformy Obywatelskiej sprawdziła się i w dobrych, i w złych czasach. Wbrew temu co mówi pan premier Kaczyński, prowadził okręt i w czasach, kiedy Platforma miała osiem procent i pięćdziesiąt.

Agnieszka Burzyńska: Czyli jest fajnie. A premier już zdążył pana za coś ochrzanić czy jeszcze nie?

Paweł Graś: Mam nadzieję, że ta współpraca i ten okręt będzie dalej płynął pod solidnym przywództwem.

Agnieszka Burzyńska: A premier ochrzanił już pana za coś czy nie?

Paweł Graś: To się oczywiście zdarza. Pan premier nie ma zwyczaju owijać rzeczy w bawełnę, jeśli jest z czegoś niezadowolony.

Agnieszka Burzyńska: Często się denerwuje, krzyczy?

Paweł Graś: Często wprost komunikuje, jeśli z czegoś nie jest zadowolony.

Andrzej Stankiewicz: Do tej pory najczęściej obrywali Tomasz Arabski i Sławomir Nowak. Chyba teraz pan będzie pierwszy w kolejce?

Paweł Graś: Być może, ale jestem na to przygotowany – również na to trudne wyzwanie.

Agnieszka Burzyńska: Wypływamy teraz na szerokie wody. Prezydent proponuje: „Chcę być mediatorem pomiędzy rządem a PiS-em”. Podoba się panu ta oferta?

Paweł Graś: To bardzo dobra wiadomość, bo liczymy, że będzie to miało zbawienny wpływ na prezesa Kaczyńskiego.

Agnieszka Burzyńska: Czyli propozycja zostanie przyjęta?

Paweł Graś: Ta twarda opcja, którą teraz forsuje, czyli referendum i daty bliższe 2020 r., zostaną poprzez wpływ pana prezydenta złagodzone.

Andrzej Stankiewicz: Mówi pan o wprowadzeniu referendum oczywiście – referendum i 2020 r.?

Paweł Graś: Tak.

Andrzej Stankiewicz: Pojawiły się takie kuluarowe spekulacje, że kompromis mógłby polegać na tym, że wy zgodzicie się na 2014 r., PiS również zgodzi się na 2014 r., prezydent to przypieczętuje i wszyscy będą szczęśliwi?

Agnieszka Burzyńska: Są takie propozycje?

Paweł Graś: To nie jest kwestia zgody na taką czy inną datę. Polska powinna się znaleźć w strefie euro w momencie, kiedy będzie to najbardziej dla Polski korzystne. Wiadomo, że czasy są trudne, nieprzewidywalne, ale pan premier z panem prezydentem podczas ostatniego szczytu zgodzili się co do jednego – Polska dla stabilności i bezpieczeństwa w strefie euro musi się znaleźć. Rozmawiajmy na temat elastyczności dotyczącej terminu i warunków.

Agnieszka Burzyńska: Ale czy ta elastyczność jest w ogóle możliwa? Czy jest jakieś pole do kompromisu pomiędzy rządem a opozycją, skoro PiS twardo mówi, że musi być referendum, a rząd twardo odpowiada: „Nie ma mowy”?

Paweł Graś: Polacy już raz wypowiedzieli się w referendum, jeśli chodzi o drogę i wprowadzenie euro w Polsce, więc powtarzanie referendum nie ma sensu. Jeśli referendum, to można by zadać pytanie: „Drogi kredytobiorco. Jak długo jeszcze chcesz nie spać spokojnie i budzić się z krzykiem w środku nocy, bo nie wiesz jaki będzie kurs waluty?” albo „Drogi przedsiębiorco – importerze i eksporterze. Jak długo jeszcze chcesz żyć w niepewności?”

Andrzej Stankiewicz: Panie ministrze, ale kompromis polityczny polega na wypracowaniu daty. My pytamy, czy jest możliwy kompromis w okolicach roku 2014?

Paweł Graś: Nie było jak dotąd żadnej rozmowy o dacie. My uważamy, że powinny trwać – tak jak zostały zaplanowane i rozpisane w kalendarzu – prace rządu nad przystąpieniem do euro.

Andrzej Stankiewicz: Ale bez zgody PiS-u nie zmienicie konstytucji.

Paweł Graś: Jednocześnie, najlepiej by było – wewnątrz dla uspokojenia sytuacji i kursów, i na zewnątrz, bo to by budowało bardzo mocną naszą pozycję – gdybyśmy z Polski mówili jednym głosem. Dlatego chcemy o tym rozmawiać. Chcemy o tym rozmawiać również z PiS-em.

Agnieszka Burzyńska: Ale Lech Kaczyński mówi, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia między rządem a PiS-em, sam zgłosi wniosek o przeprowadzenie referendum.

Andrzej Stankiewicz: W Senacie macie większość, co z tym wnioskiem?

Paweł Graś: Tutaj stanowisko jest niezmienne i można przeciąć wszelkie dyskusje – jesteśmy zdecydowanie przeciwko referendum.

Agnieszka Burzyńska: A nie boi się pan takiego scenariusza, że w Unii nie ma w tej chwili specjalnej chęci ekspresowego przyjęcia nas do ERM2? Wiadomo co będzie, jeżeli premier poniesie na tym polu klęskę.

Paweł Graś: To jest dokładnie problem, o którym mówimy. To nie jest tak, jak mówi opozycja, że wszyscy czekają tam na nas z otwartymi rękami, tylko wręcz przeciwnie.

Agnieszka Burzyńska: A Angela Merkel wesprze Donalda Tuska w jego staraniach o złagodzenie reguł przystąpienia do systemu ERM2?

Paweł Graś: Nasze zdecydowanie, determinacja i mówienie jednym głosem byłoby dla nas korzystne. Dlatego tak ważne było spotkanie pana premiera z panem prezydentem. Wczoraj odbyło się spotkanie pani kanclerz Merkel z panem premierem Tuskiem.

Agnieszka Burzyńska: Padła tam jakaś obietnica, że Angela Merkel i Niemcy wesprą nas w tych staraniach przystąpienia do korytarza ERM2?

Paweł Graś: Myślę, że można powiedzieć dwie rzeczy, trzy właściwie. Po pierwsze, zdecydowane nie dla zapędów protekcjonistycznych w Europie. To jest wspólny głos Polski i Niemiec.

Andrzej Stankiewicz: Po drugie?

Agnieszka Burzyńska: Nie dla euroobligacji?

Paweł Graś: Po drugie, zdecydowane nie dla euroobligacji i po trzecie, szukanie takich dróg i takich sposób wsparcia poszczególnych krajów na wyjście z kryzysu, żeby to był element wspólnej polityki i solidarności europejskiej.

Agnieszka Burzyńska: Ale deklaracji o ERM2 nie było?

Paweł Graś: Jeśli chodzi o warunki, te warunki są niezmienne, bo są zapisane w traktatach. Natomiast zawsze można rozmawiać o czasie…

Agnieszka Burzyńska: Czyli nie było.

Paweł Graś: …a to jest w tym momencie najistotniejsze.

Andrzej Stankiewicz: A my czytamy dzisiaj o nowych rządowych receptach na walkę z bezrobociem.

Agnieszka Burzyńska: Państwo pomoże firmom, aby te nie musiały zwalniać pracowników. To prawda?

Paweł Graś: Wbrew temu co mówi pan prezes Kaczyński, ten okręt ma kapitana - ten kapitan wie, jaką precyzyjnie wytyczoną trasą okręt płynie.

Agnieszka Burzyńska: Ale rząd naprawdę chce dopłacić 600 złotych do pensji minimalnych?

Paweł Graś: Rząd walkę z kryzysem opiera na dwóch, a właściwie trzech mocnych filarach, czyli po pierwsze – inwestycje…

Agnieszka Burzyńska: To wiemy, to powtarzacie, my się pytamy o ten konkretny przypadek.

Paweł Graś: Po drugie, właśnie konkretne propozycje i rozwiązania kierowane tam, gdzie skutki kryzysu mogą być bolesne.

Agnieszka Burzyńska: Czyli będzie dopłata 600 złotych?

Paweł Graś: Mamy środki, mamy pieniądze na walkę z kryzysem. Będziemy je kierować bezpośrednio tam, gdzie jest to niezbędne – do tych miejsc, do tych zakładów pracy, które są rzeczywiście zagrożone.

Andrzej Stankiewicz: Ale ile to będzie kosztować, to dopłacanie do tych zagrożonych miejsc pracy?

Paweł Graś: Wiadomo, że pula środków na walkę z bezrobociem jest duża. To co jest najważniejsze, to jest elastyczność, czyli szukanie takich metod, które będą chroniły ludzi przed utratą pracy.

Agnieszka Burzyńska: Dobrze. Czy są jakieś szacunki? Kiedy będzie ustawa w tej sprawie?

Paweł Graś: To jest jeden z elementów. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będą założenia, wkrótce konkretny pakiet.

Andrzej Stankiewicz: Panie ministrze, przez lata zajmował się pan służbami specjalnymi i wojskiem. Chcemy pana zapytać, czy jest możliwe zwiększenie kontyngentu naszego w Afganistanie? Tam jest w tej chwili 1600 naszych żołnierzy, Amerykanie proszą o więcej.

Agnieszka Burzyńska: Spełnimy tę prośbę?

Paweł Graś: Priorytetem jest bezpieczeństwo naszych żołnierzy. To jest klucz i główne zadanie. My wykonaliśmy naszą misję już bardzo solidnie – zarówno w Iraku, jak i w Afganistanie.

Agnieszka Burzyńska: Czyli nie spełnimy?

Paweł Graś: To jest apel skierowany głównie do tych pozostałych członków NATO, którzy jeszcze nie do końca z tego wspólnego, solidarnego obowiązku się wywiązali.

Andrzej Stankiewicz: A jeżeli bezpieczeństwo w naszej strefie spadnie, to nie wyślemy tam nowych żołnierzy?

Paweł Graś: Na razie robimy wszystko, żeby przesunąć siły i środki w ten sposób, żeby mniejszy był ten kontyngent administracyjny, a zwiększone siły bojowe naszego kontyngentu. I to już się dzieje.

Agnieszka Burzyńska: Żałuje pan, że namawiał polityków na prowadzenie swoich blogów?

Paweł Graś: Rzeczywiście byłem politykiem-blogerem…

Agnieszka Burzyńska: A czyta pan blog Kazimierza Marcinkiewicza?

Paweł Graś: …natomiast teraz to narzędzie – szczerze mówiąc - przestało mi się podobać, więc trzeba wymyślić coś nowego. Różne są pomysły, ale z tego co wyczytałem ostatnio kanał YouTube np. pana prezydenta również nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem.

Agnieszka Burzyńska: A gdyby były premier przyszedł dziś do pana i powiedział: „Chcę wrócić do polityki! Chcę działać w Platformie!”, byłaby taka możliwość, gdyby to zależało od pana?

Paweł Graś: Pan premier Marcinkiewicz w tej chwili…

Andrzej Stankiewicz: Jest zakochany. To wiemy.

Paweł Graś: Pochłaniają go sprawy sercowe, więc życzymy mu, żeby uregulował swoje życie prywatne i widać, że tym się głównie zajmuje w tej chwili i to go pochłania.

Agnieszka Burzyńska: Jest skończony jako polityk?

Paweł Graś: Pani redaktor, jak w ogóle może pani przyjść do głowy zadawanie takiego pytania. Kazimierz Marcinkiewicz jest pochłonięty w tej chwili swoim życiem prywatnym i życzymy mu, żeby to swoje życie prywatne ustatkował i ustabilizował.