"Większość parlamentarna jest jednoznaczna. To, że Mateusz Morawiecki próbuje przedłużyć swój byt na funkcji premiera kruczkami konstytucyjnymi, a pomaga mu w tym prezydent, to mogą jeszcze o tydzień, dwa przedłużyć swoje funkcjonowanie" - mówi gość RMF FM i internetowego radia RMF24 Robert Kropiwnicki poseł KO i nowy członek Krajowej Rady Sądownictwa.

>>>SŁUCHAJ INTERNETOWEGO RADIA RMF24<<<

Dziś Sejm wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Posłowie wybiorą składy sejmowych komisji m.in. do spraw Unii Europejskiej, etyki oraz do spraw służb specjalnych oraz członków Trybunału Stanu.

Na pytanie o podział miejsc w sejmowych komisjach, gość Bogdana Zalewskiego odpowiada: według tradycji parlamentarnej większość parlamentarna, czyli koalicja rządząca ma też większość we wszystkich komisjach i prezydiach. "I PiS musi się z tym pogodzić. Też według tradycji kluby opozycyjne mają przedstawicieli we wszystkich swoich prezydiach i myślę, że też tak dziś będzie" - zaznacza.

Robert Kropiwnicki, który jest nowym członkiem KRS, pytany był o prace tego gremium.

"Naszą rolą jest mówienie o tym, jak powinien wyglądać porządek konstytucyjny zgodnie z wyrokami Sądów Najwyższych, Sądów Europejskich, Trybunału w Luksemburgu. To jest szalenie istotne, żeby przywracać samorządność. Aby Polacy mieli pewność obrotu prawnego. Aby sędziowie, którzy są w sądach do których idą Polacy, aby nikt nie podważał ich legalności" - stwierdził. 

 >>>SŁUCHAJ INTERNETOWEGO RADIA RMF24<<<

Bodnar za Ziobro?

Gość RMF FM i internetowego radia RMF24 był również pytany o to, czy Adam Bodnar były dobrym następcą Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości. "Jeżeli premier Morawiecki odejdzie, i premier Tusk będzie mógł w końcu wskazać swoich kandydatów, i jeśli  wskaże Adama Bodnara, to będzie on dobrym ministrem" - mówił Kropiwnicki. "Ale poczekajmy chwilę. Przez to przedłużanie jesteśmy skazani na to, że czekamy miesiąc na nowy rząd. A szkoda czasu" - dodał poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem Kropiwnickiego Bodnar "ma świetny dorobek jako Rzecznik Praw Obywatelskich". "Uzyskał bardzo dobry wynik do Senatu. Jest świetnym prawnikiem, doktorem habilitowanym prawa, ma też osobisty dorobek. Publikacje w sprawie praw człowieka. Jeżeli Donald Tusk go wskaże, to będzie gwarancja, że sądy będą bliżej ludzi" - dodał Kropiwnicki.

Krótsza kadencja prezydenta?

Gość Bogdana Zalewskiego odniósł się również do opinii konstytucjonalisty Marka Chmaja, który stwierdził, że możliwe jest skrócenie kadencji prezydenta w drodze referendum. "Moim zdaniem jest to daleko idący pogląd. Takie referendum byłoby możliwe wraz ze zmianą konstytucji i to miałoby sens" - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej. "Bo tu nie ma innej możliwości niż zmiana konstytucji. Ale oczywiście można sobie wyobrazić, że jest pytanie referendalne w tej sprawie, później jest zmiana konstytucji, która znowu może być zatwierdzana w drodze referendum. I wtedy, dopiero jest skrócenie kadencji. Ale myślę, że szybciej upłynie kadencja prezydenta Andrzeja Dudy niż dojdzie do zmiany konstytucji" - dodał parlamentarzysta KO. 

Kropiwnicki nie jest również przekonany co do postawienia prezydenta Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu. "Dziś nie ma większości, żeby postawić prezydenta Dudę przed Trybunałem Stanu" - mówił. "Ale proszę pamiętać, że te zarzuty się nie przedawniają i może w przyszłej kadencji będzie taka większość, żeby zebrać dwie trzecie i postawić go za różne rzeczy" - dodał. 

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: