Z podkarpackiego Mielca nadamy w tym tygodniu "Twoje Miasto w Faktach RMF FM"! Tak zdecydowaliście w głosowaniu na RMF24.pl! Mielec zdobył 46,58 proc. Waszych głosów, wyprzedzając między innymi Jarosław (21,64 proc.) i Kutno (21,22 proc.). O zabytkach miasta, jego historii i mieszkańcach będziemy opowiadać w sobotę od godziny 9. Zapraszamy!

60-tysięczny, położony w Kotlinie Sandomierskiej Mielec słynie przede wszystkim z produkcji lotniczej. Kiedyś w Polskich Zakładach Lotniczych powstawały między innymi takie niezwykłe konstrukcje jak odrzutowiec rolniczy M-15 Belphegor czy bombowiec polskiej konstrukcji - PZL.37 Łoś.

'Dziś PZL produkuje między innymi maszyny wielozadaniowe Bryza oraz amerykańskie wielozadaniowe śmigłowce S-70i Black Hawk.

W Mielcu coś dla siebie znajdą jednak nie tylko miłośnicy lotnictwa, ale i fotografii. W Janderówce - dawnej siedzibie zakładu fotograficznego założonego przez Augusta Jadernego - mieści się dziś muzeum fotograficzne z drugą co wielkości w kraju kolekcją aparatów i akcesoriów fotograficznych.

Nie sposób nie odwiedzić również mieleckiej Sali Królewskiej. W budynku dawnej Rady Powiatowej, a dziś Państwowej Szkoły Muzycznej, znajduje się unikatowa kolekcja obrazów z wizerunkami polskich władców pędzla Konstantego Niemczykiewicza. Artysta lwowski, z urodzenia krakowianin, był uczniem Jana Matejki. Podczas malowania dzieł Niemczykiewicz wykorzystał jako wzór ryciny mistrza opublikowane w końcu XIX wieku jako "Poczet książąt i królów polskich".

Czekamy na kolejne zgłoszenia!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF24.pl! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!