Włodarze FIFA zamierzają w najbliższych miesiącach zaprezentować nowy plan, który ma pomóc światowej federacji w walce z korupcją. Nowe pomysły to nagrody finansowe dla informatorów i gwarancja amnestii.

Zdaniem szefostwa światowej federacji wyznaczenie nagród dla osób, które ujawnią fakty związane z ustawianiem meczów i późniejsza amnestia powinny znacząco ułatwić walkę z nielegalnymi praktykami. Szef FIFA ds. bezpieczeństwa, Chris Eaton otrzymuje coraz więcej dowodów, które wskazują na to, że w przestępczym procederze zwiększyła się obecnie rola gangów, które proponują łapówki zarówno arbitrom, jak i zawodnikom.

Zapowiedział on w Londynie, że już w styczniu ma zostać rozpoczęty "program lojalnościowy", z którego mogłyby skorzystać wszystkie osoby gotowe ujawnić cenne informacje na temat korupcji. Na jego mocy informatorzy mogliby liczyć na amnestię i specjalną pomoc.

Na razie jednak nie poznaliśmy konkretnych rozwiązań, które miałby zostać wprowadzone. Jedno z podstawowych pytań brzmi jak FIFA chciałaby chronić potencjalnych informatorów przed ewentualną zemstą bandytów.