Prorosyjscy separatyści oraz działający na Ukrainie żołnierze rosyjskich sił specjalnych, którzy nie złożą broni, zostaną zlikwidowani - dowódca specjalnej operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy generał Wasyl Krutow nie pozostawia wątpliwości. Jego zdaniem miasto Słowiańsk od soboty jest kontrolowane przez żołnierzy "sił specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, którzy mają duże doświadczenie w konfliktach”.

Tymczasem rosyjski prezydent Władimir Putin od ONZ oczekuje jednoznacznego potępienia niezgodnych z konstytucją działań władz Ukrainy na wschodzie tego kraju.

Swoje trzy grosze dorzuca była premier Ukrainy - Julia Tymoszenko. Kandydatka na prezydenta ogłosiła powstanie narodowego ruchu oporu przeciwko rosyjskiej agresji i przekazała na jego potrzeby sztaby swojej partii Batkiwszczyna na terenie całego kraju.

Kto jest kim w tej ukraińskiej grze? Co przyniesie noc? Na pewno w porannych Faktach powie Wam o tym korespondent RMF FM Przemysław Marzec.

Czy kolejne walki, kolejne ofiary za naszą wschodnią granicą wywołać mogą falę Ukraińców przyjeżdżających po bezpieczne schronienie do Polski? Co na to MSW? Czy i ile ma przygotowanych miejsc dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy, gdyby konflikt na wschodzie przerodził się w regularną wojnę? To sprawdzał warszawski reporter Krzysztof Berenda. Do Urzędu do Spraw Cudzoziemców do tej pory trafiały nieliczne wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Do 26 marca tego roku z taką prośbą wystąpiło 157 Ukraińców.

W Kontrwywiadzie RMF FM gościem Konrada Piaseckiego będzie ten, który 3 dni temu w Kijowie zapewniał, że parlamenty Polski, Niemiec i Francji będą wspierać Ukrainę w reformach - szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna. Zapraszam. Tomasz Staniszewski