"Kwestia związków partnerskich jest na dobrej drodze do rozwiązania" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Maciej Gdula. Wiceminister powiedział jednak, że wciąż trwają w tej sprawie rozmowy z PSL.

Rozmawiajmy o dzieciach. One już wychowują się w rodzinach, w których rodzice są tej samej płci. Takie dzieci powinny być przysposobione - uważa Maciej Gdula. Zorganizowanie "przysposobienia" zabezpiecza te dzieci - tłumaczył.

Zdaniem polityka Lewicy, kwestia związków partnerskich to problem, który jest dla Polaków bardzo ważny i był jednym z istotnych powodów, dla których obywatele poszli do wyborów. Gdula przekazał, że problem związków partnerskich "jest na dobrej drodze do rozwiązania", a trwa to tak długo, ponieważ "nie było dobrej koniunktury".

Liczę na to, że nasze koleżanki i koledzy przychylą się do naszych argumentów - powiedział. 

Kłopoty na Lewicy

Zapytany, czy Lewicy grozi rozpad, Gdula odparł:

Naszym problemem nie jest (wbrew temu, co niektórzy mówią) Donald Tusk czy Platforma Obywatelska. Naszym problemem są nasze wewnętrzne relacje na Lewicy. Lewica musi się zastanowić, jaki jest z nią problem. Jesteśmy i w opozycji i w rządzie i komunikujemy to jednocześnie chwaląc rząd, a równocześnie wychodzą przedstawiciele partii Razem i mówią: "ten rząd jest beznadziejny, nic nie potrafi zrobić, wciąż nie ma prawa do aborcji" - mówi Maciej Gdula.

"Sprawa jest poważna" - mówi o możliwym rozpadzie Lewicy wiceminister. Tłumaczy, że jeśli Razem domaga się realizacji niektórych postulatów od rządu, to powinno samo w rządzie uczestniczyć. Muszą wziąć odpowiedzialność, na tym polega polityka - dodaje Gdula.

Postulaty Lewicy nie są realizowane

Związki partnerskie, aborcja, tanie mieszkania na wynajem - postulaty Lewicy nie są realizowane przez rząd. Pół roku to nie jest tak dużo - odpowiada gość RMF FM. Ustawa mieszkaniowa już jest w centrum legislacji - dodaje.

Gdula diagnozuje główne problemy Lewicy, które decydują o słabych wynikach wyborów. Mówi o braku konsekwencji i częstej zmianie zdania w kluczowych kwestiach. Wymienił m.in. kwestie CPK i Zielonego Ładu.

Polska nauka się zwija

Wiceminister nauki i szkolnictwa przyznaje: "Polska nauka się zwija, jeśli popatrzymy na liczbę naukowców. Co roku ich ubywa". Pierwszym powodem jest niskie wynagrodzenie, drugim niska jakość pracy, wysokie wymagania, a niskie poczucie satysfakcji. Trzecim problemem jest demografia - wyjaśnia Gdula.

Jeśli chcemy mieć instytucje naukowe wysoko w rankingach, potrzebne są pieniądze. Instytucje muszą też dostosować się do wymogów takich rankingów, trzeba wzmacniać wysoko punktowane wydziały, zatrudniać określonych ludzi - mówi polityk.

Dodaje także, że w planach resortu jest reforma PAN. Maciej Gdula zapowiada przeniesienia kontroli nad Polską Akademią Nauk do MNiSW. W prezydium PAN mają też w przyszłości zasiadać przedstawiciele różnych instytucji.

Opracowanie: