Czwartkowe wydania dzienników przynoszą niepokojące informacje o pracy i emeryturach w Polsce. Szczegóły w naszym przeglądzie!

REKLAMA

Nie starcza nam zdrowia do emerytury

"Mężczyźni w Polsce mają szansę żyć w zdrowiu średnio zaledwie 59 lat" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na badania GUS i Eurostatu. "Kobiety, gdy przechodzą na emeryturę, są w dobrej kondycji. Ale i tak daleko im do najzdrowszych w Europie Norweżek" - podkreśla. Zwraca też uwagę na konsekwencje tego stanu rzeczy. "Potrzebne będą dodatkowe środki z budżetu na opiekę zdrowotną, aby utrzymać pracowników w dobrej kondycji" - twierdzi prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.

Niebezpieczne łakocie

"Fakt" kolejny dzień testuje popularne produkty spożywcze. W środę zajmował się sokami owocowymi, a w czwartkowym wydaniu przygląda się żelkom. "Specjaliści alarmują: jedzenie tych łakoci może prowadzić do otyłości, zaburzeń trawienia, a w przyszłości nawet do cukrzycy czy miażdżycy" - wylicza tabloid. "W 100-gramowej garstce tego smakołyku znajduje sie aż 12 łyżeczek cukru. To tak, jakby dziecko wypiło trzy szklanki coca-coli" - dodaje.

Nowa praca dla 55-latka? Cud!

"Starsi Polacy bez pracy rzucili się na świadczenia przedemerytalne. Co miesiąc zgłasza się po nie 3 tys. chętnych" - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Skąd wzięła się ta gorączka? Powody są prozaiczne - znalezienie nowej pracy po 55 roku życia graniczy z cudem. "W styczniu 2012 r. takie świadczenia pobierało 96,8 tys. Polaków. W styczniu 2013 - już 123 tys. osób, a we wrześniu -145,5 tys. Średnio co miesiąc przybywa 3 tys. nowych świadczeń" - wylicza dziennik. "Według Eurostatu w latach 2008-12 liczba bezrobotnych wśród Polaków w wieku 55-64 lat się podwoiła (z 80 do 165 tys. osób), a stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej wzrosła z 5,3 do 7,4 proc. Według danych polskich urzędów pracy (rejestrują jako bezrobotnych wszystkich, nawet tych, którzy pracy nie szukają) bez pracy jest aż 280 tys. osób powyżej 55 lat" - podsumowuje.