Huragan Ksawery, słit focie i pożyczki. Taki był czwartek!

Czwartek, 5 grudnia 2013 (21:33)

Huragan Ksawery szalejący nad Europą, wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. opiekunów niepełnosprawnych, pułapki świątecznych pożyczek i słit focia Władimira Kliczki - m.in. o tym pisaliśmy dzisiaj. Sprawdźcie, co jeszcze się dzisiaj działo! Zapraszamy na nasz przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń!

Groźny Ksawery

Czwartek zdecydowanie należał do huraganu Ksawery. Wichura dotarła już nad Polskę. Silny wiatr na Wybrzeżu sprawi, że nastąpić może gwałtowny wzrost poziomu wód - zapowiadają przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Na wszelki wypadek odwołano rejsy promów do Szwecji. Zobaczcie zdjęcia i przeczytajcie WIĘCEJ.

Huragan sieje spustoszenie w Niemczech i Szkocji

Huragan dotarł także do wybrzeży Niemiec. Do wieczora prędkość wiatru zwiększyła się do 160 kilometrów na godzinę. Hamburg nastawił się na kilka fal sztormowych. W Szkocji zginął kierowca ciężarówki przewróconej silnym podmuchem wiatru. Szczegóły znajdziecie TU.

Opiekunowie niepełnosprawnych nie dostaną pieniędzy

Wracając do Polski: Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, które doprowadziły do odebrania świadczeń pielęgnacyjnych prawie 150 tysiącom opiekunów osób niepełnosprawnych, są niekonstytucyjne. Takie orzeczenie wydał właśnie Trybunał Konstytucyjny. Równocześnie jednak zdecydował, że rząd nie musi wypłacić opiekunom straconych pieniędzy. Część opiekunów straciła prawo do świadczeń w lipcu, wskutek noweli z grudnia 2012 r. Przeczytajcie więcej o sprawie TUTAJ.

Koniec gehenny rodziny, której sąd odebrał dzieci

W Krakowie natomiast prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad trzema małoletnimi synami przez małżeństwo Bajkowskich. Prokuratorzy orzekli, że nie było czynów zabronionych oraz naruszenia nietykalności cielesnej dzieci. Więcej TU.

Uwaga na przedświąteczne pożyczki

Przed zbliżającymi się świętami mamy dla Was ważną informację z działu ekonomii: Eksperci zwracają uwagę, że banki wydają coraz więcej pieniędzy na promocję świątecznych pożyczek. Są one dla nich źródłem wysokich dochodów. Według ekspertów, reklamowane oprocentowanie pożyczek dla świątecznych utracjuszy jest znacznie niższe niż realne koszty spłaty zadłużenia. Chodzi o wielkie pieniądze, różne szacunki wskazują, że z tego rodzaju usługi, w bankach i firmach pożyczkowych, korzysta od 6 do 9 procent Polaków. Przeczytajcie WIĘCEJ.

Franciszek powołuje komisję ws. pedofilii

Dziś także papież powołał komisję do spraw zwalczania pedofilii w Kościele. Franciszek zdecydował się na taki krok po konsultacjach ze swoimi doradcami, ośmioma kardynałami z całego świata, którzy obradowali za Spiżową Bramą. Więcej znajdziecie TUTAJ.

Słynny sześciokąt Saturna

A ze świata nauki mamy informację, że sonda Cassini przesłała na Ziemię najlepsze dotąd zdjęcia słynnego sześciokąta na Saturnie. Astronomowie uznają tę charakterystyczną strukturę, widoczną wokół bieguna północnego planety, za ślad silnych prądów strumieniowych. Jak się ocenia, wiatr wieje tam z prędkością nawet 350 kilometrów na godzinę. Sześciokąt na szerokości geograficznej około 77 stopni to ślad fali stojącej, która prawdopodobnie tam się tworzy. TU znajdziecie więcej.

Słit focia Kliczki hitem internetu

Wśród tych, którzy są naszymi fanami na Facebooku bardzo popularna stała się informacja dotycząca tzw. słit focii, którą zamieścił w sieci Władimir Kliczko. Kordon milicji w tle, a na pierwszym planie - słynny bokser. Kliczko dołączył w Kijowie do brata Witalija i tysięcy innych ukraińskich opozycjonistów. Zobaczcie i PRZECZYTAJCIE.

Dziewczynka przeprasza za rozbitą bombkę

Na koniec mamy dla Was urzekającą historię dziewczynki, która napisała list z przeprosinami do sklepu, w którym wcześniej zbiła choinkową bombkę. Przedstawiciele sieci angielskich sklepów John Lewis poszukują teraz 5-latki o imieniu Faith. List i szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Artykuł pochodzi z kategorii: Tylko w RMF24

Anna Baranowska-Ślusarek