"Polska nie powinna partycypować w podziale uchodźców, którzy przybyli na Lampedusę" - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Anna Maria Żukowska. Zdaniem posłanki Lewicy powinniśmy ograniczyć się do wysłania pomocy humanitarnej do Włoch.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY ROBERTA MAZURKA Z ANNĄ MARIĄ ŻUKOWSKĄ

Polska powinna jasno i twardo mówić, że przyjęła już ponad 4 mln uchodźców w szczytowym okresie, a w tej chwili przybywa ich około 2 mln, z terenów ogarniętych realną wojną, z Ukrainy. Nie powinna więc partycypować w podziale uchodźców z Lampedusy - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM posłanka Lewicy pytana o to, czy nasz kraj powinien pomóc w relokowaniu przybyszów z Lampedusy. 

Anna Maria Żukowska  dodała jednak, że Polacy powinni pomóc Włochom, ale w inny sposób. Tak jak pomagaliśmy przy pożarach w Grecji, taki rodzaj pomocy to też wartość symboliczna solidarności i to też liczy się w polityce - mówiła

Według Anny Marii Żukowskiej, państwa, które nie przyjęły takiej liczby uchodźców z Ukrainy jak Polska, mają teraz przestrzeń do tego, żeby zaopiekować się osobami, które trafiły na Lampedusę.  

Francja i Niemcy zamknęły swoje granice, jednocześnie namawiając do wielkiej, europejskiej solidarności, to jest coś co nie powinno zafunkcjonować, to jest moim zdaniem hipokryzja części europejskich krajów, akurat tych największych gospodarek, tak się składa niestety i próbuje się to przerzucić na kraje mniejsze, takie jak Polska - dodała posłanka Lewicy.

W niedzielę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyleciała ma Lampedusę, aby szukać rozwiązań dla sytuacji kryzysowej w związku z napływem imigrantów z Afryki. Szefowa KE zapowiedziała, że przygotowany zostanie 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch. Musimy ustalić kryterium tego, kogo będziemy przyjmować. Wkrótce przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch - zapewniła von der Leyen.


Tymczasem, jak poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, rząd PiS przyjmie we wtorek specjalną uchwałę ws. planu migracyjnego UE, w której wyrazimy sprzeciw wobec nielegalnej migracji. Musimy to zrobić, bo szefowa KE po wizycie na Lampedusie ogłosiła kolejny fatalny plan dla Europy.

Mur na granicy z Białorusią

Robert Mazurek zapytał też posłankę Lewicy o mur na granicy z Białorusią. Czy powinien zostać zdemontowany? 

Ten mur został już zbudowany za całkiem ciężkie pieniądze, on już stoi, uważam więc, że nie powinien zostać w najbliższym czasie zdemontowany; Ja bym bardzo chciała, żeby kiedyś można go było zdemontować, jeśli kiedyś na Białorusi zmieni się władza, zapanuje demokracja, wówczas można będzie o tym pomyśleć - mówiła posłanka Lewicy. 

Dopytywana, czy żałuje, że głosowała przeciwko budowie muru, odpowiedziała: Nie żałuję swoich głosowań. 

Żukowska: nie dla prywatyzacji strategicznych spółek skarbu państwa

W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał między innymi o kwestię prywatyzacji państwowych spółek typu Orlen, KGHM czy LOT. To także jedna z kwestii, o którą rządzący pytają w referendum 15 października. 

Anna Maria Żukowska stanowczo wykluczyła możliwość przekazania w prywatne ręce tego typu przedsiębiorstw. Wszystkie spółki strategiczne powinny zostać spółkami państwowymi, bo wiele pokoleń pracowało na to, żeby one w ogóle powstały. Stanowią też kwestie strategiczne - jeżeli mówimy o sektorze energetycznym, to przypomnijmy sobie próbę przejęcia polskich Azotów przez oligarchów rosyjskich. Co by było, gdyby ta próba się jednak udała? To mogłoby zdestabilizować rynek nawozów w Polsce. Byłoby ryzyko wpływania przez państwa, które są do nas, a my do nich wrogo nastawieni, na sytuację gospodarczą i polityczną w Polsce. Nie ma na to mojej, ani Lewicy zgody - powiedziała posłanka.

Odnosząc się do referendum, Żukowska tłumaczyła, iż nie stanowi ono prawa, a jedynie wskazówkę dla rządzących, a decyzję na końcu i tak musi podjąć Sejm. Trzeba przyjąć ustawę. I jaką mamy przyjąć ustawę? Że nie prywatyzujemy? - dziwiła się polityczka Lewicy.

W jej ocenie, referendum, które zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość, jest "manipulacją polityczną". 

Lewica na marszu PO? Żukowska: tylko jeśli będą wszystkie siły opozycji demokratycznej

Odnosząc się do zapowiedzianego na 1 października "Marszu miliona serc" PO, Żukowska wyraziła pogląd, że obecność Lewicy na tym wydarzeniu będzie miała sens tylko pod warunkiem, jeśli wezmą w nim udział wszystkie siły opozycji demokratycznej (czyli KO i Trzecia Droga).

Jeżeli nie będzie wszystkich, i jeżeli nie będzie to marsz, który miały pokazać, ze celem jest stworzenie wspólnego rządu opozycji demokratycznej, to nie, ale myślę, że takie rozmowy jeszcze mają szansę się odbyć. Pozostały jeszcze dwa tygodnie - zaznaczyła Żukowska.

Żukowska: równość małżeńską da się wprowadzić bez zmiany konstytucji

Gospodarz Porannej rozmowy w RMF FM pytał też o szczegóły zaprezentowanego niedawno programu wyborczego Lewicy. Jeden z jego postulatów dotyczy wprowadzenia równości małżeńskiej, czyli możliwości zawierania małżeństw także przez osoby tej samej płci. Anna Maria Żukowska przekonywała, że rozwiązanie to da się wprowadzić bez zmiany art. 18 konstytucji, który stanowi: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieki Rzeczypospolitej Polskiej". 

Prof. Ewa Łętowska (była Rzeczniczka Praw Obywatelskich - przy. red.) stoi na stanowisku, które podzielamy, że ten przepis interpretowany literalnie oznacza, że małżeństwo kobiety i mężczyzny jest pod ochroną Rzeczpospolitej, a nie stanowi definicji prawnej małżeństwa jako takiego - wskazała Żukowska.


Pytana o klauzulę sumienia, posłanka podkreślała, że nie może ona dotyczyć całych instytucji, jak np. szpitali. Nie mogą się oklauzulowywać instytucje, bo zgodnie z przepisami klauzulę może mieć człowiek, czyli pojedyncza osoba fizyczna. Nie może być tak, iż szpital mówi, że u nas się nie wykonuje takich, czy śmakich zabiegów - przekonywała posłanka Lewicy. 

Zapowiedziała, że jeśli Lewica dojdzie do władzy, to zmieni przepisy ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza tak, by ograniczyć stosowanie klauzuli sumienia.

Opracowanie: