"Umówiliśmy się z Grzegorzem Schetyną na wspólne prowadzenie PO. Uznaliśmy, że tak będzie lepiej, gdy on zostanie szefem, że w takiej konfiguracji lepiej to poprowadzimy. Nasza dalsza konkurencja była niesłużąca" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, pytany o wybory szefa PO, Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej. Dodaje: "ze Schetyną łączy mnie to, że razem lubimy trudne sytuacje". "Pracowaliśmy w MSW, gdzie kryzysy i klęski żywiołowe to była codzienność, więc ta trudna sytuacja PO bardzo nas mobilizuje. Pokonaliśmy trąby powietrzne, pokonamy i PiS" - komentuje. Dlaczego Schetyna, a nie Siemoniak? "Nie wiem, może alfabetycznie się umówiliśmy" - odpowiada gość RMF FM. Dodaje, że bardzo chciał zostać szefem Platformy. "Bardzo jestem zadowolony, że dziś kończy się czas wyborczy w PO i będziemy mieć lidera, wokół którego wszyscy powinni stanąć, bo sytuacja jest trudna" - uważa były wicepremier. Pytany o to, w czym Grzegorz Schetyna jest lepszy od innych liderów, na przykład od Jarosława Kaczyńskiego, odpowiada: "człowiek z wielkim poczuciem odpowiedzialności za Polskę'.

Konrad Piasecki: W Kontrwywiadzie RMF FM niedawny wicepremier, niedawny minister obrony i niedawny kandydat na szefa Platformy Obywatelskiej. Tomasz Siemoniak, dzień dobry, witam.

Tomasz Siemoniak: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

Wyniki jeszcze nieznane. I będą ukrywane dziś do 14.

Nie znam tych wyników.

Ale nie przewiduje pan, że mimo wszystko na pana głosowali? Bo pańskie nazwisko na tej karcie do głosowania było.


To nie ma większego znaczenia, bo wycofałem się z tych wyborów. Niemniej jednak zdarzyło się to w trakcie trwania procedury, więc mogło się zdarzyć, że jakieś osoby zagłosowały. Nie ma to wpływu na potencjalny wynik wyborów.

Na 17 tys. uprawnionych do głosowania, udział w wyborach Platformy wzięło 8,5 tys. Trochę niedobitki z tej Platformy.

W poprzednich wyborach, gdy kandydowali Donald Tusk i Jarosław Gowin, też frekwencja była mniej więcej na poziomie 50 proc., o ile dobrze pamiętam. Widać tyle osób decyduje się na to, żeby w tej procedurze oddać głos. Za daleko idących wniosków z tego bym nie wyciągam.

Nie myśli pan, że to już ostatnie takie głosowanie w Platformie, bo już następnym razem nie będzie miał kto głosować?

Cytat

Odważnie podjęliśmy taki eksperyment i myślę, że jest to bardzo dobre

Nie, uważam, że takie głosowanie powszechne jest bardzo mobilizujące. Ciekaw jestem, gdyby w innych partiach ktoś się zdecydował na to, żeby głosowali wszyscy członkowie, jaka byłaby tutaj frekwencja. Odważnie podjęliśmy taki eksperyment i myślę, że jest to bardzo dobre.

Czym właściwie Grzegorz Schetyna przekonał pana do wycofania się z rywalizacji?

Umówiliśmy się na bliską współpracę, na wspólne prowadzenie Platformy.

Tak, ale mogliście się umówić w innym układzie. To pan mógł być szefem, a on pańskim zastępcą a nie odwrotnie.

Cytat

W takiej sytuacji, w jakiej jest Polska i w jakiej jest Platforma, nasza dalsza rywalizacja, konkurencja, która była prawdziwa, nie służyła partii.

Uznaliśmy, że tak będzie lepiej, że w takiej konfiguracji lepiej poprowadzimy. Uważam, że w takiej sytuacji, w jakiej jest Polska i w jakiej jest Platforma, nasza dalsza rywalizacja, konkurencja, która była prawdziwa, nie służyła partii.

Wszystko rozumiem - dobro partii, niechęć do skłócenia się. Tylko dlaczego taki układ a nie inny? Dlaczego Schetyna liderem a pan jego zastępcą?

Nie wiem, może alfabetycznie się umówiliśmy.

Niewiele was dzieli - on druga "c", pan druga "i".

Ale jednak kilka liter nas dzieli. Uważam, że takie rozwiązanie jest dobre.

Może się panu po prostu nie chciało?

Nie, bardzo chciałem, przejechałem przecież tysiące kilometrów, ścisnąłem tysiące rąk.

Może on chciał bardziej?

