Od rosyjskiego pomnika na Rakowicach po korki na Zakopiance i zamieszanie wokół Zimowych Igrzysk Olimpijskich - samorządowa debata RMF FM i TVP Info pełna była różnorodnych i gorących tematów. W dyskusji udział wzięli Bogdan Klich, Beata Szydło, Jacek Majchrowski, Arkadiusz Mularczyk i Małgorzata Marcińska.

Pierwszym tematem poruszonym podczas debaty była kwestia kontrowersyjnego pomnika, który Rosjanie chcieliby postawić na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nie dostałem żadnego pisma w tej sprawie - przyznał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Podkreślił, że o całej sprawie dowiedział się z mediów.

Pytany o ewentualne postawienie w Krakowie monumentu upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej stwierdził: Nikt do tej pory nie zgłosił się do mnie z taką propozycją. Jeżelibym zobaczył koncepcję to należałoby to rozważyć. Nie mam nic przeciwko temu. Czekam na propozycję z koncepcją umiejscowienia i jakimś projektem.

Jego postawę w tej kwestii chwaliła reprezentantka Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło. Kraków w przeciwieństwie do Warszawy potrafił uhonorować śp. Lecha Kaczyńskiego. Na pewno jest potrzebne upamiętnianie tych, którzy zginęli - mówiła posłanka.

Goście RMF FM i TVP Info odnieśli się też do kontrowersyjnego wywiadu marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego dla amerykańskiego magazynu "Politico". Radosław Sikorski przekonywał nas od 6 lat, że mamy dobre stosunki z Rosją, a z drugiej strony twierdził, że słyszał rozmowy Tuska z Putinem o rozbiorze Ukrainy. Albo jest schizofrenikiem, albo bajarzem, albo człowiekiem niepoważnym - ocenił Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski.

Z kolei były minister obrony narodowej Bogdan Klich stwierdził, że zamieszanie wokół wywiadu jest wyrazem małości polskiej polityki. Założę się, że nie przeczytała pani tego artykułu, a to powinna być obowiązkowa pozycja dla polskich polityków - mówił do krytykującej Sikorskiego Beaty Szydło z PiS. 

Uczestnicy dyskusji zajęli się też tematem smogu. Trzeba się przygotować o przygotowanie w sejmiku województwa ustawy o czystym powietrzu, są na to środki z Unii Europejskiej - mówiła Małgorzata Marcińska.

Walka ze smogiem powinna być prowadzona, ale sama wymiana ogrzewania niczego nie rozwiązuje, a ludziom rosną koszty ogrzewania. Powinien być program miejski, jak tym osobom zrekompensować straty - zauważyła Beata Szydło. Najważniejszy problem w Krakowie to jednak nie sposób ogrzewania, a korki, miasto stoi w korkach - dodała.

W rozmowie nie mogło oczywiście zabraknąć tematu starań Krakowa o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Projekt igrzysk olimpijskich był projektem całej Polski i strony słowackiej. Miał wszelkie szanse na to, żeby się udać. Ale krakowianie powiedzieli "nie" i to jest wielkie zwycięstwo demokracji - tłumaczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Platforma respektuje wynik referendum. Mieszkańcy Krakowa powiedzieli "nie". Uważamy sprawę za zamkniętą. Jest sprawą pana prezydenta, żeby wytłumaczył, dlaczego środki na ten cel zostały przeznaczone - stwierdził Bogdan Klich. 

Na koniec debaty prowadzący - Diana Rudnik z TVP Info i Mariusz Piekarski z RMF FM - wręczyli uczestnikom debaty Pakt dla Małopolski. Jego treść możecie zobaczyć poniżej:

Zobacz mapę kandydatów na prezydentów najważniejszych polskich miast: