Dwa dni przed zaprzysiężeniem w apartamencie, gdzie ma zamieszkać z żoną przyszły prezydent, wciąż stoją biurka i urządzenia biurowe. Oficerowie BOR planują zabezpieczenie czwartkowego spaceru Andrzeja Dudy z placu Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego, a z Belwederu stopniowo wywożone są rzeczy należące do Bronisława Komorowskiego. Pojutrze, 6 sierpnia, urząd prezydenta RP obejmie Andrzej Duda.

Uroczystości

Wybrany na prezydenta 24 maja Andrzej Duda wygłosi w dniu zaprzysiężenia cztery wystąpienia. Pierwszym będzie orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym, tuż po zaprzysiężeniu. Poza posłami, senatorami i członkami rządu będą mu się przysłuchiwać prezesi sądów i trybunałów, byli prezydenci i premierzy, europarlamentarzyści, najbliżsi przyjaciele a także ponad stu akredytowanych w Polsce dyplomatów. Co ciekawe, w uroczystości wezmą też udział szefowie misji dyplomatycznych krajów, które nie mają swojego stałego przedstawicielstwa w Polsce - z Gambii, Gwatemali, Hondurasu, Islandii, Kambodży, Kenii, Laosu, Monako, Namibii, Nikaragui, Tanzanii i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Pożegnanie z poprzednikiem

Tuż po zaprzysiężeniu urzędujący prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką ostatni raz spotka się z Bronisławem Komorowskim i jego żoną Anną, a następnie ok. 10:30 w hallu głównym Sejmu pożegna się z nimi. Państwo Komorowscy zapewne udadzą się wtedy do po raz ostatni Belwederu, który następnie oficjalnie opuszczą.

Andrzej Duda spotka się zaś na chwilę z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu po czym przeniesie się do rzadko zwykle używanego sejmowego gabinetu Prezydenta RP, a następnie opuści Sejm, z którego uda się na mszę w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Spacer i drugie wystąpienie

Z katedry na Starym Mieście prezydent piechotą w szpalerze żołnierzy przejdzie do Zamku Królewskiego, gdzie o 14:00 otrzyma Order Orła Białego, którego kapitułą będzie kierował z mocy prawa oraz odznakę Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Także na Zamku Królewskim Prezydent Duda wygłosi wystąpienie.

Pałac Prezydencki

Kolejny punkt programu to Pałac Prezydencki, gdzie o 15:00 Andrzej Duda z małżonką zostaną przywitani przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. Prezydent złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, po czym przejdzie do swojego gabinetu.
Prezydencka para po raz pierwszy wejdzie też do apartamentu, w którym zamieszka na kolejnych pięć lat. Małżonka prezydenta kilka dni temu odwiedziła pomieszczenia, zajmowane jeszcze przez urzędników, którzy pracowali tam przez ostatnich kilka lat.

Apartament prezydencki zaadaptowano na pomieszczenia biurowe, ponieważ Bronisław i Anna Komorowscy nie korzystali z nich - zamieszkali w Belwederze. Pani Agata Duda obejrzawszy te pomieszczenia uznała, że nie ma potrzeby przeprowadzania w nich remontu, jednak jak będą urządzone - decyzji jeszcze nie podjęto. Prezydencka para sama zdecyduje o wystroju i elementach wyposażenia z jakich zechce korzystać i wyda w tej sprawie odpowiednie dyspozycje.

Zwierzchnictwo nad armią i spacer do Pałacu

O 15:30 Prezydent Andrzej Duda formalnie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Ceremonia odbędzie się na nieodległym od Pałacu Prezydenckiego placu Piłsudskiego. Tam również planowane jest kolejne, trzecie tego dnia wystąpienie prezydenta, po którym Andrzej Duda złoży jeszcze kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Z placu Piłsudskiego Andrzej Duda planuje przejść do Pałacu Prezydenckiego piechotą, po drodze składając kwiaty przed pomnikiem marszałka. To najbardziej spontaniczna część programu dnia prezydenta, jednocześnie wywołująca największy niepokój zapewniającego jego bezpieczeństwo Biura Ochrony Rządu. O ile spacer z archikatedry do Zamku Królewskiego jest dobrze zabezpieczony przez szpaler żołnierzy, o tyle trasę między pl. Piłsudskiego a pałacem przy Krakowskim Przedmieściu znacznie trudniej wyłączyć z ruchu i kontrolować.

Wystąpienie przed Pałacem

Po dotarciu na miejsce, po 16:00 Andrzej Duda chce też wygłosić kolejne, czwarte już tego dnia, a wcześniej nieplanowane wystąpienie. Zrobi to na placu przed Pałacem Prezydenckim, gdzie przez cały dzień ustawiony będzie telebim, pokazujący uroczystości związane z zaprzysiężeniem.

To ostatnie wystąpienie będzie miało zapewne najmniej oficjalny charakter, nie będzie już bowiem związane z uroczystościami, podczas których wygłaszane będą te wcześniejsze. Po nim również można oczekiwać największych emocji, zarówno po stronie zaprzysiężonego już i pełniącego obowiązki prezydenta, jak i po stronie zgromadzonej publiczności.

Nominacje w Kancelarii

Wbrew oczekiwaniom niektórych pierwsze nominacje ministrów swojej kancelarii Prezydent Andrzej Duda zamierza ogłosić dopiero 7 sierpnia, nazajutrz po zaprzysiężeniu. Znane już nazwiska ministrów Sadurskiej, Kwiatkowskiego, Łopińskiego i Szczerskiego uzupełnią wtedy oficjalnie podane nazwiska prezydenckiej prawniczki oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Według nieoficjalnych informacji następcą gen. Kozieja na tym stanowisku ma zostać szef Instytutu Sobieskiego, a wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych w latach 2005-2007 Paweł Soloch.

6 sierpnia będzie dla Andrzeja Dudy z pewnością dniem wyczerpującym.

Emocjonującym będzie zapewne nie tylko dla niego.

A będzie to dopiero dzień pierwszy...