Cytat

Bardzo jestem zadowolony z tego, że dzisiaj kończy się ten czas wyborczy w Platformie, będziemy mieć lidera, wokół którego wszyscy powinni stanąć

Nie oceniałbym tego, kto chciał bardziej. Ale bardzo jestem zadowolony z tego, że dzisiaj kończy się ten czas wyborczy w Platformie, będziemy mieć lidera, wokół którego wszyscy powinni stanąć, bo sytuacja jest trudna.

Charyzmatycznego lidera?


Myślę, że Grzegorz Schetyna ma wszelkie cechy, żeby poprowadzić Platformę do odbudowy pozycji i do zwycięstw wyborczych.

A w czym jest lepszy od Jarosława Kaczyńskiego?

Jest to człowiek z ogromnym poczuciem odpowiedzialności za Polskę, umiejący budować partię.

O Jarosławie Kaczyńskim powiemy zapewne to samo.

Cytat

Widziałem, jak w Sejmie Jarosław Kaczyński ochoczo krzyczał "złodzieje" do klubu Platformy

Raczej skłóca ludzi, raczej przyklaskuje takiej polityce nienawiści, którą PiS prowadzi. Sam widziałem, jak w Sejmie Jarosław Kaczyński ochoczo krzyczał "złodzieje" do klubu Platformy. Myślę, że liderom politycznym potrzeba więcej rozsądku, więcej odpowiedzialności. Grzegorz Schetyna ma te cechy.

W czym jest lepszy od Ryszarda Petru w takim razie, bo ta przestrzeń PO to dzisiaj przestrzeń między Kaczyńskim a Petru. Coraz mniejsza zresztą.

Grzegorz Schetyna ma ogromne doświadczenie polityczne, był marszałkiem Sejmu, wicepremierem, ministrem w kilku resortach - myślę, że kogoś takiego w tej chwili potrzeba, a poza tym pyta pan o osoby spoza PO. Jarosław Kaczyński i Ryszard Petru są poza PO.

Tak, tylko że za chwilę taka rywalizacja was czeka. Tutaj Jarosław Kaczyński i PiS, tutaj Ryszard Petru i Nowoczesna, a po środku PO - coraz bardziej osamotniona, coraz słabsza, z coraz mniejszym poparciem, coraz bardziej zanikająca, z coraz  mniejszą ilością tych, którzy biorą udział w wyborach, itd. itd.

Cytat

Razem pracowaliśmy w MSW, gdzie kryzysy, klęski żywiołowe to była nasza codzienność

Łączy mnie z Grzegorzem Schetyną to, że bardzo lubimy trudne sytuacje. Razem pracowaliśmy w MSW, gdzie kryzysy, klęski żywiołowe to była nasza codzienność, więc wydaje mi się, że ta trudna sytuacja PO bardzo nas mobilizuje.

Powódź pokonaliśmy, żywioły pokonaliśmy to i PiS pokonamy.

Pokonaliśmy trąby powietrze, pokonamy i PiS, tak.

Hasło wyborcze. On szefem, pan wiceszefem - a dla Ewy Kopacz jakieś miejsce znaleźliście w tej waszej układance personalnej?

Cytat

Będę prowadził przygotowania do kongresu programowego na czerwiec i to jest dla mnie bardzo satysfakcjonująca rola, bardzo chciałbym się zająć nowym programem PO

Nie jest przesądzone, w jakim miejscu ja się będę znajdował. Dajmy czas przewodniczemu na to, żeby zbudował sobie kierownictwo tak, jak będzie sobie życzył.  My się umówiliśmy - co zostało publicznie powiedziane - że będę prowadził przygotowania do kongresu programowego na czerwiec i to jest dla mnie bardzo satysfakcjonująca rola, bardzo chciałbym się zająć nowym programem PO.

Pytałem o Ewę Kopacz.

To jest  w tym pakiecie spraw, o którym powiedziałem. To znaczy - nowy przewodniczący będzie rozmawiał z liderami, będzie rozmawiał z ważnymi osobami - a taką osobą bardzo ważną dla PO jest Ewa Kopacz - żeby znaleźć dla nich optymalne miejsce.

Na ile mocną, intensywną, taką totalną konfrontację z rządzącym będziecie razem pchali PO?

Wydaje się, że po tych kilku miesiącach rządów PiS-u nie ma wątpliwości, że nasi wyborcy, Polacy, oczekują od nas bycia twardą opozycją.

Ale na tyle twardą np., żeby przenosić polskie sprawy do Brukseli, żeby rzeczywiście doprowadzić nawet do nałożenia na Polskę sankcji? Czy aż tak daleko się nie posuniecie?

Trzeba być twardym tutaj, twardym w parlamencie, twardym w działaniach dopuszczonych prawem i myślę, że pokazujemy - a po dzisiejszym dniu porządkowania wewnętrznych spraw jeszcze mocniej to pokażemy - że potrafimy być twardą opozycją w dyskusji o polskich sprawach. Za granicą nie byliśmy i nie jesteśmy jakimiś liderami, nie promujemy tego. Natomiast nie dziwimy się, że Europa, nasi partnerzy, przyjaciele są głęboko zatroskani tym, co w Polsce się dzieje.

Ale zachęcacie ich do tej troski i będziecie zachęcać do coraz ostrzejszych kroków wobec Polski, jeśli żadnego kompromisu wobec Trybunału Konstytucyjnego nie będzie?

Po ubiegłotygodniowej debacie w Parlamencie Europejskim można było powiedzieć, że politycy PO dolewają oliwy do ognia, wręcz spotkała nas krytyka tutaj w Polsce...

... ale mam wrażenie, że dzisiaj żałujecie właśnie, że nie dolewaliście...

... że nasz przedstawiciel wystąpił zbyt odpowiedzialnie, zbyt łagodnie. Myślę, że szukanie takiego zarzutu, że Platforma wynosi polskie sprawy za granicę, jest niesłuszne. To PiS swoim działaniem powoduje, że nagle po wielu latach dobrych tekstów o Polsce, w światowej prasie mamy coraz gorszą opinię na świecie.

Panie ministrze, panie premierze niedawny - czy nie boi się pan, że był pan, że był pan oszukiwany co do stanu polskiej armii?


Nie, nie obawiam się.

Pan mówił: "jest świetnie". Antoni Macierewicz dzisiaj mówi: "stan polskiej armii jest dramatyczny. Panuje chaos kompetencyjny, panuje chaos decyzyjny. Panuje korupcja. Sytuacja jest bardzo zła".

Cytat

Na szczęście wypowiedzi Macierewicza ani w Polsce, ani na świecie nie są traktowane poważne. Szkoda tylko, że ktoś wyznaczył go na ministra obrony, bo cierpi na tym wizerunek Polski

Nigdy nie mówiłem, że stan armii jest świetny. Mówiłem, że jest dobry i polska armia jest wysoko oceniana przez sojuszników. Wydaje mi się, że te wypowiedzi Antoniego Macierewicza nie odpowiadają rzeczywistości. On to zresztą mówił zanim został ministrem, więc to jest po prostu taka retoryka polityczna. Bardzo dziwna w ustach ministra obrony. Nie ma ministra obrony na świecie, który by o własnej armii, jakakolwiek by ona nie była, mówił by, że jej stan jest dramatyczny. Na szczęście wypowiedzi Macierewicza ani w Polsce, ani na świecie nie są traktowane poważne. Szkoda tylko, że ktoś wyznaczył go na ministra obrony, bo cierpi na tym wizerunek Polski.

Antoni Macierewicz mówi: "pokażemy audyt i on pokaże cała marność, no chyba że będzie trzeba coś utajnić, aby nasi rywale i wrogowie za bardzo się nie ucieszyli".

Cytat

Jak się czują oficerowie, do których minister obrony mówi, że stan armii jest dramatyczny?

Ale kto robi ten audyt? Robią to urzędnicy Macierewicza, ministra, a nie żadna niezależna firma audytorska. Kilka tygodni temu jeden z posłów PiS już zapowiedział, zanim w ogóle ten audyt ujrzał, jeszcze nie ujrzał światła dziennego, że wyniki jego będą miażdżące. Uważam, że to jest żałosne. Taka walka polityczna kosztem armii. Bo jak się czują oficerowie, do których minister obrony mówi, że stan armii jest dramatyczny?

Ale z Centrum Kontrwywiadu NATO też nie było tak różowo skoro jest śledztwo. A pan mówił: "skandal to, co robi Antoni Macierewicz".

Jest kilka śledztw różnych. Śledztwo mnie nie dziwi. Śledztwo jest w sprawie.

Ale mamy informacje o źle przechowywanych dokumentach. O przekraczaniu lub niedopełnianiu uprawnień.

Takie było zawiadomienie do prokuratury, niech prokuratura to sprawdzi. Są dziesiątki, setki śledztw, w różnych sprawach, które sprawdzają. To, że prokuratura podjęła śledztwo, w żadnym stopniu nie przesądza, że ktoś jest winien, czy odpowiedzialny. Wydaje mi się, że ten atak na to centrum i potem wyciągnie jakiś żenujących informacji, zdjęć, itd., pokazuje, że chodzi o to żeby "przywalić", a nie pokazać rzetelny stan.


Zobacz, jak Tomasz Siemoniak odpowiada na pytania słuchaczy RMF FM.