„Trochę mi brakuje Jarosława Gowina w rządzie, myśmy współpracowali, ale to jest jego decyzja” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Pytany o to, czy obawia się, że szefa Porozumienia może wkrótce zabraknąć także w Zjednoczonej Prawicy, Gliński powiedział, że się tego nie boi. „Znam politycznie Jarosława Gowina od 6 lat, wcześniej mieliśmy kontakty jako osoby pracujące w nauce. Wiem, ze to jest polityk, którego interesuje dobro publiczne, Polska, a nie jakieś własne cele indywidualne i mam nadzieję, że odpowiedzialność w jego decyzjach zwycięży” – mówił.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Piotr Gliński: Nie boję się, że zabraknie Jarosława Gowina w koalicji

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Piotr Gliński: Nie boję się, że zabraknie Jarosława Gowina w koalicji

Polityk, który jest odpowiedzialny wobec społeczeństwa, który otrzyma mandat, nie może się koncentrować na wątpliwościach, tylko na realizacji zadania. My mamy konstytucyjny obowiązek zorganizowania wyborów, my jako państwo polskie - mówił Gliński, pytany o kontrowersje związane z organizacją korespondencyjnych wyborów prezydenckich podczas pandemii koronawirusa.

My mamy trzy kryzysy, którymi musimy zarządzać: zdrowotny, ekonomiczny i polityczny. Nie możemy sobie pozwolić na kolejne miesiące okładania się cepami politycznymi z naszą opozycją, awantur ciągłych, do których ona dąży. To jest niepoważne, a państwo musi być poważne. Jest konstytucyjny termin i powinniśmy wszystko robić, żeby w tym konstytucyjnym terminie przeprowadzić spokojnie, racjonalnie wybory - dodał.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Gliński o raporcie OBWE: To nie jest stanowisko całej OBWE, tylko jakiegoś biura

Proponowaliśmy opozycji: dobrze, odłóżmy wszystko na dwa lata. Też nie chcieli się zgodzić, bo im zależy na awanturze, żeby cały czas obrzucać się inwektywami, żeby były takie wypowiedzi jak pana Donalda Tuska, absurdalne, obrażające wszystkich - mówił wicepremier.

Na uwagę, że wątpliwości wobec wyborów ma także Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europe (OBWE), Gliński stwierdził, że to "nie jest stanowisko całego OBWE, tylko jakiejś części, jakiegoś biura".

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Gliński: Byście, nie byście, musimy przeprowadzić te wybory

Robert Mazurek zwrócił także uwagę, że przeciwny wyborom jest także episkopat. Episkopat wzywa do zgody narodowej, ale to nie my koronawirusa przyprowadziliśmy. Mamy trudną sytuację i musimy z niej wybrnąć - mówił Gliński.

Konkurs Chopinowski? Gliński: Zapraszam na niego jesienią 2021 roku

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Gliński: Na Konkurs Chopinowski zapraszam jesienią 2021 roku

Wszyscy sobie ostrzymy zęby na Konkurs Chopinowski. Obawiam się, że zapraszam (na niego - red.) za rok jesienią, ale decyzja będzie podjęta dokładnie 4 maja - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM wicepremier Piotr Gliński. W poniedziałek dojdzie do spotkania ministra zdrowia, GIS i organizatorów konkursu. Wstępnie rozmawialiśmy, że jesteśmy gotowi przełożyć konkurs o rok - przyznał gość Roberta Mazurka. Przyczyną zmiany terminu jest, jak określił to minister kultury, "cholerny koronawirus".

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Wicepremier Gliński znowu grozi Mazurkowi wyjściem ze studia

Nikt nie twierdzi, że to głosowanie jest idealne - odpowiadał Gliński na pytania dotyczące wyborów korespondencyjnych. Jest najlepszym wyjściem, jakie możemy w tej chwili zaproponować, i które powinno być zrealizowane zgodnie z konstytucyjnymi nakazami przeprowadzenia wyborów - przekonywał. Konfrontowany z wypowiedziami polityków PiS, którzy w 2017 roku skreślili możliwość głosowania listownego tłumacząc to fałszerstwami wyborczymi, wicepremier odparł, że "od 2017 roku zmieniło się to, ze mamy epidemię, a wtedy jej nie było".