„Odmawiam komentarza” – tym zakończyła się osobista wizyta reporterki RMF FM Barbary Zielińskiej w siedzibie wrocławskiej firmy Eurokontakt. To ta firma wysłała do Francji Polaków, zatrudnionych przy zbiórce jabłek w sadzie z La Chapelle d’Angillon. "Zostaliśmy oszukani, żyjemy w koszmarnych warunkach ze szczurami. Pomóżcie nam!” - prosili mailu w przesłanym na skrzynkę fakty@rmf.fm. Eurokontakt przesłał nam ostatecznie oświadczenie, w którym odnosi się do zarzutów.

Po bulwersującym mailu, jaki wpadł na naszą redakcyjną skrzynkę, postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie i zainterweniować. Nasz paryski korespondent odwiedził miejsce, gdzie zostali zakwaterowani nasi rodacy.

W budynku, w którym mieszkają jest wilgoć, pleśń, szczury, ledwo funkcjonujące zbiorowe toalety i śmierdzące materace. Szczury wychodzą wieczorem i w nocy, mają 30-40 centymetrów. Materace śmierdzą tak, jak przepocone skarpetki po tygodniu. Wszędzie tynk odpada od ścian, jest wilgoć i pleśń - opisywał Markowi Gładyszowi jeden z sezonowych pracowników. Nasi rodacy skarżą się naszemu dziennikarzowi nie tylko na fatalne warunki mieszkalne, ale i głodowe pensje, które dostają z opóźnieniem.

Mówią, iż obiecywano im 50 euro dniówki, a w ostatniej chwili umowy zostały zmienione w taki sposób, że w ogóle nie zdali sobie z tego sprawy.

TU PRZECZYTASZ, NA CO SKARŻĄ SIĘ PRACOWNICY Z POLSKI. ZOBACZYSZ TEŻ ZDJĘCIA NASZEGO KORESPONDENTA Z MIEJSCA, GDZIE MIESZKAJĄ

W sprawie naszych rodaków interweniowała także wrocławska reporterka RMF FM. Osobista wizyta Barbary Zielińskiej w siedzibie Eurokontaktu nie przyniosła skutków. Jedna z pracownic firmy wręczyła jej jedynie wizytówkę i poprosiła o przesłanie maila z pytaniami.

Kilka dni później przyszła odpowiedź podpisana przez prezesa firmy Eurokontakt Krzysztofa Skowrońskiego. W piśmie przekazanym RMF FM odnosi się on do zarzutów, stawianych firmie przez zatrudnionych we Francji Polaków. Firma Eurokontakt przesłała nam także swoje zdjęcia warunków bytowych, w jakich we Francji przebywają Polacy. [PREZENTUJEMY JE PONIŻEJ]

"Szanowna Pani Redaktor
W odpowiedzi na Pani zapytania chciałam słowem wstępu zaznaczyć, iż prace sezonowe są pracami bardzo ciężkimi i niewdzięcznymi oraz wykonywanymi w trudnych warunkach, a do tego najczęściej płatne wg najniższych stawek.
Do zalet tego rodzaju zatrudnienia należy to , że kwalifikacje do wykonywania tego rodzaju prac są również bardzo niskie - czyli może ją podjąć każdy.
Agencja Pracy chciałaby oferować jak najlepsza pracę za jak najwyższe wynagrodzenie ale nie jest w stanie podjąć na siebie odpowiedzialności oceny: czy dana praca jest dobra czy zła, gdyż z naszych doświadczeń wiemy, że inne jest podejście osoby, która chce w czasie urlopu wypoczynkowego dorobić do nowego samochodu, telewizora czy lodówki, a inne osoby dla której 30 Euro/dziennie daje możliwość spłacenia kredytu lub zakup książek dla dzieci. Nadmieniamy, iż w tym miejscu przebywają osoby, które korzystały z naszych usług w latach ubiegłych i zrywały tam jabłka.
- nie mamy wpływu na to czy klienci Agencji Pracy czytają dokumenty czy nie. Bezwzględnie każda osoba ma możliwość zapoznania się z dokumentacją przed podpisaniem. Agencja Pracy dysponuje dokumentami podpisanymi przez osoby wyjeżdżające.
- osoby wyjeżdżające posiadają obowiązkowe ubezpieczenie z zakresu ubezpieczeń społecznych, a ponad to są objęte ubezpieczeniem od kosztów leczenie i nieszczęśliwych wypadków przy pracy w prywatnej firmie ubezpieczeniowej.
- tak, w ubiegłych latach Agencja Pracy składała wizytę kontrahentowi i dysponujemy dokumentem zaświadczającym, iż warunki zakwaterowania we Francji spełniają normy wymagane przez Francuską Inspekcję Pracy.
- nie mamy wpływu na sprzęt i warunki, w których osoby te funkcjonują ale nie ma przeszkód aby używały własnego sprzętu.
- Agencja pracy nie pobiera żadnych innych opłat poza opłatami określonymi w ustawie „o promocji i zatrudnieniu”.

Porównaj te zdjęcia z tymi, nadesłanymi do nas przez pracujących we Francji Polaków.

Eurokontakt przesłał nam także oświadczenie kontrahenta francuskiego o warunkach zakwaterowania spełniających normy francuskiej inspekcji pracy. Tu znajdziesz to pismo. Napisane jest w języku francuskim. 

"Firma SARL Les Bergerons zaświadcza, że warunki zakwaterowania odpowiadają normom narzuconym przez inspekcję pracy". Dokument ten został wystawiony 16 września 2013 roku, a więc przed interwencją dziennikarzy RMF FM.  

Nasz francuski korespondent Marek Gładysz podkreśla, że jest to tylko oświadczenie pracodawcy, a nie oficjalne, urzędowe potwierdzenie, że warunki w jakich zakwaterowani są Polacy, spełniają francuskie normy.

Eurokontakt pod kontrolą UP

Firma Eurokontakt z siedzibą we Wrocławiu jest wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia pod numerem 1109. Dotychczas do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy nie wpłynęły skargi na działalność tej agencji. To pismo, jakie dostaliśmy od dolnośląskiego urzędu pracy.

"We wrześniu 2013 roku rozpoczęła się kontrola w tej firmie. Zespół Kontrolujący Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy przeprowadził czynności kontrolne w zakresie przestrzegania warunków prowadzenia działalności agencji zatrudnienia" - informuje Elżbieta Litwin Rzecznik Prasowy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Agencja składała roczne informacje z działalności. W sprawozdaniu za 2012 r. wykazano działalność w zakresie pośrednictwa pracy na terenie RP oraz działalność w zakresie kierowania osób do pracy u pracodawców zagranicznych w następujących krajach: Australii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Francji i Włoszech.

Ta kontrola jeszcze się nie zakończyła.