Tu Kazimierz Wielki brał ślub. Wschowa była Twoim Miastem w Faktach RMF FM!

Sobota, 29 kwietnia 2017 (08:30)

Do Wschowy w Lubuskiem przyjechaliśmy na początek długiego majowego weekendu w ramach naszego cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Tak zdecydowaliście w głosowaniu na RMF24.pl.

Do Wschowy zapraszał nas między innymi pan Rafał. "Miasto królewskie. W tym mieście król Kazimierz brał ślub i była przez jeden dzień stolicą Polski" - taki opis zamieścił w formularzu na naszej stronie.

To właśnie we Wschowie w 1365 roku król Kazimierz Wielki wziął za żonę księżniczkę Jadwigę, córką księcia głogowsko-żagańskiego Henryka V. Jeden z największych polskich władców liczył, że Jadwiga (młodsza o może nawet 40 lat), dla niego czwarta już żona, da mu w końcu upragnionego syna. Z tego związku jednak urodziły się trzy córki.

Ślub króla Kazimierza we Wschowie /Michał Dukaczewski, RMF FM

Wschowa ma jednak jeszcze dłuższą i bardzo bogatą historię. Pierwsza wzmianka dotycząca tego miasta pochodzi już z pierwszej połowy XII wieku. Jego rozwój umożliwiło doskonałe położenie - na szlakach handlowych prowadzących z Poznania do Głogowa, a także do Czech. Skomplikowaną historię miasta pokazuje burzliwa historia tutejszego zamku królewskiego.

Co warto zobaczyć?

We Wschowie można zobaczyć jeden z najdziwniejszych polskich pomników - byka Ilona. Buhaj zastąpił stojący tu wcześniej pomnik Bismarcka. Pomnikowy Ilon stanął na 7 lat przed swoim krewnym, którego można podziwiać w Nowym Jorku na Wall Street. "Krewnymi" są oba byki być może nawet dosłownie, bo matka Ilona była jedną z pierwszych w Polsce krów mlecznych, które trafiły do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Ilon był doskonałym reproduktorem i stał się swoistą gwiazdą PRL. Dlatego ówczesny prezes Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej stwierdził, że powinien trafić na pomnik.

Ciekawa jest też fontanna z rokokową rzeźbą - widzimy kobietę w koronie i gorsecie-pancerzu, z wyciągniętą prawą ręką, w lewej trzyma tarczę. Fontanna w ośmiobocznym basenie stoi tu od XVIII wieku.

Dużo krótszą historię ma Pomnik Kresowian postawiony w roku 2008. Jest hołdem dla poległych i pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.

We Wschowie warto zajrzeć także na Plac Farny, gdzie poczuć można klimat miasta. Powiemy też o zabytkowej wieży ciśnień, która działa od 100 lat.

Mistrzostwa Polski Mażoretek

Najłatwiej samochody RMF FM można dziś znaleźć przy Gimnazjum nr 2, bo tam odbywają się Mistrzostwa Polski Mażoretek, na które dostaliśmy zaproszenie.

Mistrzostwa Polski Zachodniej Mażoretek we Wschowie /RMF FM

Mażoretki to dziewczyny ubrane w kolorowe stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Na ulicach i estradach prezentują choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe (tzw. batony). We Wschowie od lat działa grupa mażoretek. Miasto regularnie organizuje zawody barwnie ubranych i roztańczonych zespołów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Twoje Miasto w RMF FM i TVP Info

Adam Górczewski